3G’yi bırak Wimax’e bak

Mobil iletişim teknolojilerinden 3G efsanesi, hayatımıza henüz girmemesine rağmen gündemde yer etmeyi sürdürüyor. Ancak konuyla ilgilenenler, 3G’nin yerine 50 kilometreden fazla kapsama alanı sunan Wimax teknolojisinin, yeri ve önemine vurgu yaptığımızı hatırlayacaklardır.

Cep telefonu operatörleri 3G, internet servis sağlayıcıları ise Wimax’ten yana tavır belirlemiş durumda. Biz ise tüm iletişimin internete taşınmasından hareketle, 3G yerine Wimax’in geçeceği öngörüsünde bulunmuştuk. Zaten cep operatörleri de internet erişim hizmeti vermiyor mu? O zaman, hem 3G hem de Wimax için ayrı ayrı yatırım mı yapacaklar?

Bu konuda geçtiğimiz hafta Uluslararası Telekom Birliği (ITU) tarihi bir karar verdi ve Wimax’i 3G standartlarından biri olarak kabul etti. Bu gelişmeyle birlikte, operatörlerin UMTS ve EDGE gibi daha yavaş teknolojiler yerine Wimax’ı kullanmalarının önü açıldı. Bir kenara yazın, bu karar mobil iletişim alanında bir devrimdir!

http://tinyurl.com/2hfhj3

One Comment

  • www.eylos.comNo Gravatar

    3G veya Wimax hangisi bedava? Yada hangisi ucuz? Önemli olan bu. Yeni teknolojiye alışmakzaman alıyor. Ve maalesef teknolojiyi her satın almadığımız gün maddi alamda kara geçiyoruz. Çünkü önce pahalı olarak piyasaya çıkıp sonra ucuzluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir