Shadow

2016’nın dijital trendleri

Mobilitenin artışıyla video içeriğin yükselişine tanık oluyoruz. Okumaktan çok izlemek tercih edildiği için video çılgınlığı 2016’da hızlanarak sürecek.

cep1

Dijital dünyadaki canlılık, 2016’da da tüm hızıyla devam edecek. E-posta, kişisel ürün tavsiye, sosyal ve mobil pazarlama çözüm sağlayıcılarından Avusturya merkezli teknoloji şirketi Emarsys, dünya genelinde 2016’da dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı.

Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör, kişiselleştirmenin giderek önem kazanacağını ve video içeriğin yükselişinin süreceğini belirterek, büyük veri kavramının ve yapay zekanın hayatımızdaki yerinin ise hissedilir derecede belirginleşeceğini ifade etti. 2016’da öne çıkacak dijital trendler şöyle sıralandı:

Video İçerik: Kullanıcı tecrübesini ve süreçleri daha keyifli hale getirmek ve etkileşimi arttırmak için kullandığımız video içerik yükselişini sürdürecek. Video içeriklerin, toplam tüketici içeriği baz alındığında gelecekte %70’lere ulaşması öngörülüyor.

Snapchat: ABD başkanlık seçimleri sırasında aday isimler tarafından da kullanılan, anlık fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulu olan bu uygulama popülerliğini arttıracak.

Büyük Veri: Müşterilere ait verilerin sağlıklı şekilde toplanması ve verimli şekilde tahlil edilmesi, 2016’da da en mühim gündem maddelerinden biri olmayı sürdürecek. Analitikler, hedef kitle segmentasyonu, müşteri ve iş verileri dijital pazarlamacıların ana gündemi olacak.

Tavsiye Sistemleri: Web sayfasını ziyaret eden müşterileri binlerce ürün ile boğmadan en uygun ürünü sunup sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamak, Tavsiye Sistemleri sayesinde artık daha kolay hale gelecek.

Mikro hedefleme: E-ticaret sektörünün büyümesiyle tüketicilere gönderilen mesaj sayısı da artış gösteriyor. Herkese aynı mesajı gönderen şirketlerin satış anlamında fazla şansı yokken, mikro hedefleme yapan ve kişiye özel mesaj gönderenlerin okunma ve geri dönüşüm oranları artacak.

Fark Yaratan İçerik: Marka ve tüketici ilişkisinde hayati önem taşıyan unsurlardan biri olan içerik, 2016’da da öne çıkan konulardan olacak.

İlginizi çekebilir:  Ebeveyn Kontrol Yazılımı Nedir?

Gerçek Zamanlı Pazarlama: Markaların güncel olayları takip ederek, özellikle sosyal mecralarda bu olaylara paralel içerik ve pazarlama kampanyaları düzenlemeleri önemini arttıracak.

SMS ve Bildirimler: E-posta otomasyon programlarında artık ulaşılamayan kitleye hatırlatma e-postası gönderme ve Facebook’tan ürünü göstermenin yanı sıra iki yeni kanal daha popüler olacak. Farklı kanallardan da müşteriyi yakalamak için şirketler, SMS veya şirketin mobil uygulaması varsa buraya bildirimler gönderebilecek.

Sosyal Medya’yı Etkin Kullanma: Sosyal medya, sahip olduğu etki gücünün yanı sıra Instagram ve Twitter gibi platformların online satış yapan şirketlere yönelik özellikler geliştirmesiyle trendler arasında.

Mobil ödemeler: Daha uyumlu tasarımlar, daha fazla mobil uygulama, yeni mobil girişimler ve mobil ödemelerdeki artış dolayısıyla mobilin popülerliği artacak.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir