ADSL’de hangi bölgede hangi il şampiyon?

TurkNet ADSL kullanım istatistiklerini yayınladı. Türkiye’nin 7 bölgesindeki ADSL kullanım oranlarında başı çeken şehirler (3 büyük şehir dışında) Kocaeli, Trabzon, Antalya, Konya, Denizli, Gaziantep ve Erzurum oldu.

Türkiye’nin en güçlü bağımsız yeni nesil telekom operatörü TurkNet, üç büyük şehir dışında tüm bölgelerde ADSL kullanımının en çok tercih edildiği şehirleri açıkladı. TurkNet’in verileri, Türkiye’de ADSL kullanımının demografik ve ekonomik etkenlere göre çeşitlilik gösterdiğini ortaya koyuyor.

TurkNet’in üç büyük şehir dışında bölgelere göre ADSL kullanım dağılımına bakıldığında, Marmara bölgesinde Kocaeli’nin %26’lık oranla üstünlüğü göze çarpıyor. Çok sayıda sanayi ve ticaret merkezini içerisinde barındıran Kocaeli’ni sırasıyla Bursa (%21) ve Sakarya (%14) takip ediyor.

Akdeniz bölgesinde nüfusu en büyük şehir Adana olmasına rağmen, ADSL kullanımında ilk sırayı turizmin ağırlıklı önem teşkil ettiği bir ekonomiye ve çok sayıda turistik merkeze sahip olan Antalya alıyor. TurkNet’in verilerine göre %37 oranla ADSL kullanımının en fazla olduğu Antalya’yı Adana (%22) ve Mersin (%16) izliyor.

Konya’nın ADSL kullanımında %44’lük oranla ilk sırada yer aldığı İç Anadolu’da ikinci sırada Eskişehir (%22), üçüncü sırada ise Kayseri (%13) yer alıyor. Ege bölgesinin birincisi ise Denizli (%27). Rakamlara göre bu şehri Manisa (%21) ve Uşak (%16) takip ediyor. TurkNet verilerine göre Karadeniz bölgesinde en yoğun ADSL kullanımına sahip şehir %18’le Trabzon. Bu şehri Samsun (%15) ve Zonguldak (%12) takip ediyor.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ticaret ve sanayi bakımından en gelişmiş şehri olan Gaziantep, kendi bölgesinde ADSL kullanımında açık ara (%52) birinci. Bu şehri Diyarbakır (%19) ve Şanlıurfa (%17) takip ediyor. Türkiye’nin doğu sınırına açılan bölgesinde ise ilk sırada Erzurum (%23) yer alıyor. Erzurum’u sırasıyla Van (%21) ve Malatya (%16) takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir