Vodafone’un hedefi karbon emisyonunu azaltmak

Vodafone Türkiye, küresel iklim değişikliğine etkilerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Yeşil Teknoloji Program sayesinde, yıllık yaklaşık 10.5 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladığını açıkladı.

Vodafone Türkiye, 2009-2010 Sürdürülebilirlik Raporu’nu açıkladı. Konuyla ilgili Pera Palas’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Vodafone Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel, Vodafone Türkiye’nin, küresel iklim değişikliğine etkilerini azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Yeşil Teknoloji Programı kapsamında, yıllık yaklaşık 10.5 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladığını açıkladı.

GERİ DÖNÜŞÜME AĞIRLIK

Sadece Vodafone binalarında sağlanan kağıt tasarrufuyla 6 bin 500 ağacın kesilmesinin önlendiğini ifade eden Süel, “Vodafone Türkiye, 2015 yılına kadar CO2 (karbon dioksit) salımını ise yüzde 20 oranında azaltmayı hedefliyor. Düşük karbon ekonomisine geçişin bayrağını taşımaktan mutluluk duyuyoruz. 382 ton kâğıdı geri dönüşümle ekonomiye kazandırdık ve 6 bin 500 ağaç kurtarılmasını sağladık.” şeklinde konuştu. Süel, “Enerji tasarrufumuzu bir önceki yıla göre 2 kat artırarak 24 milyon kilovatsaate çıkarttık. Karbon salınımını yaklaşık 12 bin ton azalttık. Binalarımızda enerji verimliliğini yüzde 18 artırdık. Yıllık yaklaşık 10 bin apartman dairesinin enerji tasarrufuna eşit tasarruf elde ettik.” dedi.

BAZ İSTASYONLARI YENİLENDİ

Enerji verimliliği ve tasarrufu için 2009 ve 2010 yılında 4 bin baz istasyonunda doğal havalandırma sistemi kurduklarını, 1.950 baz istasyonunda klimaların düşük enerji tüketenlerle değiştirildiğini anlatan Süel şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji tasarrufu için baz istasyonlarımızda çevreci çözümler tercih ettik. Baz istasyonlarımızda, yüksek enerji tüketen klimalar, daha az enerji tüketen klimalarla değiştirildi. Yeşil Teknoloji Programı Vodafone Türkiye için toplam 10 milyon 500 bin lira bir tasarrufa tekabül etti. 2010-2011 mali yılında hayata geçirdiğimiz enerji verimlilik uygulamaları sayesinde 11 bin 760 ton karbondioksit salınımına karşılık gelen 24 milyon kilovatsaat enerji tasarrufunu yaptık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir