Y Kuşağı ‘Bağlantıkolik’

80 sonrası doğanların oluşturduğu ‘Y kuşağı’, teknolojiyi daha yoğun kullanıyor. Yeni neslin yüzde 77’si her gün internete bağlanmadan yaşayamayacağını düşünüyor. İnternet üzerinde 5 bin kişiden toplanan cevapların değerlendirildiği AMD Avrupa Bağlantı Araştırması’na göre, kıta genelindeki kullanıcıların, içerik isteyen ‘bağlantıkolik’ kişilere dönüşme eğilimi yüksek.
Bağımsız araştırma şirketi YouGov tarafından yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 77’si her gün internete bağlanmadan yaşayamayacaklarını söylüyor.

BİLGİSAYARA BAĞLILIK

Bu ihtiyaç, yüzde 54 düzeyindeki otomobile, hatta yüzde 61 düzeyindeki çamaşır makinesine duyulan ihtiyaçtan bile yüksek. Bulgular, AMD’nin daha önce yaptırdığı bir araştırmada çıkan, katılımcıların yüzde 99’unun dizüstü bilgisayar yerine dijital fotoğraf makinesi, Blackberry veya MP3 çalarından vazgeçebileceğini gösteren bulgularla aynı doğrultuda.

İÇERİK AÇLIĞI TANISI

Bağlantıkolikliğe yol açan önemli bir etkenin, içeriğe duyulan açlık olduğu görülüyor. Avrupalı kullanıcılar, dijital makinelerinin deklanşörüne bastıktan kısa süre sonra ekran başına geçiyorlar; zira katılımcıların yüzde 81’i geçen yıl içinde internete dijital fotoğraf yüklediklerini bildirdi. İçerik tüketimi ve paylaşımı eğilimi film ve müzikte de görülüyor. Avrupa’daki katılımcıların yüzde 77’si YouTube veya benzeri sitelerde film izlerken, yüzde 66’sı da müzik indirmiş.

OYUNSUZ YAPAMIYOR

Bu görsel iştahı açıklayan unsurlardan biri de Avrupalıların oyun merakı olabilir. Katılımcıların yüzde 76’sı geçen yıl içinde bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda oyun oynadıklarını bildirdi. Ayrıca yüzde 51’i sinema filmi indirirken yüzde 43’ü de internet üzerinden oynattıkları filmleri izledi. Katılımcıların yüzde 14’ünün Blu-ray film izlediklerini bildirmesi, bu teknolojinin Avrupa’da tutunmaya başladığının da göstergesi.

Bir Cevap Yazın