TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B uydu kapasitemizi 3 kat artıracak

Ülkemizin haberleşme uydu kapasitesini 3 kat artıracak olan TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B’nin üretimi, Japon Mitsubushi Electric Corporation (MELCO) firması ile imzalanan sözleşmenin ardından başladı.

2013 yılının son çeyreğinde uzaya gönderilmesi planlanan ve 42 derecedeki yörüngede hizmet verecek olan TÜRKSAT 4A, 2340 Mhz. bant genişliğinde ve 3.800 Kg. ağırlığında olacak. FSS ve KA bant transpondere de sahip olacak uydumuzun önemli bir özelliği de, Doğu-Batı ve Türkiye ile birlikte, Afrika Kıtası’nın tamamını da kapsama altına alacak olması.

Hızlı ve ekonomik internet sağlayacak

2014 yılının ilk çeyreğinde uzaya gönderilmesi öngörülen Türksat 4B, 50 derece yörüngede yer alacak. 3340 Mhz. bant genişliğinde olacak uydumuz, KU, KA ve C bant transponderlere sahip olacak. Dünyada yeni uygulanmakta olan KA bant üzerinden veri transferine imkan sağlayacak 4B, uydu üzerinden daha hızlı ve ekonomik internet erişimi sağlayacak.

‘Doğrudan Katılım Programı’ anlaşması

TÜRKSAT 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının üretimini gerçekleştirmekte olan MELCO şirketi ile ayrıca ‘Doğrudan Katılım Programı Anlaşması’ da imzalandı. Bu anlaşma gereği, TÜRKSAT A.Ş. mühendisleri, teorik bilgilerin yanı sıra, uydu üretimine katılarak entegrasyon süreçlerinde de görev alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir