ABD, gizli dosyaların intikamını mı alıyor?

Afganistan Savaşı ile ilgili yayınladığı onbinlerce belge ile dikkat çeken internet platformu Wikileaks‘in kurucusu Julian Assange hakkında ilginç bir şekilde İsveç’te tutuklama kararı çıkarıldı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Assange’nin tecavüzle suçlanıyor olması, foyası ortaya çıkan ABD’nin intikam için bazı mekanizmaları harekete geçirdiği yorumları yapılıyor.

Wikileaks temmuz ayı sonunda Afganistan Savaşı’yla ilgili olarak Amerikan Ordusu’na ait 80 bin gizli belgeyi yayınlamış, Washington yönetiminin tepkisini çekmişti.

İsveç polisi, internet platformu Wikileaks’in kurucusu Jean Assange hakkında soruşturma yürütüldüğünü Expressen gazetesine doğruladı.

Sözcü Assange’nin tecavüzle suçlandığını belirtti. Assange ise tecavüz iddialarını yalanladı. Aynı zamanda sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinde de açıklama yapan Assange, ‘Sözkonusu suçlamanın zamanlaması insanı çok huzursuz ediyor’ yorumunu yaptı.

Hakkındaki tutuklama kararı daha sonra geri alınan Assange El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ”Ayın 11’inde Avustralya istihbaratı bizi,  sitenin itibarını sarsmak için bu tür şeylerle karşılaşmayı beklememiz konusunda uyarmıştı. İstihbaratın bu tür şeylerin başımıza gelebileceği konusunda kaygıları var” dedi.

Elbette Wikileaks cephesindeki gelişmeler bu kadarla kalacağa benzemiyor. Bakalım, yeni medyanın, küresel bir dev olan ABD başta olmak üzere, devletlerin çirkin yüzünü ortaya çıkarma mücadelesinde daha neler göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir