Shadow

Akdemir: Avea aboneleri Fransız’dan çok konuşuyor

2012 yılının ilk çeyreğine ait finansal ve şirket performansını değerlendiren Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Abone başına konuşma süresini bir önceki yıla göre yüzde 14 artırarak 280 dakikadan 320 dakikaya çıkardık. Avea aboneleri, Avrupa’nın en çok konuşma süresinde sahip ülkesi olan Fransa’dan bile daha çok konuşuyor.” dedi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2012 yılının ilk çeyreğinde, abone başına konuşma süresini bir önceki yıla göre yüzde 14 artırarak 280 dakikadan 320 dakikaya çıkardıklarını belirterek, “Avea, böylece Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü unvanını korurken, bu unvanına Avrupa’nın en çok konuşturan operatörü unvanını da ekledi. Avea ulaştığı bu sürelerle müşterilerini, Türkiye’de pazar payı en yüksek operatörden yaklaşık yüzde 50 daha fazla konuşturdu. Avea aboneleri, Avrupa’nın en çok konuşma süresinde sahip ülkesi olan Fransa’dan bile daha çok konuşuyor.” dedi. Avrupa’nın konuşma lideri olan Fransa’da aylık ortalama konuşma süresi 279 dakika.

HORMONSUZ BÜYÜDÜK

Avea’nın gelirlerinin, gösterdiği faaliyet performansı ile 2011 yılı ilk çeyreğine kıyasla yüzde 12 artarak 787 milyon TL olduğunu ifade eden Akdemir, “İlk çeyrek sonuçlarına göre ‘Faiz Vergi ve Amortisman Öncesi Kar’ımız (EBITDA) da bir önceki yıla göre yüzde 12 artırarak 79 Milyon TL’ye çıktı. Avea, elde ettiği sonuçlarla, bağlı bulunduğu Türk Telekom Grubu?nun hedeflerine de önemli oranda katkı sağladı.” şeklinde konuştu. Avea, 2012’nin ilk çeyreğinde veri gelirlerini 2011 ilk çeyrek dönemine göre yüzde 92 artırdı. Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2012 ilk çeyrek sonuçları hakkında “2012 yılının ilk çeyreğinde elde ettiğimiz sonuçlar tabir-i caiz ise çift sarılı yumurta gibi. Ama bunun da ötesinde en önemlisi gerçek bir büyüme. Yani hormonsuz.” dedi.

FATURALI MÜŞTERİ 5.7 MİLYON

2012 yılı ilk çeyreğinde faturalı müşteri tabanını yüzde 14’lük artışla 5,7 milyona yükselttiklerini açıklayan Akdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Toplam müşteri oranımızı yüzde 9 artışla 12,9 milyona çıkardık. Avea, bu dönemde ulaştığı yüzde 44 faturalı müşteri oranıyla da sektörde en çok faturalı müşteriye sahip operatör unvanını korudu.  Avea, faturalı müşteri sayısı ve gelirlerdeki artışla abone başına aylık gelir rakamını (ARPU) ise bu dönemde geçen yıla göre yüzde 4’lük artışla 19.1 TL’den 19.9 TL’ye çıkardı.”

195 BİN ABONE AVEA’YA GELDİ

2012’nin ilk çeyreğinde 195.497 ile numara taşımada birinci olduklarını ifade eden Akdemir, müşteri sayısınını ise 12.9 milyona çıktığın açıkladı. Numara taşıma uygulamasının başlangıcından bu güne kadar 40 milyon abonenin numarasını taşıdığını belirten Akdemir, bu dönemde net müşteri kazanımlarının ise 170 bin olarak gerçekleştiğini söyledi. Akdemir’in verdiği bilgiye göre, bir kez numara taşıyanların oranı yüzde 80. İki kez numara taşıyanların oranı yüzde 20. İkiden fazla numara taşıyanların oranı ise yüzde 10 düzeyinde.

BİZİM SMS GELİRİMİZ DE ARTIYOR

Bir başka operatörün ilk defa veri gelirlerinin SMS gelirlerini geçtiği hatırlatılması üzerine Akdemir, “Bizim SMS gelirlerimiz artıyor. Tüm alanda gelirlerimiz artıyor. Konuşma sürelerimiz, kişi başına kullanılan veri miktarı, SMS gelirlerimiz artıyor. Veri gelirlerindeki artışın diğer gelirleri baltalayacağı şeklinde bir düşünce vardı, ama bizde tüm alanda gelirler artıyor. Piyasaya biz iyimse bakıyoruz. Özellikle bizim sektörümüz iyimser bakmamız için hiçbir gerekçe yok. Faturalı abone lehinde bir büyüme var. Bu sektörde de büyüyen bir trend. Özellikle Avea lehine gelişen bir büyüme var. Yakın dönemde bir çağrı merkezi daha açmamız söz konusu.” dedi.

JET MODEMDE YÜZDE 218’LE REKOR

Avea’nin veri kullanıcı sayısınının da bir önceki yıla göre yüzde 51 artırarak 4.1 milyona çıktığını belirten Akdemir, “Data kullanımının artışına paralel olarak, data gelirlerinde de önemli artış sağlayan Avea, 2012 yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92’lik bir artışla datadan 79 milyon TL gelir sağlamış oldu. Avea, bağlı bulunduğu Türk Telekom Grubu’nun TTNet ortaklığı ile satışını gerçekleştirdiği modem satışlarını ise, 2011 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 218’lik rekor bir artışla bu alandaki pazar payını yüzde 13’lerden yüzde 38’e çıkardı. Avea, 2012 yılı ilk çeyreğinde cihaz satışları da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artırırken, 2011 yılında gerçekleştirdiği cep telefonu kampanya adedinin tamamını da 2012 yılı ilk 3 ayına sığdırdı. Üstelik, bu kampanyaların yüzde 35 gibi yüksek bir oranı da sadece Avea özel olarak gerçekleştirildi.” şeklinde konuştu.

FATURALI ABONEDE YÜZDE 14 ARTIŞ

2012 yılının ilk çeyreğine ait finansal ve şirket performansının değerlendirilmesi için Four Seasons Bosphorus Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Akdemir, “Avea 2012’nin ilk 3 aylık döneminde de her alandaki büyümesini sürdürdü. Faturalı abone sayısında yüzde 14, toplam abone sayısında da yüzde 9 büyüyen Avea, akıllı cihaz satışlarını da bir önce yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artırdı. Yılın ilk çeyreğinde sektörünün ‘en yüksek faturalı müşteri’ oranına sahip şirket unvanını da koruyan Avea, ‘data’ gelirleri ve modem satışlarında ise rekorlara imza attı. Avea, bağlı bulunduğu Türk Telekom Grubu’nun TTNet ortaklığı ile gerçekleştirdiği modem satışlarını, 2011 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 218’lik rekor bir artışla pazar payını yüzde 13’lerden yüzde 38’e çıkardı.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir:  Avrupa kendi icadı olan GSM'de sınıfta kaldı

3G YATIRIMINDA YÜZDE 67 ARTIŞ

Avea’ya ve Türkiye’ye daha fazla değer yaratmak için, her zaman olduğu gibi 2012 ilk çeyreğinde de yatırımlara hiç ara vermediklerinin altını çizen Akdemir, “2012 yılı ilk çeyreğinde teknoloji yatırımlarımıza da hiç ara vermedik. Bu alanda önceliğimizi ise geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya verdik. Türkiye’yi kapsayan yeni nesil Avea Şebekesini daha da ilerletmek için çok çalıştık. Bunun için de 3G iletişim kule sayımızı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67 artırdık. Bu süreçte 2G iletişim kulesi sayımızı da yüzde 12 yükselttik. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlarla Avea’nın 2G+3G yatırımları toplamda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 arttı.” dedi.

3 AYDA TAM 7,5 MİLYON ÇAĞRI

2012 ilk çeyrek dönemde Avea müşterilerinin almış oldukları hizmet kalitesinin de önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Akdemir, 2012 yılının ilk çeyreğinde Avea Müşteri Hizmetleri’nin, Avealılardan gelen 7,5 milyon çağrıyı cevapladıklarını vurguladı. Akdemir, “Müşterilerimizin sorunları daha da hızlı çözülebilsin diye 2012 yılının ilk çeyreğinde açılan Avea-Callpex Yozgat Çağrı Merkezi ile birlikte Avea’ya hizmet veren çağrı merkezi sayısını 8’e, istihdam sayısını ise 2500’e yükselttik. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlarla, çağrı merkezlerimize ulaşan 7,5 milyon çağrının yüzde 80’inden fazlasını ilk 20 saniyede karşılayarak müşteri memnuniyetimizi dünya standartlarının da üstüne çıkardık.” şeklinde konuştu.

AVEA ARGE TEKNOLOJİ ÜRETTİ

Avea’nın, sadece rakamsal verilerle değil, Türkiye’de ilklere imza atan projeleriyle de 2012 ilk çeyreğini oldukça verimli geçirdiğini kaydeden Akdemir, şu bilgileri verdi: “2012 yılı Ocak ayında, Pfizer ile birlikte Türkiye’de bir ilke imza atan ‘Mobil Tansiyon Takip’ projesini hayata geçirdik. Bunun dışında 2012’de, müşteri hizmetlerinde yeni bir kanal açarak Mobile Care hizmetini başlattık. Esnek IVR, sesli imza gibi yenilikçi uygulamalarla müşterilerimizin hayatları kolaylaştırıldı. Avea ve Telefonica arasındaki gerçekleştirilen bu önemli stratejik iş birliği ile de Türk telekomünikasyon endüstrisinde M2M (makineden makineye) alanında bir ilk olarak müşterilerimize daha geniş küresel çözümler sunup, yurt içinde ve dışında daha iyi hizmet vermeye başladık.”

EN DEĞERLİ 500 ŞİRKETTEN BİRİYİZ

Dünyanın en değerli 500 telekom şirketi arasında yer alan Avea’nın, dinamik, güçlü ve hızlı büyümesi ile dünya Telekom şirketlerinin yakından takip ettiği bir şirket olduğunu belirten Akdemir; “Çünkü biz her zaman teknoloji hayallerinizin emrinde diyoruz. Avea’nın sınırları aşan büyük hedefleri var. Bu hedefler için de dünyanın en iyi teknoloji üniversitesi Massachusetts Institude of Technology (MIT) ile bir nevi ‘Ar-Ge kardeşliği’ yaptık. Çünkü hedefimizi Avealabs’ı geleceğin Mobile Experience Labs’ı yapmak olarak belirledik. İşbirliğimizle MIT’nin çalışma ilkelerini, araştırma modellerini ve geleceğe bakış açısını Avea nezdinde Türkiye’ye taşıyacak bir aşı rolünü üstlendik.” dedi.

DEPREMDE HAYAT KURTARACAK

2012 ilk çeyrek döneminde Avea’yı en çok heyecanlandıran konulardan birinin de AveaLabs’te geliştirilen ‘Orada Kimse Var mı?’, Google Play’deki adı ile EarthQuaken mobil uygulaması olduğu noktasının altını çizen Akdemir, projenin önemi hakkında ise şunları söyledi:  “Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan deprem felaketlerinde hayat kurtaracak bir projeye imza attık. Deprem sonrası kullanıcısının hayatını kurtarmaya odaklı program sadece Türkiye’de değil dünyada da bir ilke imza atacak. Android işletim sistemli telefonlara, Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen ‘Orada Kimse Var mı?’ mobil uygulaması sayesinde arama kurtarma ekipleri; enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden yapabilecek.”

45 BİN KİŞİLİK EKOSİSTEM

Avea’nın cebimizde yeni yatırım planları ile 2012’ye girdini ifade eden, Akdemir, 2012 hedefleri hakkında ise şunları söyledi: “2012 yılı ilk çeyreğinde paylaştığım rakamların da gösterdiği üzere hem büyüdük, hem büyüttük. Hem çalıştık hem de çalıştırdık. Bunu yaparken de istihdam sağladık! 2012 ilk çeyreğinde Avea’nın doğrudan ve dolaylı olarak yarattığı istihdam yaklaşık 6 bine ulaştı. Distribütör, Avea Dağıtım Merkezi, Avea İletişim Merkezi, Avea Satış Noktası ve Avea Anahtar bayilerimizi de eklediğimizde bu sayı 45 bini geçiyor. 2012’de de hedefimiz frene basmadan yatırımlara tam gaz devam etmek. Avea, yatırım yapacak, sektörümüz ve ülkemiz kazanacak. Avea büyüyecek, Türkiye büyüyecek.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir