Shadow

Acil durumlarda 16 bölge haberleşmeyi Turkcell’le sağlayacak

GSM kapsamasının bulunmadığı coğrafi alanlarda haberleşmenin sağlanabilmesi amacı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ve bu amaçla Türkiye’nin 25 bölgeye bölündüğü ‘Acil Durum Haberleşmesi’ proje kapsamında, içinde İzmir’in de olduğu 16 bölge Türkiye’nin iletişim devi Turkcell’e emanet edildi.

Turkcell, Ulaştırma Bakanlığı’nın hayata geçirdiği acil durumlarda (sel baskını, deprem, yol kapanması, kara ve hava taşımacılığı kazaları, çığ, kaybolma vb.)  GSM kapsamasının bulunmadığı coğrafi alanlarda, belirlenen 25 bölgeden kendisine düşen 16 bölgede valiliğin talebi üzerine (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Muğla, Samsun, Trabzon, Tekirdağ, Van) mobil baz istasyonu sevkini sağlayarak acil durum haberleşmesinin gerçekleşmesine katkı sağlayacak.

Türkiye nüfusunun %74’ü Turkcell’e emanet

Kaza ve afet gibi durumlarda haberleşmede hızlı aksiyon almayı sağlamak amacıyla Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Türkiye 25 Bölgeye ayrıldı.  Bu bölgelerin 16 tanesi, % 99.07 2G ve % 85’lik 3G kapsaması  ile Turkcell’e emanet edildi.

Turkcell’in yükümlü kılındığı 16 bölge Türkiye nüfusunun %74’ünü oluşturan 47 ilden oluşuyor. Diğer operatörler arasında en geniş sorumluluk alanının verildiği Turkcell, valilikten gelen acil durum talebine göre mobil baz istasyonu ve geniş mobil araç filosuyla bölgeye destek verecek. Böylece şebekenin olmadığı yerlerde acil durum aramalarının gecikmesiz gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Turkcell, en son Kütahya Simav depreminde, acil durum aramalarında müşterilerine destek vermiş, cep telefonlarının şarj etmek isteyenlere de 15 dakikada yüzde 85 şarj oranına ulaşan cihazlarla ücretsiz hizmet sağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.