Windows Phone 7 Mango üretim bandında

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone’nin ‘Mango’ kod adlı yeni sürümünün geliştirilmesi tamamlanarak üreticilere dağıtılmaya başlandı.

‘Windows Phone Blog’da bugün yayınlanan duyuruda nihai sürümün şirketin iş ortaklarına dağıtılacağı açıklandı.

Yeni Windows Phone işletim sistemi, Microsoft’un Exchange, Office, SharePoint vb. kurumsal uygulamalarla tam uygum sağlamakla birlikte, sosyalleşme uygulamaları yönünden de büyük yenilikler getiriyor.

Yeni işletim sistemi akıllı telefonlara yüklü olarak gelecek. Ancak Fujitsu, ilk Windows Phone Mango yüklü ürününü çoktan duyurdu bile.

Windows Phone 7.5 adını alan yeni sürümü yüklü olan akıllı telefonlar, sonbaharda çok sayıda cihaz üreticisi tarafından piyasaya verilecek.

Araştırma şirketi IDC tarafından yapılan araştırmaya göre, 2015’te mobil işletim sistemi pazarında dengeler tamamen değişecek.

IDC’nin öngörüsüne göre ilk sırayı Android alırken, ikinci sırayı Windows Phone, üçüncü sırayı ise Apple iOS alacak.

Sözkonusu araştırmanın detaylarını buradan görebilirsiniz.

Windows Phone 7.5 (Mango) yüklü ürünlerle ilgili Fujitsu’nun sunumlarını ve ürün detaylarını aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

2 Comments

  • Hakan ARINNo Gravatar

    Microsoft yazılım dünyasının kötü adamı olarak ağzıyla kuş tutsa insanların koyduğu bariyerleri kıramaz.

    Araştırma şirketlerinin ne dediğine bakmaksızın Microsoft’un bu seferde bir atılım yapamayacağını rahatça söyleyebilirim. Zira mesele güzel ve kullanışlı görünen bir Mobil işletim sistemi tasarlamak değil. Bunu Apple zaten yaptı ve muhteşem bir sunumla insanlara yedirdi bile. Bu konuda Microsoft’un Apple’dan öğreneceği daha çok şey var.

    Diğer taraftan ise Google çok yönlü olmanın ve satış esaslı değil reklam veya destek esaslı üretilen ürünlerin ne kadar tuttuğunun güzel bir kanıtı.

    Bu pazarda Microsoft’a malesef yer yok ve ağzıyla kuş tutsa da olmayacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir