‘e-Seçim’i YSK engelledi

AK Parti Batman Milletvekili Emin Ekmen, Aselsan tarafından geliştirilen parmak izi tanıma ve mobil imza teknolojileri içeren elektronik seçim sisteminin Yüksek Seçim Kurulu’nun itirazı nedeniyle kullanılamadığını açıkladı.

Türkiye’nin referandumda sandık başına gitmesinin üzerinden fazla bir zaman geçmedi. Tüm vatandaşların internet üzerinden oy verebileceği, seçim sonuçlarının daha hızlı ve güvenli bir şekilde değerlendirileceği elektronik seçim sistemi zaman zaman gündeme geliyor.

Türkiye’nin gelişmiş bir çok ülkenin kullandığı elektronik seçim sistemi çözümünün aslında hazır olduğu, ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun itirazı nedeniyle kullanılamadığı ortaya çıktı.

Elektronik seçim sistemine geçişi, Yüksek Seçim Kurulu’nun engellediğini, Ankara’da Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 27. Bilişim Kurultayı’nda, AK Parti Batman Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Emin Ekmen açıkladı.

Aselsan tarafından geliştirilen elektronik seçim sisteminin, parmak izi tanıma ve mobil imza teknolojileri içerdiğini, bu açıdan yüksek güvenlikli bir sistem olduğunu belirten Ekmen, hazırda bekleyen bu sistemin Yüksek Seçim Kurulu’nun engeli nedeniyle bekletildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir