Telekom devleri içerikleri ücretli yapmayı tartışıyor

Avrupa’nın telekom devlerinden Alcatel-Lucent, Deutsche Telekom ve Vivendi, Avrupa Komisyonu’na sundukları bir raporda, AB’nin genişbant hedeflerine ulaşabilmelerine yardımcı olmak amacıyla bazı online içerik türlerini ücrete tabi tutmalarına izin verilmesi çağrısında bulundu.

Turkcell AB Bülteni’nde yer alan habere göre, yeni nesil ağ yatırımları yapabilmek için yeni gelir kaynaklarına ihtiyaç duyduklarını ifade eden şirketler, daha yüksek kalitede hizmet sunabilmek için içerikleri ücretlendirmeyi öneriyor.

Avrupa’nın Dijital Gündem’in genişbant hedeflerine ulaşması için neler yapılması gerektiğini ele alan raporda, katma değer sağlayan operatörler için teşvik sağlanması, erişim ağlarında aktif olan operatörlere yönelik düzenlemelerin sınırlandırılması, rekabetin gelişmediği bölgelerde yeni nesil altyapılar için kamu-özel ortak yatırımlarının teşvik edilmesi, yatırımın önündeki engelleri kaldırmak amacıyla talebi canlandıracak önlemler alınması, ağ döşeme maliyetlerinin düşürülmesi gibi öneriler getiriliyor.

İnternetin en önemli özelliği, bilgiyi özgürce dolaşıma açması, genel olarak içerikleri ücretsiz sunması ve yayıncıların giderlerini reklam, sponsorluk gibi yollarla karşılamasıydı. Ancak bu girişim, içeriğin dolaşımı ve bilgi paylaşımı açısından olumlu bir gelişme gibi görünmüyor.

Bir Cevap Yazın