Shadow

Akıllı saat pazarında büyük ittifak

Apple’ın akıllı saatini duyurmasından sonra İsviçreli saat şirketi TAG Heuer, yanına Google ve Intel’i alarak Android Wear teknolojisi kullanan bir akıllı saat geliştirmek için kolları sıvadı.

akillisaat

Giyilebilir teknoloji pazarında rekabet her geçen gün artıyor. Özellikle Apple’ın bu alana girmesi pazarda tüm dengeleri değiştirecek. 2014’te 89 farklı üretici toplam 6,8 milyon adet akıllı saat satışı gerçekleştirdi. Kısa bir süre önce akıllı saatini duyuran Apple ise pazarda taşları yerinden oynatacak ciddi bir ağırlığa sahip. Çünkü Apple’ın tek başına verdiği saat siparişi 6 milyona adede yakın.

BUGÜNE KADAR SAMSUNG HAKİMDİ

Bugüne kadar pazarda hakim konumda olan Samsung’un şimdiye kadar sattığı akıllı saat miktarı ise 1,2 milyon adedi bulmuş durumda. Bu rakamla Samsung akıllı saat pazarının yüzde 17,65’sini elinde tutuyor. Ancak Apple’ın pazara girişi en büyük darbeyi Samsung’a vuracak ve satış payını düşürecek. Araştırma şirketleri üretilerek pazara sevk edilecek akıllı saat miktarının bu yıl 8 kat artacağını ve 40 milyon adede ulaşacağını öngörüyor. Akıllı saat pazarının 2019 yılı beklentisi ise 79 milyon adedi buluyor.

İSVİÇRELİLER BOŞ DURMUYOR

Bu arada dünya saat pazarının önde gelen oyuncusu İsviçreliler de boş durmuyor. Tüketicilerin klasik saatlerden akıllı saatlere yönelmesine karşı önlem alınıyor. Son dönemde akıllı saatlerin klasik saat tasarımına sahip olması bu endişenin artmasının önemli nedenlerinden. Bu noktada bir gelişme geçtiğimiz günlerde yaşandı. İsviçreli ünlü saat üreticisi TAG Heuer, teknoloji devleri Google ve Intel ile işbirliğine gitti. TAG Heuer’in saat tecrübesi, Google ve Intel’in teknolojik birikimi birleştiğinde sektörde dengelerin değişeceğini peşinen söylemek gerek.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü artırmanın yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir