Shadow

ADSL abone sayısı 5 milyonu aştı

Türk Telekom’un büyük altyapı yatırımları ve internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Türkiye’de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı. İngiliz araştırma firması Point Topic’in raporuna göre ise Avrupa’da ADSL abone sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom’un internet kullanımını yaygınlaştırmak ve ülkenin her köşesinde genişbant internet erişimi sağlamak amacıyla alt yapısına yaptığı büyük yatırımlara paralel olarak, Türkiye’de internet kullanıcı sayısı önemli bir artış gösterdi. 2007 yılı sonu rakamlarına göre Türkiye’de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı.

Öte yandan, internet erişimi konusunda uzman, Londra merkezli bağımsız araştırma firması Point Topic tarafından Mart ayı sonunda yayınlanan ?Dünya Genişbant İstatistikleri? (World Broadband Statistics) raporunun ?Dünya Genişbant İstatistikleri 2007 4. Çeyrek? (World Broadband Statistics Q4 2007) bölümünde 2007 yılı sonuçları açıklandı. Her 3 ayda bir yayınlanan rapora göre, 2005-2007 yılları arasında Avrupa’da abone sayısı 1 milyon ve üzerinde olan ülkeler içinde ADSL abonesi sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.

Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, hedeflerinin Türkiye’de modern iletişim teknolojilerini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak, kırsal ya da kentsel ülkenin dört bir yanından internete erişim sağlamak olduğunu belirtti. Doany, ?Gerek genişbant altyapı yatırımlarımızla, gerek internet servis sağlayıcıları için toptan satış fiyatlarında gerçekleştirdiğimiz indirimlerle, gerekse eğitim alanında hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de ADSL abonesi sayısının 5 milyona ulaşması ve abone sayısı açısından Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olması bizim için çok önemli ve memnun edici bir gelişme? dedi.

Türk Telekom, iletişim altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile 2005 ile 2010 yıllarını kapsayan dönemde yatırım yapacağını duyurmuştu. Bu yatırım planının bir parçası olarak, 2007 yılında hayata geçirdiği “Kırsal Alan Dönüşüm Projesi” ile bölgesel gelir farklılığından kaynaklanan ?dijital uçurum?u ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Türk Telekom, internet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşmasının yanı sıra hızlı, kesintisiz ve yüksek kaliteli internet hizmeti sunmak amacıyla da çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, geçtiğimiz Şubat ayında internet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için internet yurtdışı çıkış hızını 157 Gbps’ye yükseltti. Yine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini artırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir