Kılıçdaroğlu’nun Facebook’a sansür girişiminin perde arkası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun Facebook’un kapatılması için yaptığı başvurunun reddi ve sonrasında, kurum başkanı Fethi Şimşek hakkında Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılama kararı vermesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Kurumun internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

06.08.2009 günü yazılı ve görsel medya organlarında ‘Telekomünikasyon İletişim Başkanı hakkında yargılama kararı’ şeklinde çeşitli haberlere yer verilmiştir.

1- Haberlerdeki konunun telefon dinlemeleri ile hiçbir ilgisi yoktur.

2- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı 5651 sayılı yasa kapsamında belirlenen görev ve işlemleri yapmaktadır.

3- Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hakkında FACEBOOK isimli İnternet sitesinde ‘kişilik haklarının ihlali niteliğinde iddialara yer verildiğinden’ bahisle, ERİŞİMİN ENGELLENMESİ talep edilmiştir.

4- Söz konusu talep, 5651 sayılı yasa kapsamı dışında olduğundan iade edilmiştir.

5- Bununla birlikte hukuksal süreci devam ettirebilmeleri için Sayın Kılıçdaroğlu vekiline, talep ettikleri işlemleri yapacak FACEBOOK ilgililerinin iletişim bilgileri verilmiştir.

6- Ayrıca, Sayın Kılıçdaroğlu’nun sosyal konumu da dikkate alınarak durum FACEBOOK yetkililerine bildirilmiş, ilgililer talebi yerine getirmişler ve içeriği çıkartmışlardır.

7- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Telekomünikasyon İletişim Başkanı hakkında konuya ilişkin suç duyurusunda bulunulmuştur.

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı vermiştir.

9- Takipsizlik kararına itiraz üzerine konu, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş ve mahkeme itirazın kabulü yönünde karar vermiştir. Soruşturma halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir