3G ihalesine jet onay

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesine ilişkin İhale Komisyonu kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylandı.

BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün yapılan ‘IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin İhale’de Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’nin teklif verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, ihalenin BTK Başkan Yardımcısı Orhan Öge başkanlığındaki İhale Komisyonu tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

A tipi lisansın 358 milyon Avro KDV’ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’ye, B tipi lisansın 250 milyon Avro KDV’ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ve C tipi lisansın ise 214 milyon Avro KDV’ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ihale edildiği bildirildi.

İhalenin toplam bedelinin KDV dahil 970 milyon Avro olarak gerçekleştiğinin kaydedildiği açıklamada, İhale Komisyonu kararının BTK tarafından alınan karar ile onaylandığı belirtildi.

Ayrıca, 3G ihalesiyle lisans alacak işletmecilere 500 AR-GE mühendisi çalıştırma yükümlülüğü getirildiği, özellikle genç ve eğitimli işgücü açısından yeni istihdam alanlarının açılacağı da vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir