Windows Phone 7.5 (Mango) güncellemesi yayında

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone’un Mango kod adı verilen işletim sistemi yayınlandı. Nihai adı ‘Windows Phone 7.5’ olarak belirlenen işletim sistemi, otomatik güncelleme yoluyla Windows Phone kullanıcıların cihazlarına yüklenmeye başlandı.

Yeni Windows Phone işletim sistemi, Microsoft’un Exchange, Office, SharePoint vb. kurumsal uygulamalarla tam uygum sağlamakla birlikte, sosyalleşme uygulamaları yönünden de büyük yenilikler getiriyor.

Windows Phone 7.5 adını alan yeni sürümü yüklü olan akıllı telefonlar, sonbaharda çok sayıda cihaz üreticisi tarafından piyasaya verilecek.

Araştırma şirketi IDC tarafından yapılan araştırmaya göre, 2015’te mobil işletim sistemi pazarında dengeler tamamen değişecek. IDC’nin öngörüsüne göre ilk sırayı Android alırken, ikinci sırayı Windows Phone, üçüncü sırayı ise Apple iOS alacak.

Microsoft Windows Phone Bölümü Başkanı Andy Lees, Windows Phone ile ilgili en çok gurur duyduğu şeylerden birinin, farklı bir yaklaşım getirmesi olduğunu söylüyor. Windows Phone 7.5 yüklü telefonlar öncelikle mobil operatörler AT&T, ve T-Mobile tarafından satışa sunulacak.

Microsoft, dört hafta içinde dünya çapında telefon müşterilerinin yüzde 98’ine otomatik güncellemeyle Windows Phone 7.5 işletim sistemini dağıtmış olmayı hedefliyor.

Windows Phone 7.5 güncellemesinin cihazlarına gelip gelmediğini kontrol için kullanıcıların “My Phone Update” seçeneğini kontrol etmeleri ve bu özelliği aktif etmeleri gerekiyor.

Windows Phone 7.5 güncellemesi, bilgisayara kurulacak Zune yazılımı yoluyla indirilip, kolayca cihazlara yüklenebiliyor.

Windows Phone 7.5 için şu anda 30 bin uygulama bulunuyor. Uygulama geliştiricilere destek veren Microsoft, bu alanda hızlı bir gelişme sağlanacağını umuyor. Özellikle kurumsal uygulamaların bu platforma taşınmasıyla büyük ivme yaşanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir