Alan adları açık arttırmada

Dot TK, TK uzantılı Türkçe jenerik isimlerden oluşan alan adlarını, 9 Eylül 2009’da Swissotel’de düzenleyeceği Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci alan adı açık arttırmasıyla satışa çıkarıyor.  Açık arttırmada, www.telefon.tk , www.poker.tk gibi satışa çıkacak jenerik alan adları; kolay alınabildikleri ve Google, Yahoo!, ve Bing gibi arama motorlarında arandıklarında ilk sıralarda çıktıklarından dolayı girişimciler ve yatırımcılara kaçırılmaması gereken iş fırsatları da sunuyor.  Bu canlı açık arttırma, ‘İnternet gayrimenkulü’ jenerik alan adı almak isteyen girişimciler için büyük önem taşıyor, çünkü ev ya da arsa gibi, alan adları da ileride satılabiliyor ya da kiralanabiliyor, ve gün geçtikçe değerleniyorlar.

Bilindiği gibi Türkiye’de, kişisel ya da iş planınız çerçevesinde tasarladığınız web siteniz için jenerik alan adları bulmak ve almak neredeyse mümkün değil. Sadece tescillenmiş markaların alabildiği ve bürokrasi gerektiren alan adlarının aksine, ‘.TK’ uzantılı jenerik alan adları, 9 Eylül 2009’da Swissotel’de düzenlenecek Türkiye’nin ilk alan adı açık arttırması ile kolayca alınabilecek. Jenerik alan adlarının, marka ya da şirket isimlerinden daha değerli olduğu da düşünüldüğünde, Dot TK, tarafından düzenlenen açık arttırma,  kaçırılmaması gereken bir yatırım fırsatı sunuyor.

TK uzantılı jenerik alan adlarının en önemli avantajlarından biri, önemli bir yatırım aracı olmaları. Alan adları, aynen ev ve arsa gibi, zamanla değerleniyor ve satılabiliyor ya da kiralanabiliyor. Dolayısıyla Dot TK tarafından düzenlenen açık arttırmada alacağınız alan adının size yıllar içerisindeki maddi geri dönüşümü düşünüldüğünde, oldukça akıllı bir yatırım yapmış oluyorsunuz. .TK uzantılı jenerik alan adlarının diğer bir avantajı da, internette çok daha kolay bulunabilmeleri.

Google, Yahoo! ve Bing gibi arama motorlarında genelde şirket ismi yerine, daha çok jenerik isimler arandığından, satışa sunulacak ‘.TK’ uzantılı jenerik alan adları arama listelerinde ilk sırada yer alıyor.  Bunun bir nedeni de, arama motorlarının sonuçlarının,  web sitenizin içeriğinin yanı sıra, kullanılan alan ismine göre listeleniyor olması. Örneğin, Bodrum’da otel bulmak için Google’da ‘Bodrum’daki oteller’ arandığında, arama listesinde, alan adı ‘Bodrum’ ve ‘otel’den oluşan web siteleri ilk sırada yer alıyor ve kaçınılmaz olarak en fazla ziyaret edilen web sitelerinden biri haline geliyor.

Dot TK CEO’su Joost Zuurbier “9 Eylül 2009’da Swissotel’de düzenleyeceğimiz Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ikinci alan adı açık arttırması ile satılacak .TK uzantılı jenerik alan adları, arama motorlarında daha çok Türk web sitesinin bulunmasına yol açacak” diyor ve ekliyor: “Web sitelerinin ziyaret yoğunluğunu arttırmak isteyen şirket ve şahıslar için, jenerik isimlerden oluşan alan adları oldukça önemli, şirket ismi ya da markadan oluşan alan adlarına göre çok daha değerliler çünkü jenerik alan adı tek, ve sadece bir şirket ya da bir kişi adına tescillenir. Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğimiz açık arttırmada, jenerik alan adları hem kolayca alınabilecek, hem de yatırım fırsatı müşterilerimizin ayağına gelecek. Tüm girişimcileri açık arttırmamıza bekliyoruz.”

Dot TK, .TK uzantılı alan adlarının kaydını ve tescilini yapmaktadır.  Dot TK; Tokelau Hükümeti, Tokelau’nun iletişim şirketi Teletok ve özel bir teşebbüs olan BV Dot TK’nin ortak yatırımı. Dot TK’nin İstanbul Maslak’ta ofisi bulunmaktadır ve .TK uzantılı alan adları, Türkiye çapında yüzlerce hosting servisi sağlayan kurumlar tarafından da tescil edilmekte.

Dot TK Türk İnternet Adresi: http://www.nic.tk/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir