Shadow

4,3 milyon kişi numarasını taşıdı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Üyesi (BTK) Ayhan Beydoğan, mobil numara taşıma uygulamasının başladığı tarihten şu ana kadar 4,3 milyon numaranın taşındığını bildirdi.

Beydoğan, WOW İstanbul Otel ve Convention Center’da düzenlenen ”İletişim Türkiye ’09 Medya İletişim Zirvesi” kapsamında gerçekleştirilen ”Avrupa Birliği Müzakereleri Çerçevesinde Bilgi Toplumu ve Medya Düzenlemeleri”konulu paneldeki konuşmasında, 2000 yılında Türkiye’deki işletmeci sayısının iki elin parmak sayısını geçmediğini söyledi.

Haberleşme sektöründe 21 milyona yakın sabit hat, 16 milyonun üzerinde mobil ve 5,8 milyon internet kullanıcısı bulunduğuna işaret eden Beydoğan, aradan geçen 9 yıllık süre içinde sabit hat abone sayısının 17 milyon seviyesine gerilediğini, mobil abone sayısının 65 milyonu, geniş bant internet abone sayısının ise 6 milyonu aştığını kaydetti.

Beydoğan, telekomünikasyon gelirlerinin yaklaşık 3 kat artarak 17 milyar dolara yaklaştığını, kurumun 19 farklı farklı hizmet ve altyapı için toplam 276 işletmeciyi yetkilendirdiğini belirtti.

Beydoğan, kurumun AB mevzuatı uyum çerçevesindeki düzenlemelerle Türk Telekom’un çağrı başlatma ve sonlandırma ücretlerinin 2004-2009 döneminde yaklaşık yüzde 60 düşürüldüğünü, Türk Telekom’un ortak yerleşim ücretlerinin geçen yıl içerisinde yüzde 60, GSM işletmecilerinin çağrı sonlandırma ücretlerinin de 2006-2009 döneminde yüzde 55 civarlarında indirildiğini kaydetti.

2008 sonunda veri akışı erişimi ücretlerinde yüzde 12’ye varan oranlarda ücret düşüşü sağlandığını dile getiren Beydoğan, AB mevzuatına uyum çerçevesinde gerçekleştirdikleri diğer önemli bir gelişmenin de numara taşınabilirliği ilgili düzenlemenin tamamlanması olduğunu bildirdi.

Beydoğan ”Düzenlemenin yayınlanmasından sonra mobil numara taşıma uygulaması 9 Kasım 2008’de başlamıştır. Şu ana kadar 4,3 milyon numara taşınmıştır. Eylül 2009 itibariyle sabit şebeke numara taşıma uygulaması da başlatılacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir