Shadow

Agresif tweet ‘iş’e yaramıyor

Sosyal medyadaki iletişim biçimi, iş hayatını da olumsuz etkileme riski taşıyor. Tartışmalarda takınılan anlık, agresif ve kızgın hal, hayalleri süsleyen bir işin önünde engel olabiliyor. İş bulma sürecinde, ortaya serilen bu olumsuz mesajlar, pırıl pırıl bir eğitim hayatının da heba olmasına neden oluyor.

sosyalmedya

Sosyal medyada çoğu zaman sonuçlarını pek düşünmeden ortaya koyduğumuz iletişim, ileride iş hayatımızı olumsuz etkileyecek sonuçlara neden olabiliyor.

Londra merkezli araştırma şirketi On Device Research’ün yaptığı bir araştırma, iş arayan her 10 kişiden birinin sosyal medya profilinde paylaştıklarının işveren tarafından kontrol edilmesi sonucu istediği işe giremediğini ortaya koydu.

Ne yazık ki, bir çok kişi, uygunsuz bir Facebook fotoğrafı ya da sosyal medya yorumunun kendisine nelere mal olabileceğinin farkında değil. Oysa günümüz insan kaynakları uzmanları önce adayların internetteki izlerini kontrol ediyor.

Başınız ağrımaması için bunlara dikkat

  • Arama motorlarında adınızı sık sık arayın. İsminizle ilişkili olumsuz içeriklerden kurtulun.
  • Çevrimiçi CV’nin tutan LinkedIn’e zaman ayırın. İnsan Kaynakları’nın bakacağı ilk yer LinkedIn.
  • Twitter gizliliğini kontrol edin. Kötü bir söyleminiz gelecekteki işinizden olmanıza sebep olabilir. ‘Aşırı’ paylaşımlardan uzak durun.
  • Instagram profilinizi gizleyin. Profilinizi sadece istediğiniz kişilerin görebileceği şekilde ayarlayın.
  • Facebook profilinizi gizleyin. Katıldığınız gruplar, etiketlendiğiniz fotoğraflar ve yorumlarınız negatif şekilde karşınıza çıkabilir.
  • Gizlilik tarayıcısı kullanarak, profillerinizdeki kişisel verilere erişimi görün ve engelleyin.
  • İhtiyatlı davranın. Agresif olmamaya çalışın. Tartıştığınız basit bir konu, ilerideki iş yaşamınızı olumsuz ölçüde etkileyebilir.
  • Doğru yazıma özen gösterin. Özellikle iyi bir dil ve yazma yeteneği gerektiren bir işe başvuruyorsanız kullandığınız bu çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.