Shadow

2023’e kadar 14 milyon haneye fiber götürülecek

Telekom temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen 6. Telekomünikasyon Zirvesi’nde Türkiye’nin 2023’e kadar 14 milyon haneye fiber internet erişimi götürme hedefi masaya yatırıldı. Sektör temsilcileri bu hedefin gerçekleşmesi için telekom şebekesinin tüm işletmecilerin ortak kullanımına açılmasını istedi.

Türkiye, 2023’e kadar 14 milyon haneye fiber internet erişimi götürmeyi hedefleri arasına aldı. Bu hedefin gerçekleşmesi için tüm İzmir?de telekom temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen 6. Telekomünikasyon Zirvesi’nde konuşan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Türkiye hükümetçe hedef alındığı üzere 10 yıl içinde, dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girecekse, telekomünikasyon sektöründe ilk dokuza girmek zorundayız. 14 milyon haneye fiberle ulaşılacaksa, bunun zor olan uygulamasını başarıyla tamamlamalı, Türkiye, 2023’e kadar dünya telekom sektöründe ilk dokuza girmek zorundadır. Mesela Uzakdoğu’da Japonya ve Kore bu anlamda büyük adımlar atmış durumdadır. Yine Avrupa Birliği’nde, bu amacı destekleyecek hedefler, teşvikler ve rekabet destekleri uygulamaya çoktan girmiş durumdadır. Bir çok AB ülkesi önümüzdeki 3-5 yıl içinde evlerin yarısına 100 MB hızındaki fiber hatlarla ulaşmayı, kalan evlere de 20-30 MB hızın sağlanmasını planlamış durumdadır.” dedi.

ŞEBEKE ORTAK KULLANILMALI

Ülke çapında fiber kabloların yerleştirilmesi işi için iki alternatif olduğunu belirten Arıak, bu seçenekleri şöyle anlattı: “Birincisi şu anda mevcut olan bakır kablo altyapısı. Mevcut altyapıyı bedelini ödeyerek başka telekom işletmecilerinin de kullanabiliyor olması büyük tasarruf sağlayacaktır. Fiber optik altyapının döşenmesinde, yerel yönetimlerle sorunlar yaşıyoruz. Bu konuda adımlar atıldı ama hala bazı sorunlar devam ediyor. Bugün Türkiye’de telekom sektöründe en fazla gelir altyapıya sahip olmaktan geliyor. Bu durum yeni işletmecilerin ortaya çıkmasını, rekabeti ve hızlı yatırımları önlemektedir.”

EN ÇOK KONUŞAN İKİNCİ ÜLKEYİZ

2011’de genişbant abone sayısında yüzde 80, çağrı merkezlerinde yüzde 22 artış gerçekleştiğini belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de konuşmasında şunları söyledi: “Çağrı merkezleri Doğu’da istihdama büyük katkı yaptı. Ses trafiği yüzde 14’ün üzerinde arttı. Türkiye, Avrupa’da Fransa’dan sonra en çok konuşan ülke. Son bir yılda veri trafiğinde artış yüzde 1495 oldu. Bu tablo sabit ve mobil şebekeyi geliştirmemiz konusunda bize uyarılarda bulunuyor. Telekom şirketleri, bir yandan rekabet ederken, bir yandan da işbirliği yapabilirler. 6. Telekomünikasyon Zirvesi, yurtiçi ve yurtdışındaki telekom şirketlerinin birbirleriyle işbirliği yapması çok önemli.”

EV TELEFONUNUN KULLANIM ORANI YÜZDE 15

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların ihtiyaçlarının da gelişerek devam ettiğini belirterek, “Ev telefonu yüzde 15 oranında kullanılıyor. Bu durumu, hizmetin çeşitliliği ve hizmette yaşanan rekabet olarak okumamız lazım.” dedi. Sektörde yaşanan rekabet sonucu cep telefonlarında faturaların düştüğünü belirten Yıldırım, internet erişiminde fırsat eşitliğinin sağlanması için yapılması gerekenlerle ilgili de şunları söyledi: “Fiber telekom şebekesini halen yüzde 40 kapasiteyle kullanıyoruz. Bilişimde Evdes projesinin hayata geçmesi gündemde. Her eve hızlı internet götürülmesi gerekiyor. 3G hayata geçirilmeseydi, durumumuz daha da kötü olacaktı. 3G sayesinde bugün muazzam bir iletişim imkanı var. Yoksa 18 milyon genişbant abonesi 50 milyon internet kullanıcısını bulamazdık. 3G şebekesi burada büyük katkı sağlıyor. Daha önce altyapıyla ilgili yetki sorunlarımız vardı. Şu an yetki sorunumuz kalmadı. İster şehirde ister köyde olsun fiber optik kablo döşenmesi için yetkili kurumlar artık bellidir ve altyapı yapan şirketlerin ek maliyetlerle karşılanmasını engelledik. Genişbant abone sayısı için 2012’de koyduğumuz hedef 13 milyondu. Şimdi onu geçmiş durumdayız. Ancak zayıf kaldığımız yönler de var. Planları gözden geçireceğiz. Bugün en büyük güç bilgidir. Eğer bilgiye erişim zorsa,  bilgiye erişim sıkıntılıysa, o ülkenin güçlükleri aşması kolay değil. Dünyada her an 2.5 milyar insan birbiriyle iletişim kuruyor, konuşuyor. Hukuksal alanda boşluklar görüyoruz. Sanal alemde suç oranlarının arttığını görüyoruz. Ülkeler arasında adli yardımlaşmanın yetersiz olduğunu, ülkeleler arasında hukuk altyapısının henüz kurulamadığını görüyoruz. Baz istasyonlarıyla ilgili gerçek olmayan, algılama sorunlarıyla ortaya çıkan kaygılar görüyoruz. Vatandaşı bilgilendirmek gerekiyor.”

DEVLET, TÜM TELEKOM ŞİRKETLERİNE EŞİT DAVRANMALI

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (ECTA) Başkanı Tom Ruhan, fiber optik telekom altyapılarının döşenmesi için devletin tüm şirketlere eşit yaklaşması gerektiğini söyledi. Türkiye’de 2023’e kadar 14 milyon haneye fiber optik internet erişimi götürülmesinin büyük bir hedef olduğunu ifade eden Ruhan, bu hedefi gerçekleşmesi için şirketlere fırsat eşitliği sağlamaktan geçtiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir