Shadow

5G için fazla beklemeyeceğiz

Dünya genelinde 37 operatörden 50 yöneticiyle yapılan ankete göre, 5G teknolojisine geçiş için fazla beklemeyeceğiz. Ankete katılan operatörlerin yüzde 78’i 5G için hazırlıkların sürdüğü, yüzde 28 ise gelecek yıl 5G şebekesini aktif edecekleri cevabını verdi.

MELİH BAYRAM DEDE

Ericsson’ın ‘2017 5G Hazırlıkları Anketi’ne katılan operatörlerin yüzde 78’i 5G için hazırlıkların sürdüğü, yüzde 28 ise gelecek yıl 5G şebekesini aktif edecekleri cevabını verdi. Ericsson’un yıllık olarak yaptığı 5G Hazırlıkları Anketinde, operatörlerin 5G ile ilgili planları ve faaliyetleri sıralanıyor. Bu sene, katılımcıların yüzde 78’i 5G denemelerine dahil olduğunu belirtiyor. Bu oran, geçtiğimiz sene yüzde 32 idi. 5G’den elde edilecek gelir planları, abonelerin 4G’den 5G’ye geçişleri ile kurumların ve endüstrilerin pazar segmentlerine açılımlarını içeriyor.

ENDÜSTRİYEL FIRSATLAR VAR

Anket ayrıca, operatörlerin stratejilerini 5G servislerine göre belirlediklerini ortaya koyuyor. Operatörler artık tüketici segmentlerinin ötesine bakıyor, kurumsal ve endüstri segmentlerindeki fırsatları da önemsiyorlar. Ericsson 5G Ticarileştirme Bölümü Başkanı Thomas Noren çalışmayla ilgili şunları söyledi: “2016 Anketinde yanıt verenlerin yüzde 90’ı bireysel tüketicilerin, 5G iş planlamalarındaki ana segment olduğunu vurgulamıştı. Bu sene odak, üç segmente ayrılmış durumda ve operatörler iş fırsatlarını, sadece bireysel tüketici segmentinde değil, kurumsal müşteriler ve uzmanlaşmış endüstrilerle de tanımlıyorlar.”

BİREYSEL PAZARI DOYDU

Ankete göre operatörler, bireysel tüketici pazarının doygunluğa ulaştığını görüyorlar. Sonuç olarak, bu senenin 5G planlaması; uzmanlaşmış endüstri segmentleri (yüzde 58), kurumsal kullanıcılar (yüzde 56) ve bireysel tüketiciler (yüzde 52) arasında dağılıyor. Ankete cevap verenler tarafından 5G uygulamalarına yönelik en cazip sektörler arasında altı çizilen ilk üç endüstri: medya ve eğlence, otomotiv ve toplu taşıma olarak öne çıkıyor. Ancak birçoğu da sağlık hizmetleri, enerji ve kamu hizmetlerini de en cazip sektörler olarak değerlendiriyor. Cevaplayanların büyük çoğunluğu, Nesnelerin Internetinin (IoT) önemli rol oynayacağına ve bu bağlamda, üçüncü taraflarla iş birliğinin çok önemli olacağına inanıyor.

İlginizi çekebilir:  TechnoLogic - 67. Bölüm

50 YÖNETİCİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Katılımcılar, 5G’den elde edilecek ek gelirlerin; pazar paylarının artmasından, 4G abonelerinin geçişinden, yeni hizmetlere uygulanacak daha yüksek fiyatlardan ve yeni iş alanları ve endüstri dallarına olacak açılımlardan dolayı oluşacağına inanıyorlar. 2017 Ağustos ayında yapılan araştırma; 5G üzerinde çalıştığını beyan eden, küresel çaptaki 37 operatörden 50 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirildi.

(28 Ekim 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bana Yalan Söylediler [İnternet ve Gerçek Yüzümüz] ? Seth Stephens-Davidowitz

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir