Wikipedia, gazetecileri nasıl ters köşeye yatırdı?

Dünyanın en popüler internet ansiplopedisi, Wikipedia’daki bilgilerin güvenilirliği konusunda bugüne kadar pek çok tartışma yapıldı. İçindeki maddeleri, herkesin istediği gibi değiştirdiği, yanlış ya da taraflı bir bilginin, yöneticilerin gözünden kaçarsa, olduğu gibi yerleştiği Wikipedia adeta patlamaya hazır bir bomba gibi. 

Wikipedia’nın güvenilirliğiyle ilgili çarpıcı bir olay geçtiğimiz günlerde yurtdışında yaşandı. Geçtiğimiz mart ayında hayata veda eden Oscar ödüllü Fransız besteci Maurice Jarreta’nın ölümünden sonra ona atfen “Öldüğümde hala kafamda çalan son bir vals olacak” dediği dünyanın en saygın gazetelerinde yayınlanmıştı.

Guardian, Independent gibi ünlü gazeteler ile BBC Music Magazine ve Daily Mail gazetesinin internet siteleri, yayımladıkları anma yazılarına koydukları bu cümlenin University College Dublin’de okuyan 22 yaşındaki ekonomi ve sosyoloji öğrencisi Shane Fitzgerald tarafından eklendiği ve gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Fitzgerald, Jarre’nin hayatını kaybettiğinin duyurulduğu 30 Mart gecesi Wikipedia’daki Jarre maddesine eklediği bu cümleyi internet günlükleri ve bazı küçük gazetelerin kullanacağını tahmin ettiğini, ama büyük gazetelerin kontrol etmeden sadece Wikipedia’ya güvenerek bu cümleyi kullanacaklarını beklemediğini söylüyor.

Fitzgerald, Irish Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Ama yanılmıştım. İngiltere’nin yanı sıra Hindistan, Amerika ve Avustralya kadar uzak yerlerdeki kaliteli gazeteler de Jarre’nin ölümüyle ilgili haberlerinde benim cümlemi kullandılar” şeklinde konuştu. Fitzgerald, internete bilgi kaynağı olarak güvenmenin ne kadar yanlış olduğunu göstermek istediğini söylüyor.

İngilizce Wikipedia’nın editörleri kaynak belirtilmeyen bu cümleyi birkaç dakika içinde fark edip silseler de, Fitzgerald cümleyi tekrar tekrar ekleyince, cümle en az 20 saat Jarre maddesindeki yerini korudu.  Cümleyi yayınlayan gazeteler ve büyük internet siteleri, Fitzgerald kendilerine bir e-posta gönderip cümleyi kendisinin uydurduğunu bildirene kadar durumun farkına varmamıştı.

Bu uydurulmuş cümleyi kullanan İngiltere’nin ünlü gazetesi Guardian, sonra düzeltme yayımladı. Guardian’ın okuyucu editörü Siobhain Butterworth ise olayla ilgili olarak yazdığı yazıda, “Bu olaydan çıkan ders, gazetecilerin Wikipedia’yı kullanmaktan kaçınmaları değil, ama orada buldukları bir bilgiyi, güvenilir bir birincil kaynağa dayandıramıyorlarsa kullanmamaları gerektiğidir” ifadesini kullandı.

Olayın büyük gazeteler ve internet siteleri tarafından fark edilmiş ve düzeltilmiş olmasına rağmen, dün gece hala birçok internet sitesinde ve küçük gazetelerin internet sayfalarında Oscarlı besteci Jarre’nin o ‘meşhur cümlesi’ duruyordu.

One Comment

  • Orjinal DelikanlıNo Gravatar

    Cidden böyle büyük gazetelerde haber kaynağı olarak vikipediyi kullanıyorlarsa vay şu sizin medyanın haline….
    Ama bu şimdi herkezde parlak bi fikir uyandıracaktır.
    Ben eskiden bloglarımla ilgili vikipedi konularının altına linkimi bırakırdım. Pek çok kişide yapıyor bunu ilgili yazılar diye..
    Şimdi ise sıcak bir olay olduğunda… mesela dünkü gibi birşey bazı uyanıklar haberde olduğu gibi farklı şeyler yazabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir