Shadow

Akıllı aydınlatma çözümlerine yakından bakalım

Akıllı aydınlatma

MELİH BAYRAM DEDE

Ev ya da işyerlerinde aydınlatma sistemini teknolojiden güç alarak yönetmek yaygınlaşıyor. Bu teknolojinin popüler ürünleri ise akıllı aydınlatma cihazları. Akıllı ampullerden, milyonlarca renk skalasına sahip olan LED lambalara kadar farklı seçenek mevcut bu kategoride.

Akıllı aydınlatma çözümleri, her şeyden önce renk açısından kullanıcısına çok sayıda seçenek sunmasıyla öne çıkıyor. Bazı aydınlatma çözümleri beyaz ya da sarı renkte aydınlatma yapar ve sahip olduğu bu renklerin farklı tonlarında seçenek sunarken, 16 milyon renge kadar çıkabilen modeller de var.

Açılış ve kapanış zamanını programlama fırsatı

Bazı modeller kablosuz ağa bağlanmak için Wi-Fi bağlantı köprüsü adlı bir aksesuar satın almayı gerektiriyor. Bazı modeller ise bu aksesuara ihtiyaç duymadan doğrudan kablosuz ağa bağlanıyor. Satın alacağınız sistemin ayrıca bağlantı köprüsü gerektirip, gerektirmeyeceğini araştırmanızda yarar var.

Akıllı aydınlatma çözümleri, genellikle telefon ya da tablet bilgisayarınıza yükleyeceğiniz mobil uygulama üzerinden yönetiliyor. Bu uygulamalar size renk tonlarını dilediğiniz gibi ayarlama imkânı verirken, aydınlatmanın açılış ve kapanış zamanlamasını programlama fırsatı da sunuyor.

Davetsiz misafirleri caydırmak için

Böylece sabah belli bir saatten sonra aydınlatma seviyesinin azaltılmasını ya da tamamen kapatılmasını ayarlayabiliyorsunuz. Ya da akşam iş çıkışı, daha evinize varmadan belli bir saatten sonra aydınlatmanın açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Işıkların uzaktan açılıp kapatılması, tatile gittiğinizde davetsiz misafirleri caydırmak için de işe yarıyor.

Bu yazıda MediaMarkt internet mağazasından seçtiğim üç farklı akıllı aydınlatma çözümüne yakından bakacağız. Hazırsanız, gelin hemen başlayalım.

TP-LINK Tapo L510E Akıllı Ampul

Tapo firmasının L510E model akıllı ampulü, klasik duy bulunan elektrik sistemleri ve abajurlara takılabiliyor. Bu akıllı aydınlatma çözümü, ev ya da işyerinizdeki kablosuz ağ ile entegre oluyor, akıllı telefon ya da tablet bilgisayarınızdaki mobil uygulamayla yönetiliyor.

Sesli komutla ışıklara hükmedin

Işık düzeyini istediğiniz gibi ayarlama imkânı sunan bu ürün, bu sayede gece farklı gündüz farklı ambiyanslar oluşturmanızı sağlıyor. Örneğin film izlerken ışık seviyesini kısma, kitap okurken açma gibi esneklik mümkün oluyor. Amazon Alexa ve Google Asistan ile uyumlu olan TP-LINK Tapo L510E akıllı ampul, sesli komutlar vererek istediğiniz an ışıkları açmak veya kapatmak için ideal bir çözüm.

Wi-Fi bağlantı köprüsü gerektirmiyor

Kablosuz ağa bağlanmak için ekstra Wi-Fi bağlantı köprüsü satın almanızı gerektirmeyen bu akıllı ampul, programlanabiliyor. Parlaklık seviyesi ve ışığın hangi saatlerde açılıp, kapatılacağı konusunda mobil uygulama üzerinden dilediğiniz ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Evde olmadığınız saatlerde, istenmeyen ziyaretçileri uzak tutmak için siz evdeymişsiniz gibi ışıkları belli aralıklarla açıp kapatan “Uzakta Modu” çok yararlı.

OSRAM LEDVANCE SMART+ Akıllı Ampul

Aydınlatma konusunda uzman bir firma olan OSRAM, LEDVANCE markasıyla pazara sunduğu akıllı aydınlatma çözümleriyle bu alanda çözümler sunuyor. Şirketin E27 tabanlı LED lambasını kullanan LEDVANCE SMART+ akıllı ampul, herhangi bir ağ geçidi donanımına gerek olmaksızın kablosuz ağınızda iletişim kuruyor ve mobil uygulama üzerinden yönetilebiliyor.

16 milyon renk ışık üretme özelliği

Farklı renk ve tonlarda 16 milyon renk ışık üretme özelliğine sahip olan bu ürün, gün ışığından gece oluşturmak isteyeceğiniz farklı ambiyanslara kadar istediğiniz etkiyi oluşturmanızı mümkün kılıyor. Çalışma zamanı mobil uygulama üzerinden programlanabilen LEDVANCE SMART+ akıllı ampul, Amazon Alexa ve Google Asistan üzerinden sesle kontrol edilebiliyor. Böylece ışıkları yönetmek için istediğiniz an sesinizi kullanmanız yeterli oluyor.

Farklı ambiyanslar denemek isteyenlere

Klasik duylara takılarak kullanılabildiğinden mavcut tesisat ya da armatürlere kolaylıkla entegre edilebilen LEDVANCE SMART+ akıllı ampul, iç ve dış aydınlatmada farklı ambiyanslar denemek isteyenler için tercih edilebilecek çözümlerden.

PHILIPS Hue Play Led

Akıllı aydınlatma denilince, birbirine entegre edilebilen çok sayıda aksesuarla PHILIPS Hue ayrı bir yer tutar. Mekânları farklı renk kombinasyonlarıyla aydınlatmak için Hue ürünleri satın alabilirsiniz. Öncelikle bu ürünler, TV yanı veya arkası ile duvar aydınlatması için ideal. Ayrıca fotoğraf ve video çekimlerinde mekân ambiyansı için yine bu seri tercih ediliyor.

Hue Bridge aksesuarı gerekli

16 milyonun üzerinde renk veren ve farklı renk sıcaklıklarını tercih etme fırsatı sunan PHILIPS Hue serisi, Hue Bridge adlı bir bağlantı köprüsü gerektiriyor ve bu aksesuar sayesinde kablosuz ağlar üzerinden sistemi akıllı telefonunuzdan yönetmeniz mümkün oluyor. Tek bir kabloyla üç adede kadar PHILIPS Hue Play LED lambayı kullanabiliyorsunuz. Bu da kablo karmaşasını azalttığı için, iyi düşünülmüş bir çözüm.

Işık oyunlarıyla farklı ambiyanslar

PHILIPS Hue, Amazon Alexa, Apple Homekit ve Google Home ile uyumlu. Bu sayede ışıkları sesinizle kontrol edebiliyorsunuz. Kullandığınız mekânlarda ışık oyunlarıyla farklı ambiyanslar yaratmak ve ışığın tüm kontrolünü elinize almak için PHILIPS Hue iyi çözümlerden biri.

Keenetic Hopper router incelemesi | AX1800 Mesh Wi-Fi 6

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir