Turkcell, mobil ödemeyi ihraç etmeye hazırlanıyor

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil ödeme sisteminde Mastercard işbirliğiyle iki yılda 2.5 milyon kullanıcıya ulaştıklarını ve 11 milyonun üzerinde işlem yapıldığını söyledi. Ciliv, “Biz Türkiye dışındaki operatörlerde de bu sistemi kurmaya hazırız. Bunun için ekibimizi oluşturuyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor. Diğer operatörler de bunu istiyor” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, geliştirdikleri mobil ödeme sistemlerinde iki yılda önemli mesafe aldıklarını ve dünyada örnek gösterilir hale geldiklerini söyledi. Barselona’da 1 Mart’a kadar açık kalacak Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2012) Türkiye’den gelen basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ciliv, “Mobil ödemede, Mastercard işbirliğiyle iki yılda 2.5 milyon kullanıcıya ulaştık. Bugüne kadar 11 milyonun üzerinde işlem yapıldı. Hedefimiz mobil ödemede 2 yılda 5 milyon kullanıcıya ulaşmak” dedi. Türkiye’de 40 bin, yurtdışında 300 bin temassız ödeme noktası bulunduğunu belirten Ciliv, “Geliştirdiğimiz mobil ödeme sistemini, Türkiye dışındaki operatörlerde de kurmaya hazırız. Bunun için ekibimizi oluşturuyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor. Diğer operatörler de bunu kullanmak istiyor” dedi.

DİĞER BANKALAR SIRADA

Turkcell Teknoloji tarafından Mastercard işbirliğiyle geliştirilen mobil ödeme sistemlerinin bugün Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi tarafından kullandığını belirten Ciliv, “Yakın gelecekte, Vakıfbank, Denizbank ve Finansbank’ı da sisteme ekleyeceğiz. Mobil ödeme ve mobil finans altyapımızla örnek alınıyoruz. Bu sistemin dünyaya yayılmasında öncülük yapıyoruz. Mobil Dünya Kongresi’nde Blackberry standında mobil ödemede dünyadan sadece bizim uygulamamız sergilendi” şeklinde konuştu.

TURKCELL TABLET İÇİN ÇALIŞIYOR

Tablet bilgisayarların her yerden internete bağlı olmayı sağlayarak önemli bir deneyim sağladığını ifade eden Ciliv, “Biz tablet bilgisayar konusunda üreticilerle birlikte çalışıyoruz. Akıllı cihazların içinde 3G internet olmasını biz önemsiyoruz.  Mobilite, sadece cep dünyasını değil, bilişim dünyasını değiştiren bir dönüşüm. Bu yıl akıllı telefonların satışı 470 milyonu aştı ve 400 milyon civarındaki kişisel bilgisayar satışını geçti. Yakın gelecekte, tablet satışı da kişisel bilgisayar satışını geçecek. Gelecekteki en önemli veri formatı video. İnsanlar video sayesinde çok şey öğrenecekler. Dünyanın her yerinden insanlar ABD’deki önemli üniversitelerin derslerini video olarak izleyip, aynı deneyimi yaşayabilecek. T serisi cihazlarımızla insanlara ekonomik fiyatlarla akıllı telefon deneyimi yaşamasını sağladık. T20 ve T11 ile insanlar köprü ve otoyol gişelerinden telefonlarını kullanarak geçebiliyorlar. T serisi telefonlarımızı piyasaya sunmaya devam edeceğiz. Huawei ile anlaşma yaparak bunu kendi markamızla yapıyoruz. Bugün Türkiye’de 11 milyon insan mobil internet kullanıyor.” dedi.

11.5 MİLYON ABONE ‘NET’E GİRİYOR

Geliştirdikleri T serisi telefonlarının büyük ilgi gördüğünü belirten Ciliv, şunları söyledi: “Turkcell’in T serisi telefonlarında, Yakın Alan İletişimi (NFC) özelliği bulunuyor. Türkiye’de nereye giderseniz gidin T serisinden memnuniyet sözkonusu. Hem T serisinin yeni modellerinde hem de tablette çalışmalarımız devam ediyor. Ben devamlı Anadolu şehirlerini dolaşıyorum. Sahada çalışanlardan aldığım bilgilere göre Turkcell İletişim Mağazaları’na (TİM) giren yüzde 80’i internete giren akıllı telefon istiyor. 34.5 milyon abonemizin 3.6 milyonunda akıllı cihaz var. 11.5 milyon abonemiz de cepten internete giriyor. Abonelerin yüzde 10’u akıllı cihaz kullanıyor. Bu yıl bu tahminlere göre yüzde 20’nin üzerine çıkacak.” dedi. Dünyada data trafiğinde patlama yaşandığını de değinen Ciliv, dünyada 1.2 milyar kişinin mobil interneti kullandığını, bu oranın beş yılda 5 milyar kişiye ulaşacağını belirtti.

TELEFONICA’YI SİZDEN DUYUYORUM

Ciliv, telekom şirketi Telefónica’nın Turkcell tarafından satın alınacağı iddiaları üzerine, “İlk defa sizden duyuyorum. Turkcell’in finansal olarak güçlü olduğu doğru. Yatırım yapabilecek kapasitemiz var.” dedi. Süreyya Ciliv, mobil uygulamanın her alanında da yer aldıklarını hatırlatarak, “Mobil sağlık, eğitim, tarım uygulamalarımız yıllardır var. Mobil tarımla 1.1 milyon çiftçiye ulaştık” dedi. Mobil şirket kavramının önemine de işaret eden Ciliv, “Mobilitenin momentumuna inanıyoruz. Beş yıldır mücadelesini veriyoruz. Türkiye ile Avrupa arasında mobil iletişim deneyimi açısından muazzam bir fark var. Türkiye’de mobil şebeke daha sağlıklı çalışıyor. Bunun değerini yurtdışında çıktığınızda ancak anlayabiliyorsunuz. Turkcell’in en büyük işi ses. İkinci büyük işi SMS. Üçüncüsü de mobil internet. Bunun yanında da fiber internet var. SMS pazarı küçülmüyor. Mobil internet daha hızlı büyüdüğü için gelire yüzdelik bazda etkisi düşük kalıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir