Shadow

AirTies’ın gözü Ukrayna’da

Türkiye’nin yüzde 60’lık pazar payıyla bir numaralı kablosuz teknoloji markası haline gelen AirTies, lider olma hedefi ile girdiği Ukrayna pazarında ürün tanıtımı yaptı.
Ukrayna’nın başkenti Kiev’in gözde mekanlarından ‘Premier Palas’ otelinde gerçekleşen ürün tanıtımına çok sayıda Ukraynalı basın mensubu katıldı. Kablosuz ağlar ve geniş bant internet erişimi alanlarında AirTies ürünlerinin tanıtıldığı basın toplantısına katılan, AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi Ukrayna’da kablosuz erişim pazarının lideri olmak istediklerini söyledi.
Cihan’a özel açıklamalarda bulunan Çelebi, Ukrayna pazarı hakkında, “İleriye dönük çok güzel bir pazar olacağını düşünüyoruz. Kısa vadede kriz nedeniyle dar ve ufak bir pazar. Burada yaklaşık 50 milyon kişi var. Geniş bant erişimi çok az onun için burada çok büyük fırsatlar olacağını düşünerek yatırım yaptık. Bugüne kadar güzel noktalara geldik. Hemen hemen tüm önemli zincir mağazalarda ürünlerimiz var ve satılıyor.” dedi.
Yeni giriş yaptıkları Ukrayna pazarında yerelleşme sürecinde olduklarını belirten Bülent Çelebi, bu sürecin grubun pazar liderliği hedefi için önemli bir altyapı oluşturduğuna da dikkat çekti.
Türkiye’de uyguladıkları; AR-GE, yerel dinamikler, pazar ihtiyaçları, satış ve müşteri memnuniyetine dayalı stratejileri Ukrayna’da da sürdürdüklerini ifade eden Çelebi, AirTies’ın olarak Türkiye’deki gibi yüzde 60 oranında olmasa dahi Ukrayna’da yüzde 30’luk bir oranla da olsa “lider” olmak istediklerine vurgu yaptı.
Çelebi AirTies’ın, yerel politikalarının arasında en dikkat çeken özelliği ise müşteri memnuniyeti olduğunu belirtti. Bunun uygulamasını ise Ukrayna’daki Satış Müdürü Murat Pullu, Ukraynaca 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezinin cep telefonundan arayarak basın mensuplarına canlı olarak gösterdi.
Diğer yandan ürün kutularından, interaktif kurulum CD’lerine, broşürlerinden internet sitelerine kadar her şeyin, Ukraynaca hazırlanması Ukraynalıların beğenisini kazandı.
AirTies’ın yerel stratejileri doğrultusunda Ukrayna’daki alt yapıyı inceleyen şirket ülkede eternet ve kablonet kullanıcılarının ağırlıkta olması nedeniyle, router modeme ihtiyaç olduğunu tespit ederek Ukrayna için geliştirdiği Air 4240’ı Türkiye’den önce piyasa Ukrayna’da piyasaya sürdü.
AirTies şirketinin ürünlerinin dağıtımı Ukrayna’nın önde gelen teknoloji ürünleri distribütörü “Versiya Trading” şirketi tarafından yapılıyor. Ukrayna Devlet şirketi, UkrTelekom’da müşterilerine AirTies modemlerini tavsiye ediyor.
Ukrayna’da halihazırda yaklaşık 1,5 milyon internet kullanıcısı var. 40 milyona yakın cep telefonu kullanıcısı bulunan Ukrayna’da sabit telefon hattı için başvuruda bulunan 3 milyon kişinin ise internet kullanmak için başvuruda bulunduğu tahmin ediliyor.
AirTies, Şubat 2004’te ABD Silikon Vadisi’nden gelen idari ve teknik bir ekip tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) pazarlarında lider olma hedefiyle kuruldu. Kuruluşunun beşinci yılında, AirTies perakende satışlarda Türkiye’de pazar payını yüzde 60’a sahip oldu. Türk Telekom dahil pek çok önde gelen servis sağlayıcısının ana tedarikçisi durumuna geçen AirTies markalı ürünleri kullananların sayısı dünya genlinde 4 milyonu aştı. AirTies Yunanistan ve Rusya’daki faaliyetlerinden sonrasında ise Ukrayna’daki açılımını sürdürüyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Silikon Vadisi'nin fatihi TechnoLogic'te

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir