Shadow

120 milyon TL yatırımla KOBİ’leri buluta taşıyor

Bilgi teknolojileri ve veri merkezine 120 milyon TL’lik yatırım yapan Vodafone Türkiye, İş Ortağım Kırmızı Bulut Programı’yla KOBİ’lere bulut bilişim hizmetleri sunacak. Kırmızı Bulut ile şirketler, yeni nesil teknolojilere her hangi bir altyapı yatırımı yapmadan kullandığın kadar öde modeliyle erişebilecek ve bu sayede yüzde 95’lere varan tasarruf yapacak.

Vodafone Türkiye, KOBİ’lerin teknolojiden yararlanmaları hedefiyle, bilgi teknolojileri (IT) ve veri merkezine 120 milyon TL’lik yatırım yaparak İş Ortağım Kırmızı Bulut Programı’nı başlattığını duyurdu. Vodafone Türkiye’nin İstanbul Maslak’taki Genel Müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, 34 milyon kurumsal müşteriye hizmet verdiklerini belirterek, “2 yıl önce İş Ortağım Programımızı başlattık. Telekom ve Koç.Net’i bünyemize katarak, komple iletişim hizmetlerini sunmaya başladık. Türkiye ekonomisinin belkemiği olan KOBİ’lerimize verimlilik ve rekabet gücü kazandıran, iş yapış şekillerini uçtan uca değiştiren yepyeni bir iş modeli sunuyoruz. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut ile KOBİ?lerimiz Türkiye’de ve dünyadaki yeni nesil teknolojilere, yüksek bilgi teknolojileri sistem veya altyapı yatırımı yapmadan erişecek ve bu sayede yüzde 95’lere varan tasarruf olanağı elde edecek.” dedi.

SÜT İÇMEK İÇİN İNEK ALMAYIN

Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut projesine destek veren Microsoft Türkiye’nin Genel Müdürü Tamer Özmen ise, “KOBİ’ler istihdama yüzde 77 katkı sağlarken, ekonomiye katkıları yüzde 26’da kalıyor.  Yurtdışında ise bu rakam yüzde 55-56 civarında. Biz KOBİ’lerin kendi işlerini yapmasını, teknolojik detaylarla uğraşmamasını istiyoruz. KOBİ’lerin sıçrama yapabilmesi için teknoloji yatırım maliyetlerini düşürmeleri gerekiyor. Bulut bilişim, daha az maliyetle teknolojik hizmetlerin satın alınmasını sağlıyor. Süt içmek için inek sahibi olmak zorunda değilsiniz. Dünyada 2.2 milyar kişi Windows ürünleri kullanıyor. Office 365 ile kullanıcılara zaten tanıdıkları Microsoft uygulamalarını bulut üzerinde sunuyoruz. Haziran’da Türkiye’ye gelecek olan Office 365’i Vodafone müşterilerine öncelikli olarak sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

12 MİLYAR EURO GELİR

Proje hakkında bilgi veren Vodafone Grubu İş Ürünleri ve Hizmetleri Direktörü Scott Petty ise, 34 milyonun üzerinde kurumsal müşteriye hizmet vererek, 12 milyar Euro gelir elde ettiklerini hatırlatarak, “Gelirlerimizin yüzde 30’u ses dışı faaliyetlerden kaynaklanıyor. Bu nedenle bilgi teknolojisi hizmetlerine odaklanıyoruz. 3 sene önce biz bu stratejiyi uygulamaya koyduk. Mobil konusunda çok güçlüydük. Ancak başka stratejiler de geliştirmek ve müşterilerimize farklı hizmetler de sunmak zorundaydık. Hizmetlerimizi hem mobil hem de sabit tarafta sunmak istedik. Bulut bilişim de bu anlamda sunduğumuz hizmetlerden biri oldu. KOBİ?lerin bizim şirketimiz için fırsat olduğunu düşünüyoruz. KOBİ’lere katkı, ekonomiye katkı demek. Şirketlerde çalışanların yüzde 77’si akıllı cihazları kullanıyor. Bulut ve mobilite çözümleri şirketlerin stratejik noktalarını oluşturacak. Tüm bunları yaparken güvenlik de önemli. Şirketler buluttaki uygulamalara güvenli bir şekilde erişebiliyorlar.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Yeni dijital asistan: TOBi

KOBİ’LER ‘BULUT’LA TANIŞIYOR

Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimlerinden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel de konuşmasında, İş Ortağım Kırmızı Bulut’un şirketin global bir projesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “KOBİ’lerin iş yapış biçimlerini değiştirmek, ciddi anlamda bir dönüşüm yapmak istiyoruz. Yaptığımız bir araştırmaya göre, Avrupa’da şirketlerin sadece yüzde 26’sı bulutun ne olduğunu biliyor. Bu da aslında ciddi bir fırsat olduğunu gösteriyor. Şirket sahiplerine bulutun ne olduğunu ve ne gibi faydalar getireceğini anlattığınız zaman ikna edici oluyor. Bulut bazlı hizmetlere şirketler tarafından bir güven sözkonusu. Araştırmamıza göre, 3 yıl içinde KOBİ’lerin yüzde 72’si buluta gelmiş olacak. Bulutun maliyetleri düşürüp düşürmeyeceğini sorduk, burada aldığımız cevaplar bu konuda daha fazla bilgilendirme yapmamız gerektiğini bize gösterdi. Biz Türkiye’de Vodafone olarak en iyi bilgi teknolojileri uygulamalarını sunmak istiyoruz. Çünkü bu konuda uluslararası bir deneyimimiz var.”

SAHA PERSONELİNİ ‘LOCATE’ TAKİP EDİYOR

Türkiye’de Oksijen AR-GE tarafından geliştirilen Vodafone Locate uygulamasıyla da şirketler sahada çalışan personellerini takip edebiliyor. Bu uygulamayla çalışanlar denetlenirken, aynı zamanda güvenliği de sağlanıyor. Bu uygulama sayesinde şirketler zamandan ve paradan tasarruf sağlıyor. Vodafone Locate sayesinde şirketler ilk yatırım maliyetlerinde yüzde 70 tasarruf sağlıyor. Satış personeli ve sürücüsü nerede, her hangi bir sorun olursa nerede olduklarını görebiliyorlar.

Bulut bilişim nedir?

Teknolojiyle ilgili haberlerde son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ‘bulut’ kavramı, kişi ya da kurumların bilgilerini kişisel bilgisayar ya da şirket sunucularında tutmak yerine, bu alanda uzmanlaşmış veri merkezlerinde tutarak buradan hizmet alması anlamına geliyor. Örneğin 15 kişilik bir şirket kurmak için 15 bilgisayar için ofis, e-posta ve anında mesajlaşma yazılımları satın almak, şirkete bir sunucu kurmak ve buradan e-posta sunucusunu çalıştırmak için masraflı bir süreç gerekiyor. Bulut çözümlerindeyse, bu yazılım ve sunucu donanım masraflarına gerek kalmaksızın kullanıcı başına aylık ücretlendirmeyle, ofis, e-posta, anında mesajlaşma gibi yazılım hizmetleri alınabiliyor. Sadece kişisel bilgisayar alımı gerektiği, sunucu bilgisayar sistemi kurulmadığı için hem bu alanda personel istihdamına gerek kalmıyor hem de olası sorunlar, yazılım güncellemeleri ve bakımlar merkezi sunucularda bulut hizmeti alınan şirket tarafından yapılıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir