Yüzlerce Facebook kullanıcısının şifresi çalındı

Internet korsanları, Facebook kullanıcılarını hedef aldıkları son saldırıda, yüzlerce şifre ele geçirdi. DW Türkçe Servisi’nin haberine göre, Facebook sözcüsü Barry Schnitt, saldırıyı doğrularken, korsanların yol açtığı zararı gidermek için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Sözcü, şifresi korsanların eline geçen hesapları iptal etmekte olduklarını kaydetti.

Internet korsanları, facebook şifrelerini ele geçirdikleri kişilerin hesabından, listedeki arkadaşlarına sahte postalar ve linkler gönderiyor. Bu yolla kullanıcıları Facebook ana sayfasına benzeyen sahte siteye yönlendiren korsanlar, burada adını ve şifresini yazan yeni kurbanların hesaplarını da ele geçiriyorlar.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Internet korsanlarının Facebook kullanıcılarını yönlendirdikleri başlıca üç sitenin, www.151 .im, www.121 .im ve www.123. im. oldukları açıklandı. Facebook bu sitelere yönlendirilen tüm linkleri iptal ettiğini duyurdu.

Facebook sözcüsü Schnitt, son saldırıyı düzenleyenlerin ele geçirdikleri yüzlerce e-posta adresini, daha sonra spam mailler için kullanmayı hedeflediklerini düşündüklerini söyledi.

Internet korsanları geçen sene de benzer yöntemle Facebook kullanıcılarını hedef almış, daha sonra ‘Koobface’ adı verilen virüsün yüzlerce bilgisayara bulaşmasına neden olmuşlardı.

3 Comments

  • FeRHaDNo Gravatar

    Çalınır mı diye Facebook’a özel e-posta adresi kullanıyorum, başka hiç bir yerde kullanmıyorum iki senedir. Bakalım bu olaydan sonra bir faliyet olacak mı. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir