Shadow

2G de 3G de devletin, süresi biten iade edecek

Turkcell?in son zamanlarda yabancı ortaklarıyla yaşadığı sorunlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in gündemindeydi. Acarer, operatörlerle imzaladıkları 2G ve 3G imtiyaz sözleşme sürelerinin 25 yıllığına verildiğini hatırlatarak, “Bu lisanslar bizim. Süresi biten bu sistemleri devlete geri iade edecek. 16-17 yıl zaman kaldı. Devletin kendi malıyla ilgili gelişmeleri takip etmesi doğal. Devlet ihaleyle verdiğini en iyi şekilde geri almak ister. Ancak bu işletmelerin içişlerine müdahale anlamına da gelmez” dedi.

İmtiyaz sözleşmelerinde ilgili işletmede herhangi bir kontrol unsuru değişmesi durumunda bunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun onayına sunulmasına yönelik maddenin yer aldığını anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Turkcell’in yüzde 34,5 halka açılmış hissesi var. Burada on binlerce vatandaş var. Bu on binlerce yatırımcının hak menfaatlerinin sağlanması sorumluluğu var. Önümüzdeki süreçte çok sayıda hissedarın temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu SPK’nın konusudur. Kendileriyle de görüşüyoruz. SPK en doğru kararı verecektir.”

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Bilgisayar denince akla gelen ilk marka hangisi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir