‘Beş para etmez’ bir fikri 5 adımda zirveye taşıyın!

İnternet girişimcilerinin yeni buluşma adresi olan etohum, internette iş yapmak isteyen girişimcilerin izlemeleri gereken 5 adımlık yol haritasını çiziyor! etohum’un belirlediği bu adımlar, sağlam bir fikir bulmak ve onları fikir aşamasında kalmaktan kurtarıp kazançlı projelere dönüştürmek isteyenlere kılavuzluk yapıyor! 

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, sanal dünyada iş yapmak isteyen girişimcilere fikir bulmak konusunda yol gösteriyor. “Hayata geçirilmeyen fikirler beş para etmezler çünkü bir hareket planı olmayan bir fikri milyon dolara satmış birine hiç rastlanmadı” diyen etohum kurucusu Burak Büyükdemir, bir internet şirketi kurmadan önce iş modelinin tüm hatlarıyla ortaya çıkartılması gerektiğini söylüyor.

etohum’un işe yarayan bir fikir bulmak ve onu yatırım yapılabilecek kazançlı bir proje haline getirmek isteyenler için belirlediği 5 adımlık yol haritası şöyle:

1. adım: Bir not defteri alın ve onu yanınızdan hiç ayırmayın
‘Söz uçar yazı kalır’ deyişinden hareketle etohum, internette kendi işini kurmak isteyen girişimcilere öncelikli olarak akıllarına gelen her şeyi not almalarını tavsiye ediyor. Girişimcilerin akıllarına gelen bir fikri daha sonradan unutabileceklerine dikkat çeken etohum, bu basit maddenin milyon dolarlık projeler üretmek için atılması gereken ilk adım olduğuna dikkat çekiyor.

2. adım: Soru sorun, problemleri ortaya koyun ve sorunları yeniden analiz edin
Her ürünün daha iyisinin olabileceğine dikkat çeken etohum, yol haritasının ikinci adımında girişimcilere sorgulayıcı olmalarını öneriyor. Bu noktada süregelen iş modellerinin analiz edilmesinin de önemli olduğunu vurgulayan etohum, karşılaşılan sorunların yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çiziyor. Konu ve olaylara farklı çerçevelerden bakmanın da gerekli olduğunu söyleyen etohum, örneğin “Atlar daha hızlı nasıl gidebilir?” yerine “Nasıl daha hızlı bir ulaşım aracı yapabiliriz?” diye sorulması gerektiğini ifade ediyor.

3. adım: Hem gerçek hayatta hem de internette araştırma yapın
İnternet üzerinde iş yapmak isteyenlerin oluşturdukları iş modelinin gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğini ihmal ettiklerini belirten etohum, sahada ve internet üzerinde konuyla ilgili araştırma yapmanın önemini belirtiyor. İş fikrinin ait olduğu sektördeki ihtiyaçların belirlenmesi, rakiplerin neler yapıp yapmadıklarının incelenmesi ve yerel faktörlerin göz önüne alınması gerektiğini de söyleyen etohum, girişimcilere işi yakından öğrenmelerini tavsiye ediyor. İnternet üzerindeki kaynakların okunması da yine aynı şekilde önem taşıyor. Sektörlere ilişkin önemli yayınların takip edilmesi gerektiğini söyleyen etohum’a göre başarılı ve başarısız örneklerin de incelenmesi gerekiyor. 

4. adım: İletişiminizi kapatın
Cep telefonlarının, internet sitelerinin, kullanılan e-posta programlarının, haber sitelerinin uyarı sistemlerinin, çevirim içi iletişim araçlarının ve hatta bazen arkadaşların bile bir konuya odaklanmanın önünde engel yaratabildiğini ifade eden etohum, yeni bir fikir bulmak isteyen girişimcilerin dikkatlerini dağıtacak araç ve ortamlardan uzak durmalarını tavsiye ediyor.

5. adım: Farklı düşünün
Farklı bakış açıları edinmenin ve düşünce şeklini değiştirmenin önemli olduğunu söyleyen etohum, yol haritasının son adımında girişimcilere daha önce yapmadıkları şeyleri yapmalarının tavsiye ediyor. Bu noktadan tersten düşünmenin de gerekli olduğunu ifade eden etohum, yaratıcılığını ortaya çıkartmak isteyen girişimcilerin hayatı farklı yaşamaları gerektiğine dikkat çekiyor. 

E-TOHUM NEDİR?

Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen genç girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan organizasyondur. Başvuru yapanlar arasından seçilecek uygun 30 kişi veya ekip internet girişimciliği eğitimi alacak, bu kişiler iş planlarını hazırlarken kendilerine koçluk ve yönlendirme yapılacaktır. Sonrasında ise katılımcıların, hazırladıkları internet girimciliği iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanacaktır. İnternet konusunda yeni iş fikri olan henüz şirketini kurmamış, iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan, internet şirketini/yeni girişimi kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteğe ihtiyacı olan herkes etohum’a başvuru yapabilir. etohum etkinlikleri hakkında bilgi almak ya da toplantılara katılmak isteyen girişimcilerin http://www.etohum.com/ adresine girmeleri yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir