Google’ın yerine neyi kullanalım?

Atatürk’e hakaret içeren videolar nedeniyle Youtube’un kapatılmasının ardından şimdi de Atatürkçü Düşünce Derneği, dünyada bilgiye erişimin en önemli kaynaklarından biri olan Google’ın kapatılmasını istedi. Google’ın kapatılması, Türk internet kullanıcılarının bilgiyle olan bağlarını kesecek. Şu anda dünya genelinde en yaygın kullanılan arama motoru olan Google, diğer arama motorlarının aksine daha fazla bilgiyi barındırıyor ve aranan bilgilere en kolay erişimi sağlıyor.

Google’ın kapatılması talebinin “Kemalizmin karın ağrısı” şeklinde yapılan aramalarda çıkan bir sayfayla ilgili olduğu ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Atatürk’e ağır hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.
 
Yapılan başvuruda, sözkonusu içeriğin yer aldığı “sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi” adresi yer almasına rağmen, Türkiye halen uygulamada, şikayete sözkonusu olan içeriğin kaldırılması yerine sitelerin tamamen kapatılması gibi yanlış bir yöntem uygulanıyor. Başvuruda, şikayete sözkonusu sayfayı yapanların sorumlularının tespit edilerek Atatürk’ü Koruma Kanunu, Türk Ceza Kanunu çerçevesinde cezalandırılması ve sitenin acilen kapatılmasını talep edildi.

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube da benzer davalar nedeniyle yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir Türkiye’de erişime kapalı bulunuyor. Youtube yetkilileri, şikayete sözkonusu olan videoların Türkiye’deki kullanıcılar tarafından izlenmesini engellemiş, ancak Türk makamları Atatürk’e hakaret içeren videoların tüm dünyada engellenmesini istemişti. Youtube’un sözkonusu videoları Türkiye dışındaki ülkelerde gösterime açık tutuyor oluşu, şu an anlaşmazlığın temelini oluşturuyor.

Son söz: Allah gecinden versin, Google erişime kapanırsa, yerine hangi arama motorunu kullanalım?

3 Comments

  • OzanNo Gravatar

    İnternet yerine telgrafla iletişim sağlayalım bence :) Bu engellemeci zihniyetle bir sonraki geleceğimiz aşama o olsa gerek.

  • Hussein EROLNo Gravatar

    Sen hem menşei türk arama motorlarına ülkende destek verme hem kalk Google’ı kapatıcam de. Onun da bi jacker’ı çıkar 3kb indirir kurarız çok mu zor. Sonra tay-yeep açıklar ben giriyorum gugıla sizde girin diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir