Shadow

ABD yönetimi, ‘Unutulma Hakkı’na sıcak bakmıyor

Avrupa Birliği Komisyonu’nun adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu üyesi Viviane Reding tarafından savunulan ‘unutulma hakkı’na ABD olumsuz yaklaşıyor. Reding, tarafından açıklanan önerilerin özünü, bir bireyin talep etmesi halinde internete koyduğu kişisel nitelikli bilgi ve fotoğrafların tamamen silinmesi oluşturuyordu.

Öneri kullanıcılar açısından olumlu bir içeriğe sahip olmakla birlikte internette faaliyet gösteren şirketlerin bu öneriyi sıcak karşıladığını söylemek mümkün değil. İşin tuhafı, konuya temkinli yaklaşanlar arasında ABD yönetimi de var.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, aslında Reding’in önerisi 1995’ten bu yana devrede olan veri koruma kurallarının günün şartlarına uyarlanmasına dayanıyor. Teknolojik gelişmelerin ve küreselleşmenin kişisel bilgileri toplama, bu bilgilere erişme ve kullanma şeklini tamamen değiştirmesi.

Reding’i bu yönde bir adım atmaya itti. 1995’te Avrupalıların yüzde 1’inden azının internet kullandığını hatırlatan Reding, “Kişisel verilerin korunması tüm Avrupalılar için temel bir hak ancak vatandaşlar kişisel verileri üzerinde tam bir kontrole sahip oldukları düşüncesine sahip değil” diyor.

Bireyler hakkındaki verilerin artık en kolay şekilde internetten elde edilmesi mümkün. Ancak Avrupa Birliği Komisyonu, elde edilen bilgilerin zaman zaman ilgili kişi hakkında olumsuz bir durum yaratma ihtimali nedeniyle bilgisayar kullanıcılarının kendi koydukları bilgilerin daimi olarak silinmesini talep etme hakkı olduğuna inanıyor.

Reding’in unutulma hakkı önerisi, kişisel bilgileri kapsasa da, ilgili kişi kendi hakkında eleştirel görüşlere yer verilen bilgilerin internetten silinmesini talep etme hakkına sahip olmayacak.  Komisyon, kurallara uymayan internet şirketlerine yıllık kazançlarının yüzde 2’sine varan ya da 1 milyon euro düzeyine kadar çıkabilecek oranda para cezası uygulanmasını talep ediyor.

İnternet şirketleri bu öneriyi hoş karşılamazken ABD de Komisyon’un önerilerinin, şirketlerin iş yapma kapasitesi açısından fazla yük altına girip girmeyeceğini belirlemek için derinlemesine inceleme yapma kararı aldı. ABD?nin uluslararası komünikasyon ve enformasyon politikasından sorumlu koordinatörü Philip Verveer, konuyla ilgili olarak Brüksel’de yaptığı temaslar sonrasında ‘önerileri daha iyi anlamak’ istediklerini söyledi.

Amerikalı yetkili alınacak önlemlerin şirketlere mali külfet yaratmamasını ve verilen hizmetin kalitesini düşürmemesi gerektiğine inanıyor.  Obaya yönetimi de kısa bir zaman içerisinde aynı konuda ama biraz farklı bir paket açıklamaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir