Shadow

Akıllı televizyonlar bilgisayarı aratmıyor

Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’ya bu yıl akıllı televizyonlar damgasını vurdu. İnternet bağlantısı sayesinde eğlence ve bilgi servislerine erişimi kolaylaştıran akıllı televizyonlar bilgisayarı aratmıyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da şirketler yeni geliştirdiği ürünleri ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Televizyon üreticilerinin ‘Connected TV’ adı verilen ‘internete bağlanabilen’ ürünleri, özellikle evlerde eğlence ve bilgi servislerini birleştirmesi açısından büyük ilgi gördü. Evlerdeki internet bağlantısını kullanarak, uzaktan kumanda ya da klavye takılarak yönetilen ‘Connected TV’ler, web tarayıcısı üzerinden internette sörf yapmak, Sykpe gibi internet telefonu uygulamalarıyla sesli ya da görüntülü konuşmak için kullanılıyor. ‘Connected TV’lerin son dönemde en çok öne çıkan özelliği ise, özel içerik servisleri.

TV’YE İÇERİK ÜRETMEK ÖNEM KAZANIYOR

‘Connected TV’ler için üreticiler veya içerik sağlayıcıları tarafından geliştirilen televizyon içerik portallarında, özellikle ev kullanıcılarının öncelikli ihtiyaç duyacağı içerikler yer alıyor. Bunlar arasında internet bağlantısıyla kullanılabilen video, müzik, spor, çocuk programları, yemek tarifleri yer alıyor. Televizyonlar için içerik üretmenin önem kazandığını belirten Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, ‘Vestel Portal ile, müşterilerini bir elektronik ürünü aldığı zaman, internetteki pek servise bağlanabiliyor.’ diyor. Akıllı televizyonlarda kullanıcılar isterse, yeni içerik servislerini de elde edip erişebiliyor. Vestel, TV içeriği için çalışmalarına hız verirken, Uzman TV ve Show TV’nin daha önce yayınlanmış film, dizi ve programlarının da Vestel Portal üzerinden ücretsiz erişime açılması için görüşmeler sürüyor.

TÜRKİYE, RUSYA’DA TV ÜRETİP DÜNYAYA SATIYOR

Vestel’in 2010’un ilk yarısında Rusya’daki TV fabrikasını yeniden açarak LCD üretimine başladığını hatırlatan Erdoğan, ‘Yıllık 1 milyon adet üretim kapasitesine sahip fabrika sayesinde Rusya’nın yanı sıra Ukrayna, Beyaz Rusya, Baltık Cumhuriyetleri ve Türki Cumhuriyetlerde de satış yapmayı planlıyoruz. 2010’un ikinci altı ayında Japon müşterilerimiz için de üretim yapmaya başlayacağız’ dedi. Vestel’in iki önemli Japon markasına yeniden LCD TV satışı yapmaya başladığını aktaran Erdoğan ‘2010’un ikinci yarısında ve 2011’de bu markalara Kuzey Avrupa’nın yanı sıra Doğu Avrupa, Afrika ve Avustralya gibi yeni pazarlar için de ihracat yapacağız’ diye konuştu. Vestel, Rusya’da LCD TV üretimi yapan bir fabrika kurdu. Rusya’da LCD TV üreten 2-3 firmadan biri Vestel. Vestel markasıyla ürünler ihraç ediliyor. Rusya’da üretilen ürünleri BDT ülkelerine ihraç ederken vergi avantajı sağlanıyor. Türkiye’den ihraç etmekten daha az maliyetli.

İlginizi çekebilir:  ResimUploading.com yenilendi

3D TV KEYFİ İÇİN DE ANAHTAR KELİME İÇERİK

LCD ile LED ekranlar arasındaki fiyat farkının büyük ölçüde kapandığını belirten Vestel Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, ‘3D ürünlerimiz bu ay içinde hazır. Ancak 3D ürün geliştimek yetmiyor. 3D içeriğin gelişmesi gerekiyor. BluRay Player ve içerik konusunda çalışmalarımız sürüyor. Eylül’ün sonunda bunu da sonuçlandırmış olacağız. 3D TV satarken BluRay Player ve içeriği de birlikte müşterilerimize sunmuş olacağız.’ şeklinde konuştu. 3D içeriklerin gözlükle izlenmek zorunda olduğunu ancak maliyeti 1 Dolar olan sinemalarda da dağıtılan pasif 3D gözlüklerle de izlenebilecek bir teknoloji geliştirmek için çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: ‘Vestel, gözlüksüz izlenebilen 3G TV geliştirdi. Vestel’in geliştirdiği bir algoritmayla bu teknoloji hayata geçirildi. Ticari uygulamaya geçmesi için çalışmalar sürüyor. 2D görüntüleri, 3D’ye çeviren algoritma kullanıyoruz. Derinlik oluşturarak, 3D görüntü elde ediliyor. Özel bir entegre üzerine gömülen bir uygulamayla çalışıyor. Yaptığımız algoritmalarda platformlar oluşturabiliyoruz.’

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir