Shadow

2023’te 1 milyar abone

2023’te 5G, küresel nüfusun yüzde 20’den fazlasını kapsayacak ve abone sayısı 1 milyarı aşacak. Türkiye’de 5G’nin getirdiği dijitalleşme hızından çok yüksek kazanımlar elde edilecek. Türkiye’deki operatörleri 5G ile birlikte 6,6 milyar dolara varan gelir artışı bekliyor.

MELİH BAYRAM DEDE

Ericsson’un her sene düzenli yayımladığı Mobilite Raporu 2023 yılına kadar geliştirilmiş mobil geniş banda yönelik 1 milyar 5G aboneliği olacağını tahmin ediyor. İlkin kalabalık kentsel alanlara sunulması beklenen 5G, 2023 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 20’sinden fazlasını kapsayacak. Başlıca ürün sunumları 2020 yılında olacak şekilde, 5G New Radio’ya (NR) dayalı ilk ticari ağların 2019 yılında piyasada yer alması bekleniyor. İlk 5G sürümleri ABD, Güney Kore, Japonya ve Çin gibi çeşitli pazarlar şimdiden bekleniyor.

5G İLE TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ GELİRLERİNİ KATLAYACAK

Raporun Türkiye çıktıları, 5G ile birlikte endüstrilerde de ciddi değişimler yaşanacağına işaret ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de 5G’nin sağladığı nesnelerin internetine yönelik endüstrilerden elde edilen dijitalleşme gelirlerinin 14,1 milyar dolar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Üretimin dijitalleşmesinden kaynaklı bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektörünün elde edeceği ek gelirin 2,51 milyar dolar olacağı öngörülüyor. ICT sektörünün, üretim endüstrisindeki yeni teknolojilerle gelirini 2019-2026 arasında yüzde 136 artıracağı öngörülüyor.

2023’TE KÜRESEL MOBİL VERİ TRAFİĞİ 100 EXABYTE’I GEÇECEK

5G’nin ticarileşmesi ve kademe kademe endüstrilere intibakından itibaren endüstriler kadar operatörler de bu endüstrilere sağladıkları hizmetlerden ötürü ciddi ek gelirler elde edecek. Türkiye’deki operatörler 6,6 milyar dolara kadar ek gelir elde edebilecek. Mobil veri trafiğinin, önümüzdeki altı yıllık dönemde, sekiz kat artması ve 2023 yılına kadar, ayda 110 Exabyte’a ulaşması bekleniyor. Bu, 5,5 milyon yıl boyunca HD video görüntüleme demek. 2017 yılının sonuna kadar, tüm bölgelerde mobil veri trafiği artışı sürecek ve aylık 7GB’ı geçecek.

İlginizi çekebilir:  LOGO Yazılım'dan işletmelere e-Defter

VİDEO MOBİL GENİŞ BANT TÜKETİMİNİ ARTIRIYOR

Video tüketimi, mobil geniş bant tüketimini artırmaya devam ediyor. Videolara yönelik trendin arkasındaki itici güç Y Kuşağı. 15 ile 24 yaş aralığındaki bu grup, 45 yaşın üstündekilere göre 2,5 kat daha fazla video izliyor. Videoların daha yüksek çözünürlüklerde görüntülenmesi ve 360-derece video gibi kapsayıcı video formatlarına ilginin artması, veri trafiği tüketim hacimlerinde etkili olacak. Örneğin, bir YouTube 360-derece videosu, aynı algılanan kalitedeki normal bir YouTube videosuna göre 4 ila 5 kat daha fazla bant genişliği kullanıyor.

LTE BU SENENİN BASKIN TEKNOLOJİSİ

2017’nin baskın mobil erişim teknolojisi LTE (Long-Term Evolution) oldu. 2023’ün sonuna kadar ise 5,5 milyar abone sayısına ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 85’inden fazlasına denk geliyor. Sesin LTE üzerinden taşınmasını ifade eden VoLTE 60’tan fazla ülkede, 125’ten fazla ağda lanse edildi. VoLTE aboneliklerinin 2023 sonuna kadar 5,5 milyara ulaşacağı ve bunun kombine LTE ve 5G aboneliklerinin yüzde 80’inden fazlası anlamına geleceği tahmin ediliyor. Son dönemde VoLTE sayesinde kullanıcılar akıllı saatlerinden de sesli arama yapabiliyor.

(12 Aralık 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Keenetic Hero DSL incelemesi | AC1300 Gigabit modem, router ve mesh

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir