Shadow

Akıllı telefonumuzun kamerasını kapatma vaktidir

Facebook’un iOS mobil uygulamasında kameranın kullanıcı bilgisi dışında aktif hale geldiğinin ortaya çıkması güvenlik endişelerini yeniden gündeme taşıdı. Kameraya erişim izni vermemek ilk akla gelen şey olsa da, kameralarımızı fiziksel olarak kapatmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

kamera

MELİH BAYRAM DEDE

Dijital platformlarda kullanıcı gizliliği zaman zaman gündeme geliyor. Bu konuda gündeme düşen en önemli skandallardan biri, Facebook?un iOS mobil uygulamasında akıllı telefon kamerasının kullanıcıların bilgisi dışında aktif hale gelmesiydi. Bu durum önce, ?Facebook akıllı telefon kameralarını kullanıcı bilgisi dışında aktif hale getirerek görüntü alıyor? şeklinde yansıdı. Facebook yönetimi ise bunun teknik bir hata olduğunu belirterek, yeni bir güncellemeyle düzeltildiğini duyurdu.

Facebook çok fazla sabıkası olan bir şirket

Facebook?un açıklamasına ikna olmuş gözüksek de bu konu üzerinde ciddi olarak durmakta yarar var. Çünkü Facebook, kullanıcı mahremiyeti ve gizliliği konusunda sabıkalı bir şirket. Londra merkezli Cambridge Analytica şirketine 50 milyon kullanıcının verilerini sattığını ve bu verilerin siyasi manipülasyon amaçlı kullanıldığını biliyoruz. 2018 yılında da bir kullanıcı, web kamerasıyla çektiği ancak paylaşmaktan vazgeçtiği videoların Facebook uygulaması tarafından ?takes? isimli klasörde saklandığını fark etmişti. Bu nedenle konuya sadece Facebook özelinde de bakmayıp, gizliliğimiz için daha fazla bilgi ve kontrol sahibi olmamız gerekiyor.

Gereksiz izin isteyen uygulamaları yüklemeyin

Gizlilik konusunda bireysel olarak alınabilecek önlemler çok boyutlu. Bugün birçok mobil uygulama kameramız ve mikrofonumuzla ilgili bir hizmet sunmamasına rağmen, yükleme sırasında bizden bu aygıtlara erişim izni istiyor. Çoğu zaman uygulamaların izinlerini alışkanlık gereği onay verip kabul ediyor ve uygulamayı akıllı telefonlarımıza yüklüyoruz.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu?na şikâyet edin

İstediği izinler, sunduğu hizmetle alâkalı olmayan uygulamaları yüklemekten hemen vazgeçmeliyiz. Bu, vazgeçilebilir, -olmasa da olur- diyebileceğimiz uygulamalar için kolay. Ancak mutlaka kullanmamız gereken uygulamalar var. Bu uygulamaları yüklemekten başka çıkar yol yoksa, gönlümüz razı gelmese de bu uygulamaların istediği izinleri verip yüklüyoruz. Bu noktada uygulama geliştiricilerine mesaj atıp, uyarıda bulunmak ilk akla gelen şey olsa da dikkate alınacağımızı pek sanmıyorum. Uygulama geliştiricilerini Kişisel Verileri Koruma Kurumu?na şikâyet etmek daha doğru bir yöntem olur.

En bilinen yöntem siyah bant kullanmak

Bilgisayarlarımızda kameramızın bilgimiz dışında aktif hale getirilerek görüntü alınmaması için genellikle kamerayı bir bantla kapatıyor ya da bu amaçla üretilmiş özel aksesuarlar kullanıyoruz. Akıllı telefonumuzun kamerasının da bilgimiz dışında, kullandığımız mobil uygulamalar ya da cihazımıza sızmış kötü amaçlı yazılımlarla aktif hale getirilip görüntü alınmaması için, bilgisayarlarımızda yaptığımız gibi, kamerayı fiziksel olarak kapatmayı deneyebiliriz.

Telefonlarda kamera kapatmak daha zor

Bilgisayarlarda kamerayı kapatmak, sadece bir siyah bantla halledilebilecekken, akıllı telefona gelindiğinde çözüm üretmek bu kadar kolay değil. Hem ön hem de arkada toplamda 4-5 kameraya sahip olan telefonlardan söz ediyoruz bugün. Gün içinde telefonumuzu arka kameraları ve ön kameralarıyla sık sık fotoğraf çekmek için kullandığımız düşünülürse, kameraları sürekli kapalı tutmak pratikte pek mümkün değil.

Bilgisayar ve telefonunuza “Webcam kapağı”

Neyse ki son zamanlarda bilgisayar ve akıllı telefon kameralarını kapatmak için kullanılan sürgülü kapaklar var. “Webcam kapağı” aramasıyla internette kısa sürede bulabileceğiniz aksesuarlardan temin ederek önlem almak şu an en pratik çözüm gibi gözüküyor. Ayrıca telefonunuzu kullanmadığınız zaman içine koyabileceğiniz hem ön hem de arka kameraları kapatacak kapaklı kılıflar kullanmak da faydalı olabilir. Özetle, başlıkta da belirtiğim gibi; Akıllı telefonumuzun kamerasını kapatma vaktidir.

Bu telefon Türkiye’de üretildi | Yerli akıllı telefon TCL 20 SE incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.