Vodafone: 3G’de istediğimiz lisansı aldık

Vodafone Türkiye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açılan 3G ihalesinde B tipi lisansın sahibi oldu. Hedefledikleri B lisansını almaktan son derece memnun olduklarını ifade eden Vodafone Grubu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Direktörü ve Vodafone Türkiye CEO’su Ian Gray şunları söyledi:

“Mobil telekomünikasyon sektöründe dünya lideri olarak 3G ihalesinden, yatırımımız için en iyi değeri yaratmak ve faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerle aynı paralelde ilerlemek üzere hedeflediğimiz bandı almış olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. İhalede KDV hariç 250 milyon euro teklif vererek lisansı aldık. Bu, KDV dahil yaklaşık 600 milyon YTL’yi buluyor. Vodafone olarak sadece bugünün değil, yarının teknolojilerine de yatırım yapıyoruz. Biz 3G(+) olarak adlandırdığımız ‘3G ve ötesi’ kavramını esas alıyoruz. Dünyanın en büyük 3G şebekesine sahibiz; 15 ülkede 33 milyon 3G cihazı kullanıcısına hizmet veriyoruz. Dünya deneyimimizi Türkiye’deki cep telefonu kullanıcılarına da sunacağımız için çok mutluyuz.”

Şu an için Vodafone Almanya ve İtalya’nın yıllardır bu frekans bandından da düşük bir bantta 3G hizmeti sunduğunu kaydeden Ian Gray, 3G bantları arasında bir hız farkı bulunmadığını ve hepsinin 42 megabit/saniye veri hızına erişebileceğini belirterek, “Bu, şu anki teknolojiden 100 kat daha fazla hız sağlıyor. Bu lisans, zamanı geldiğinde Türkiye’de 4G teknolojisini sunma imkanı için bize yeterli frekans bandını sağlamaktadır. 4G teknolojisi için de zaman geldiğinde gereken ek yatırımları gerçekleştireceğiz” dedi.

“YENİ TEKNOLOJİLERE YATIRIM YAPTIK”

Türkiye’de faaliyete başladıkları 2006 yılından bu yana altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Gray, “Son iki yıl içinde, şebekemizi sağlam ve modern bir yapıya taşıdık. 3G teknolojisini de yeni altyapımız üzerinde kuracağız. Şebekeye, yani kaliteye yatırım yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Vodafone’un 3G şebekesi ile ilgili test çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini ve şebekenin yaygın şekilde kurulması yolunda tedarikçi görüşmelerinin de kısa bir zaman içerisinde sonuçlanacağını söyleyen Ian Gray, “Yeni teknoloji kullanıcılara en iyi deneyimi sunma hedefiyle tasarlandı. İhale Danıştay tarafından onaylanır onaylanmaz gerekli hazırlıkları tamamlayarak 3G teknolojisindeki global tecrübemizi Türkiye’ye yansıtacak, abonelerimize Vodafone’lu olmanın ayrıcalığını yaşatacağız” dedi.

“3G(+) ÖZGÜRLEŞEN İNTERNET DEMEK”

Ian Gray, 3G teknolojisiyle data hızının 42 megabit/saniyeye çıkabileceğini belirterek, “Örneğin bugün 4 saatte indirilen 700 MB’lık bir DivX film, 3G(+) sayesinde 2,2 dakikada indirilebilecek” dedi.

3G(+)’ın ‘özgürleşen internet’ anlamına geldiğini ve cep telefonu kullanıcılarının artık diledikleri yerden çok daha hızlı bir şekilde internete bağlanabileceklerini dile getiren Ian Gray, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3G teknolojisinin açacağı yeni sayfada cep telefonu kullanıcıları artık diledikleri her yerden çok daha hızlı şekilde internete bağlanabilecek, resim ve videoları anında paylaşabilecek, en son haberleri cep telefonlarından izleyebilecek. 3G ile gelen mobil internet, sabit hatların bile ulaşamadığı kırsal bölgelere internet erişiminin yolunu açacak. Ayrıca lokasyon bazlı servisler, mobil pazarlama, mobil ticaret ve eğitim alanlarındaki farklı servisler, kişilerin ve iş dünyasının hizmetine sunulacak. 3G(+)’ın farklı alanlardaki kullanımı sayesinde, yepyeni ve farklı deneyimlerle hayatımız zenginleşecek.”

Bir Cevap Yazın