Türk Telekom, Yalın ADSL’e iptal istedi

Türk Telekom, telefon hattı abonesi olmaksızın ADSL abonesi olmaya imkan sağlayacak olan ‘yalın ADSL’ kararının durdurulması ve iptaline ilişkin, iptal davası açtı. 
Türk Telekomünikasyon’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, şirketin, yalın ADSL uygulamasına geçilmesiyle ilgili kararın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay 13. Dairesi nezdinde iptal davası açtığı belirtildi.

Açıklamada, konuya ilişkin ayrıntılar şöyle yer aldı:

“Şirketimiz tarafından, Rekabet Kurulu’nun ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı olmasının zorunlu tutulması uygulamasının 4054 sayılı Kanuna aykırı olduğundan bahisle açmış olduğu ön araştırma sonucunda verdiği 18.02.2009 tarih ve 09-07/127-38 sayılı kararının sonuç kısmının, yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve bu suretle şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen üç ay içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gerekli başvuruların yapılmasına ilişkin 2(a) maddesinde yer alan idari işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle, Danıştay 13. Dairesi nezdinde iptal davası açılmıştır.”

2 Comments

  • yunusykayaNo Gravatar

    Bi kere bu yalın adsl’i türk telekomun kendisinin sunması gerekirken sanırsam dava yoluyla kazanılmış bir hak bu.Ama türk telekomun tabikide bu yalın adsl çıkarlarına ters düşüyor .Çünkü sadece telefondan aylık 7 tl gibi bi mevla vergi alıyor.Beleşten “7 tl *x milyon = 7x milyon tl” :)

  • YunusNo Gravatar

    TT’ninki çok kısa vadeli bir strateji, çok akıllı değil. Sabit ücret olduğu için, ve yüksek olduğu için, ne oluyor? İnsanlar sabit hatlarını kapatıyorlar, onun yerine sadece cep telefon kullanıyorlar. Yani Türk Telekom’a düşen asıl soru bu sabit ücreti kaldırıp vazgeçelim mi vazgeçmiyelim mi değil, asıl seçenek, sabit ücreti kaldırıp vazgeçelim mi, yoksa sabit ücreti tutup, insanlar hatlarını kapatınca hem sabit ücreti hem de diğer hizmetlerinden aldığımız geliri kaybedelim mi? Yani sabit ücreti savunarak, tamam şimdilik 7TL x N milyon kazanıyorlar, ama uzun vadede hatlar kapatıldkıça (7TL x N milyon)+(15TL ARPU x N milyon) gelir kaybedecekler. Çok akıllı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir