Shadow

ABD’de Çinli telekom şirketlerine casusluk soruşturması

Amerika’da Çin’in dünyaca ünlü telekom şirketleri Huawei ve ZTE hakkında casusluk iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Özellikle telekom altyapılarına yönelik ürünleriyle tanınan şirketlerin çözümlerinin ABD’de yaygın olarak kullanılmasının, telekom şebekesinin güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğini ileri süren ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers, “Kritik altyapılarımızın bize karşı kullanılabilecek olması ciddi bir endişe kaynağı” diyor.

Bu suçlamalara karşılık bir açıklama yapan Huawei ise iddiaların temelsiz, asılsız olduğunu savunarak, şirket olarak soruşturmaya açık olduklarını bildirdi. ABD hükümetinin inceleme yapmasından aksine memnunluk duyacaklarını ifade eden Huawei yetkilileri, sonunda iddiaların asılsız çıkacağına inandıklarını söylüyor.

Huawei ile ilgili endişeler, şirketin kurucusu Ren Zhengfei’nin eski bir Çin ordusu subayı olmasından kaynaklanıyor. ABD cephesinde Zhengfei’nin hala hükümet ve ordu ile ilişkisinin sürdüğü, bunun da ABD’nin ulusal güvenliğini ciddi tehdit oluşturduğu savunuluyor.

Bakalım ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nden nasıl bir karar çıkacak ve teknoloji şirketlerinin ulusal güvenlik alanındaki durumu ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir