Shadow

2008 yılının en iyi blogları

İnternet reklamcılığına yeni bir soluk getiren ve bünyesinde bulunan birçok blog ile reklamverenler ve blog yazarları arasında köprü oluşturan Bloglama.com tarafından düzenlenen Blog Ödülleri’nde kazananlar belli oldu.

Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde, 10 farklı kategoride yarışan 400’ü aşkın blog arasından ilk üçe girenler açıklandı. Dereceye girenlere, yarışmanın ana sponsoru olan Microsoft’un yanı sıra Vestel, Mediacat ve Kurumsal Haberler gibi alanında söz sahibi firmalar tarafından sağlanan çeşitli ödüller, Bloglama.com kurucusu Eray Endeş ile Microsoft Türkiye Pazarlama Yöneticisi Nuri Çankaya tarafından takdim edildi.

Türkiye’nin ilk ve tek blog yarışması olan Blog Ödülleri’nde, 21 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen oylama sürecinde toplam 14.473 oy kullanıldığını belirten Bloglama.com kurucusu Eray Endeş, bu oyların 4.102 gibi önemli bir bölümünün, hatalı e-posta adresi girişi, belirli bir süre içerisinde aynı IP’den mükerrer oylama yapılması, sahte e-posta adreslerinin kullanılması ve onaylanmayan e-postaların olması gibi nedenlerden ötürü geçersiz sayıldığını açıkladı.

Yarışmanın resmi websitesi blogodulleri.com adresinde yayınlanan istatistiklere göre; geçerli en çok oy, sayıca tüm diğer kategorilerden fazla katılıma sahne olan Kişisel Bloglar Kategorisi’nde kaydedildi. En az oy alan kategori ise, özellikle futbol konusunda bir hayli tutkulu olan bir millet olmamıza rağmen Spor Kategorisi oldu.

2008 Blog Ödülleri’nde dereceye giren ilk üç ise şu şekilde sıralanıyor:

Kişisel Bloglar kategorisi
1. beyn.org – Barış Ünver
2. nahnu.org – Bünyamin Ayar
3. omerenis.wordpress.com – Ömer Enis Şen

İş Dünyası Kategorisi
1. webrazzi.com – Arda Kutsal
2. ceoyavuz.wordpress.com – Yavuz Selim Şen
3. bulasicidelilik.com – Youthrep

Komünite – Topluluk kategorisi
1. blog.wolkanca.com – Volkan Yılmaz
2. bigumigu.com – Aygül ve Yalçın Pembecioğlu
3. otobuste.blogspot.com – Murat Kaya

Reklam – Pazarlama kategorisi
1. fikiratolyesi.com – Tunç Kılınç
2. elmaaltshift.blogspot.com – Fırat Yıldız
3. selimtuncer.blogspot.com – A. Selim Tuncer

Teknoloji kategorisi
1. siberkultur.com – Eren Emre Kanal
2. dmry.net – Hakan Demiray
3. yakuter.com – Erhan Yakut

Kültür – Sanat kategorisi
1. gunesintamicinde.com – Süleyman Sönmez
2. jiklet.com – Burak Kaynak
3. azpismis.com – Hakkı Ceylan

Hobi kategorisi
1. edasuner.com – Eda Suner
2. misssgibi.com – Zerrin Damgacı
3. geziyorum.net – Emre Tok

Spor kategorisi
1. webaslanlari.blogcu.com – Murat Şahin
2. acetoblog.com – Bülent Timurlenk
3. bahsettinabi.com – Yalçın Onur

Haber – Gündem kategorisi
1. okanyuksel.net – Okan Yüksel
2. cagatayca.com – Çağatay Aktürk
3. dusunceler.org – Tarık Suat Demren

Eğlence kategorisi
1. elifsevvalsolmaz.blogspot.com – Şevval Elif Solmaz
2. delifikir.org – Lotus Medya
3. geyikmuhendisi.com – Orçun Taşar

Bloglama.com ekibi olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Eray Endeş, yurtdışında da benzerleri bulunan Blog Ödülleri ile Türk blogküresinin teşvik edilmesini ve gelişimine katkı sağlanmasını amaçladıklarının altını çiziyor. Kaliteli ve sürekli içerik oluşturmaları konusunda tüm blog yazarlarını desteklediklerini anlatan Eray Endeş, bu tür organizasyonların blogların birer pazarlama mecrası olarak değerlerinin vurgulanması açısından da büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

Blog Ödülleri dışında Türk blogküresi için oldukça önemli kabul edilen bir diğer etkinlik olan Blog Konferası da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen konferans, bu yıl Bloglama.com-Microsoft işbirliğiyle 200’den fazla kişinin yer aldığı değerli bir bilgi platformu oldu. Açılış konuşmasının ardından sahne alan Mehmet Doğan, “değişen blog dünyası” konulu sunumu ile büyük beğeni topladı.

Konferansa katılmak için Dubai’den gelen Doğan, yaklaşık yarım saat süren konuşmasının ardından yerini Yüce Zerey moderatörlüğünde gerçekleşen panele bıraktı. Burak Bayburtlu, Gökçen Karan, Mehmet Subaşı ve Pınar İlkiz’in söz aldığı panelde kişisel başarı öyküleri anlatıldı. Konferansta yer alan önemli isimlerden biri de bloglar üzerine yaptığı akademik çalışmaları ile tanınan Zeynep Özata’ydı. “Bloglar ve pazarlama” konulu sunumunda sayıları her geçen gün artan blogların pazarlama dünyasındaki önemine değinen Özata, Türk blog camiasında gerçekleşen izinsiz içerik kopyalama ve kaynaksız alıntı yapmanın önüne geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Komünite bloglarının oluşumuyla ilgili konuşmalarıyla sempati toplayan Aygül-Yalçın Pembecioğlu çiftinin ardından ise sıra, Tunç Kılınç’ın son derece eğlenceli moderatörlüğünde gerçekleşen panele geldi. Burak Büyükdemir, Bünyamin Ayar, Emrah Doğan ve Selçuk Koyuncu’nun konuşmacı olarak yer aldığı panelde dinleyiciler hem bilgilendi hem eğlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir