Shadow

Akıllı telefonlar için güvenlik ipuçları

Kaspersky Lab, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonların hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra güvenliği sağlanmadığı takdirde ne gibi büyük sorunlara yol açabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor ve ipuçları veriyor. Şirketten gelen ve önemli güvenlik ipuçları içeren dosyayı aynen paylaşıyorum.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, başta akıllı telefonlar olmak üzere tablet gibi tüm teknolojik cihazlarda kullanıcılar tarafından büyük talep gören birçok işlevin güvenli hale gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Son dönemde yapılan araştırmalar akıllı telefonların hayatımızı büyük ölçüde değiştirdiğini gösteriyor. Bunun getirdiği en büyük problem ise kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması konusu. Yeni teknolojiyi kullanırken tedbirli olmak gerektiğini söyleyen Kaspersky Lab uzmanları çok fazla önlem almanın da hayatı daha karmaşık hale getirdiğini vurguluyor. Ancak Kaspersky Lab uzmanları, konu cep telefonu olunca popülerliğin kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor.

Dört kat online veri mobil internet üstünden yayılacak

Yapılan araştırmalar, sürekli kullanılan online veri miktarının gelecek yıllar içerisinde daha da artacağını gösteriyor. Araştırmaya göre dört yıl içerisinde, sadece Batı Avrupa’da, dört kat daha fazla online veri dünyaya mobil internet bağlantısı üzerinden yayılacak. Araştırmada e-posta gönderimi cep telefonu kullanıcılarının gelecek yıllardaki favori aktivitesi olarak öne çıkarken, mesaj gönderimi ve fotoğraf paylaşımı popülerliğini giderek kaybediyor. Bunun aksine sosyal ağların kullanımı, anlık mesajlaşma ve oyunlar ise giderek daha popüler olmaya başladı. Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar modern insanın kuşkusuz en yakın arkadaşları olacak.

Tüm bu nedenlerden dolayı kullanıcıların karşılacakları riskleri bilmesi gerektiğini ve bunlara karşı kendilerini korumaları gerektiğini belirten Kaspersky Lab uzmanları kullanıcıları bekleyen riskler ve bunlara çözüm olabilecek ipuçlarını şu şekilde açıklıyor:

Risk 1: Uygulamalardaki güvenlik açıkları

Masaüstü bilgisayarlar gibi, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar da yazılım ya da mobil uygulamalar kullanılarak kişiselleştirilebiliyor. Kaspersky Lab uzmanları bu opsiyonların önceleri ‘sıradan’ cep telefonları ile oldukça sınırlı olduğunun altını çizerken; mobil cihazların, banka programlarından oyunlara, oyunlardan navigasyona kadar aklınıza gelebilecek her şeyi yapabileceğini söylüyor. Bu durum birçok yeni güvenlik ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Örneğin, güvenlik açıklarıyla dolu bir banka uygulaması hem iPhone kullanıcılarını hem de Android ve Windows 7 cihaz kullanıcılarını etkiliyor.

Kaspersky Lab’den ipucu: Güncellemeleri yükleyin

Geleneksel masaüstü bilgisayarlara ve laptoplara güncellemeleri yüklemek hayati önem taşıyor. Güncellemeleri  akıllı telefonda ve tablette yapmak bilgisayarda gerçekleştirmekten çok daha kolay. Uygulamalar için güncellemeler kolayca elde edilebiliyor. Ancak otomatik olarak yüklenmedikleri için, kullanıcıların bunları uygulama konusunda özenli olması gerekiyor.

Risk 2: Uygulamalarda yer alan hassas bilgiler

Sadece evden yapılan bankacılık işlemleri için kullanılan uygulamalar hassas bilgileri kapsayan kaynaklardan değil. Orada yer alan bilgiler, kullanıcının e-postasında ya da rehberinde bulunabiliyor. Buna ek olarak, birçok kullanıcı bu cihazlardaki internet servislerine giriş bilgilerini kaydediyor. Minyatür klavyelere ya da ekranlara yazmak çok zaman alıcı bir işlem olduğundan, iş için kullananlar şirketlerinin sanal özel ağ şifrelerini telefonlarında kayıtlı tutuyor.

İlginizi çekebilir:  Yeni Playstation 3 geceyarısı Türkiye'de

İpucu: Şifreler ve kriptolama

Akıllı telefonunuz ya da tabletinize erişmek için her zaman şifre kullanılmalı. Aynı zamanda cihazdaki bilgileri şifreli olarak saklamakta da büyük yarar var.

Risk 3: Cep telefonlarında bulunan özel bilgiler

Akıllı telefonlarda sadece kişisel bilgi ve uygulamalardaki giriş bilgileri değil aynı zamanda özel fotoğraflar, videolar ve notlar da bulunur. Bunlar giriş şifreleri kadar sıkı bir gizlilik gerektirmese de, özel verileri yabancılarla paylaşmamakta yarar var.

İpucu: Özel bilgileri gizlemek

Büyük bir gizlilik ve güvenlikle şifrelenmiş verileri kullanmak özel fotoğraf ve videoların yabancı kişiler tarafından görülmesini engellemenin ilk adımıdır. Alternatif olarak, Kaspersky Mobile Security gibi güvenlik programları kişisel bilgiler için hedeflenmiş bir koruma sunar. Ürün sayesinde ‘Özel’ olarak işaretlenen adres ve telefon numaraları arama ve kişi listesinden silinebilir.

Risk 4:Cihaz ve kimlik hırsızlığı

Sınırlı özelliklere sahip cep telefonlarının aksine, akıllı telefonlar gerçek mobil bilgisayarlardır. Bu da veri hırsızları için büyük fırsat demek. Bu sayede hırsızlar bilgisayardaki verilere izinsiz girmektense, cep telefonlarına sahip olarak bunu daha kolaylıkla yapabiliyorlar. Hırsızın cihazı kontrol altına almak için kullanıcının dijital kimliğini ele geçirmesi aynı zamanda siber-zorbalık ve veri suistimalinin de önünü açıyor.

İpucu: Bilinçlenme ve hırsızlığa karşı korunma

Kullanıcıların tablet ve akıllı telefon kullanırken sürekli dikkatli olması gerekiyor. Dijital cihazların olduğu çantaları tren gibi toplu taşıma araçlarında ya da fuarlarda başıboş bırakmamak gerekiyor. Aynı zamanda, mobil cihazlarda hırsızlığa-karşı koruma paketleri kullanılmalı. Eğer bir hırsız akıllı telefonu, tableti ya da dizüstü bilgisayarı çalarsa, bu koruma ile vereceği zarar en aza indirgenebilir. Kaspersky Mobile Security, kişisel bilgileri saklarken aynı zamanda hırsızlığa karşı üstün koruma da sağlıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarındaki birkaç özelliğin bloke edilmesi, hafıza kartlarının silinmesi, telefonlarının GPS üzerinden tespit edilmesini sağlayabiliyorlar.

Risk 5: Mobil kötü amaçlı yazılım

Mobil platformlardaki kötü amaçlı yazılım problemi çoğu zaman önemsenmez. Trojanlar gibi mobil platformlara saldırması için özel olarak tasarlanmış olsalar da, bunlar hem kullanıcının faturalarını yükselten özel tarifeli hizmetlerdir hem de şu ana kadar büyük bir virüs patlaması ortaya çıkartmamışlardır. Akıllı telefonların ve tabetlerin yükselen popülerliği kötü amaçlı yazılım üreticilerinin hedefi olmalarının başlıca sebeplerinden biridir.

İpucu: Önlem alın

Masaüstü bilgisayarlardaki virüs problemi büyük bir sorun olana dek ciddiye alınmamıştı. Akıllı telefonlar ve tabletler söz konusu olduğunda, kullanıcılar veri hırsızlarının avantajlarını engellemek için bazı önlemler almalılar. Kötü amaçlı yazılımlara karşı korunma herhangi bir akıllı telefonun kurulumunun önemli parçalarından biridir.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir