Alcatel-Lucent’tan 100 Gigabit Ethernet atağı

Alcatel-Lucent, hem video trafiğindeki, hem de bireysel ve kurumsal IP hizmetlerindeki büyük artış nedeniyle yüksek bant genişliklerine ihtiyaç duyan servis sağlayıcılar için sektörün ilk 100 Gigabit Ethernet arayüzünü pazara tanıttı. Bu arayüze, özellikle kenar bağlantılarda çok ihtiyaç duyuluyor. Yeni servis arayüzü, son kullanıcılara hızlı ve kaliteli servisler sunulması için gerekli bant genişliğinin sağlanmasında, silikon alanındaki gelişmelerden yararlanıyor. Aynı zamanda, verimliliği ciddi ölçüde artırıyor.

İletişim ağlarında kenar bağlantılar kritik değer taşıyor; çünkü, ağ zekasının önemli bir bölümünü barındıran ‘komuta merkezi’ olarak düşünülüyor. Son kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak üzere yüksek çözünürlüklü video gibi bireysel servislerin nasıl yapılandırılacağına burada karar veriliyor. Kenar kapasitesini artırmak, IP aktarımında bit başına maliyeti düşürüyor ve iletişim ağını ileri düzey servisler sunacak biçimde geliştiriyor.

Alcatel-Lucent, 7750 Service Router (SR) ve 7450 Ethernet Service Switch (ESS) üzerinde 100 Gigabit servis arayüzü sunuyor. Şirketin servis yönlendirici portföyü, 100 Gigabit arayüz performansının yanı sıra genişbant hizmetlerini hız, servisler ve ölçeklenebilirlik dahil her yönüyle desteklemeyi sürdürüyor. Bu durum, kurumsal VPN, IPTV ve web tabanlı video gibi çok özel servisler sunan operatörler için özellikle önem taşıyor.

100 Gigabit Ethernet yeteneğinin kalbinde, Alcatel-Lucent’ın kendi içinde geliştirdiği, ödüllü FP2 silikon teknolojisi yer alıyor. Temmuz 2008’den bu yana kullanılmakta olan bu teknoloji, 7750 SR ve 7450 ESS cihazlarının 100 Gigabit arayüz kartlarını desteklemesini mümkün kılıyor. Bu da günümüz arayüz kartlarına kıyasla performansın iki katına çıkması anlamına geliyor. Bu sayede, 2004’ten bu yana Alcatel-Lucent servis yönlendiricilerini kullanmakta olan operatörler, yeni arayüz kartlarını kolayca sisteme ekleyebiliyor ve herhangi bir servis kesintisine yol açmadan, slot (kart yuvası) başına kapasiteyi 100 Gigabit’e kadar çıkarabiliyor.

Alcatel-Lucent Teletaş İş Geliştirme ve İhale Yönetimi Direktörü Güzide Arabacıoğlu,  yeni teknolojiyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Daha yüksek performanslı ağlar sunmak ve bit başına güç tüketimini azaltmak, dünya genelinde bütün servis sağlayıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli. Alcatel-Lucent’ın servis yönlendiricilerini sektörün geri kalanından ayıran nokta, hızın, ölçeğin ve çokluservis esnekliğinin birleştirilmiş olmasıdır. Bu yetenekler, servis sağlayıcıların iletişim ağından elde ettikleri gelirlerin artırılmasını sağlıyor. Servis yönlendirme konusunda yalnızca kapasiteye değil, servis performansına ve ölçeğe de odaklanıyoruz. Böylece müşterilerimize, daha fazla değer ve yatırım koruması sunuyoruz.”
 
Servis sağlayıcılar açısından mekan ve güç ihtiyaçlarının en düşük seviyeye çekilmesi, maliyetleri kontrol altına almak ve çevre dostu bir operasyon yürütmek için gerekli temel unsurlar arasında yer alıyor. Alcatel-Lucent’ın FP2 silikonunda yaptığı yenilikler ve termal verimlilikte gelişmeler, yeni 100 Gigabit Ethernet arayüzleriyle güç tüketimini, gigabit başına 4 watt seviyelerine çekiyor. Bu da günümüzde yaygın olarak kullanılan 10 ve 40 Gigabit alternatiflere göre önemli bir gelişme anlamına geliyor. Bu gelişmeler, Alcatel-Lucent yönlendirici portföyünün halihazırda az olan güç tüketimini daha da düşürüyor.

Alcatel-Lucent, 10 Gigabit Ethernet yoğunluğundan fazlasına ihtiyaç duyan ama 100 Gigabit Ethernet hızlarına henüz hazır olmayan servis sağlayıcılara yönelik olarak, 7750 SR ve 7450 ESS cihazları için yeni 10 port’lu 10 Gigabit Ethernet hat kartları sunuyor. Aynı FP2 teknolojisine dayanan bu kartlar, standart bir kabinet içinde 300 adede kadar 10 Gigabit Ethernet port’u sağlıyor. Ayrıca, bütün IP/MPLS servislerini de destekliyor.

Alcatel-Lucent, 2004’ten bu yana 35 binin üzerinde IP/MPLS servis yönlendirici sistem kurulumu yaptı. Bu rakamla, 100’ü aşkın ülkede 270’ten fazla servis sağlayıcı müşteriye ulaştı. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde IP Kenar Yönlendirme alanında bir numaraya yerleşti; global düzeyde ise yüzde 20’lik pazar payıyla ikinciliğini korudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir