Wimax lisansları 2010’da verilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Wimax lisanslarını gelecek yıl verebileceklerini düşündüğünü ancak buna, Hükümet ve Ulaştırma Bakanlığı’nın karar vereceğini söyledi.

Acarer, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde faaliyet gösteren şirketlerin oluşturduğu Kıtalararası Telekom Konsorsiyumu SAMENA tarafından düzenlenen, ”Yükselen Genişbant” konulu ”İstanbul Yakınsama 2009” etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye bilgi ve iletişim teknolojisi pazarına ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’de sabit hat abone sayısının yaklaşık 17,5 milyon, mobil hat abone sayısının yaklaşık 67 milyon, genişbant abone sayısının yaklaşık 6,5 milyon, internet kullanıcı sayısının yaklaşık 35 milyon, 3G abone sayısının yaklaşık 6 milyon olduğunu kaydeden Acarer, 133 milyon telefon makinesi satıldığını ve 2008 yılı sonunda pazarın 31 milyar dolar civarında bulunduğunu kaydetti.

Acarer, sektörde 2003-2009 yılları arasındaki gelişmelere değinirken, bu süreçte ilk olarak Türk Telekom’un yüzde 55’inin özelleştirildiğini, Telsim’in Vodafone’a satıldığını hatırlattı.

Acarer, geçtiğimiz yıl numara taşınabilirliğinin başladığını, 3 ay önce 3G lisanslarını vererek, 1 milyar avro civarında lisans ücreti alındığını kaydetti.

Ara bağlantı ücretlerine ilişkin olarak da Acarer, özellikle geçen yıl ara bağlantı ücretinin düşürüldüğünü belirtti.

Tayfun Acarer, devam eden çalışmalara değinirken, ”Wimax lisanslarını gelecek yıl vereceğimizi düşünüyorum” ifadesini kullandı. Acarer, ancak buna Hükümet ve Ulaştırma Bakanlığının, kanuna göre karar vereceğini belirtti.

IPv6 (IP versiyon 6) üzerinde çalıştıklarının ve bunun, kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Acarer, 10 yıllık projeksiyonlara ilişkin olarak da, yakınsamanın ilerleyeceğini, sabit operatörlerin mobil servislere entegre olacağını, bugün bile bunun örneklerinin görüldüğünü söyledi.

Bir Cevap Yazın