TechnoLogic – 87. Bölüm

Link: TechnoLogic 87

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • Apple, teknolojik oyuncağı iPhone kullanıcılarına nihayet ‘kopyalama ve yapıştırma’ özgürlüğü veriyor
  • Türk Bilişim Sektörü’nün referans niteliğindeki tek araştırması ‘Bilişim 500’ için başvuru süreci başladı
  • e-Dream Animasyon, Web Tasarım, Afiş ve Programlama Yarışması bu yıl beşinci kez gerçekleşti
  • Sosyal ağların bireyler üzerindeki etkilerini CNET Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Kemalettin Bulamacı TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri, ‘İnsanlığın Ortak Projesi: Kudüs’ ve Türk denizciliğinin haber alma noktası olan TurkSail.
  • Şiddet dozu oldukça abartılmış bir oyun olan MadWorld’le ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • Carousel TeknoSA’dan üç yeni dijital oyuncak!
  • MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘Nasıl Steve Jobs Olunur?’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Teknoloji devi Apple, teknolojik oyuncağı iPhone kullanıcılarına nihayet ‘kopyalama ve yapıştırma’ özgürlüğü veriyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

KOPYALAMA ÖZGÜRLÜĞÜ YOLDA

Apple, yeni nesil iletişim cihazı iPhone’da yenilik yapmaya hazırlanıyor. iPhone’un yeni işletim sisteminde üründe çokça eleştirilen bir çok eksiklik giderilecek.
Yaz aylarında kullanıcıyla buluşacak olan yeni işletim sistemi, öncelikle yazılım geliştiricilere sunulacak. Yeni işletim sistemi, iPhone kullanıcılarının ısrarlı taleplerini yerine getirecek.
Yeni işletim sistemi, kullanıcılardan büyük eleştiri alan kopyala/yapıştır eksikliğini de giderecek. iPhone kullanıcıları böylece istedikleri kadar kopyalayıp yapıştırabilecek.
iPhone 3.0 adlı yeni işletim sisteminin gidereceği en büyük eksikliklerden biri de, MMS özelliği. Apple, şimdiye kadar MMS’in iPhone gibi bir cihazda gerekli olmadığını savunuyordu.
Ayrıca, şimdiye kadar iPhone’larını modem olarak kullanamayan Apple mağdurları, iPhone’u bilgisayarlarına ‘Bluetooth’ üzerinden modem olarak tanıtıp internete bağlanabilecek.
Apple, iPhone’daki eksiklikleri bu son hamleyle giderirken bir hayal kırıklığına da imza atıyor. Maalesef iPhone, yeni güncellemeyle video çekme özelliğine yine kavuşamıyor.

HABER 2

BİLİŞİM 500’DE YARIŞ BAŞLADI

Bu yıl 10. kez gerçekleştirilen, Türk Bilişim Sektörü’nün referans niteliğindeki tek araştırması ‘Bilişim 500’ için başvuru süreci başladı.
İnterpromedya tarafından gerçekleştirilen ‘Bilişim 500’ araştırması, 5000 şirket içinden sektörün ilk 500 şirketi ile birlikte 49 kategorideki liderlerini belirleyecek.
2008 yılının en büyük 500 şirketinin yanısıra, 49 kategoride sektörün liderlerini ortaya koyacak olan ‘Bilişim 500’e 17 Nisan’a kadar başvuru yapılabilecek
Bilişim sektörüyle ilgili ‘büyük resmi’ görmek isteyenlere her yıl ışık tutan ‘Bilişim 500’, 2009’da birçok yenilik içeriyor.
Bunların başında, ‘Bilişim 500’ün 10. yılı olması nedeniyle kamuoyuyla paylaşılacak olan ‘geçmiş 10 yılın en çarpıcı verileri’ geliyor.
Özetle bu yıl ‘Bilişim 500’, sadece güncel durumu ortaya koymayacak; 10 yılda Türkiye’de sektörün nasıl geliştiğini de gözler önüne serecek.

HABER 3

GELECEĞİN BİLİŞİMCİLERİ

Yeni nesillere teknolojiyi kullanma becerisi kazandırmak için düzenlenen e-Dream Animasyon, Web Tasarım, Afiş ve Programlama Yarışması bu yıl beşinci kez gerçekleşti.
Milli Eğitim Bakanlığı, Fatih Koleji ve Gold Bilgisayar işbirliğiyle düzenlenen ve ilköğretim ve lise öğrencilerinin yarıştığı ve yarışmaya bu yıl 49 ilden 1853 başvuru geldi.
İlköğretim öğrencileri için web sayfası, animasyon, afiş tasarımı, liseler için programcılık, web sayfası tasarımı, animasyon tasarımı ve afiş tasarımı olmak üzere altı kategoride gerçekleşti.
Ödül töreninde konuşan Fatih Eğitim Kurumları Genel Müdürü İsak Şahin, ‘Bilgi Toplumu’ kavramına değinerek, bilgiyi sadece üreten değil, kullanan olmak gerektiğini söyledi.
Yarışmada dereceye giren öğrencilere, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, web kamera ve cep telefonu, TTNET 1 yıllık internet kullanımı ve Vitamin programı hediye edildi.
2009 e-Dream Basın Bilişim Ödülleri’nde ise Yeni Şafak gazetesi teknoloji editörü Melih Bayram Dede, ‘Turkcell’den bedava Galata Köprüsü’ haberiyle ödüle layık görüldü.

RÖPORTAJ PERFORE

Facebook gibi sosyal ağlar, artık, bireylerin hayatında önemli bir yer tutuyor. Sosyal ağların bireyler üzerindeki etkilerini CNET Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Kemalettin Bulamacı TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Sosyal ağların yükselişe geçtiği ve hayatımızı kuşattığı bir dönemi yaşıyoruz. CNET Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Kemalettin Bulamacı’yla sosyal ağları ve internet kullanıcılarının bu ağlardaki davranışlarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz, Türkiye’deki tarihi ve turistik mekânların tanıtımıyla adını duyuran 360TR Multimedya Grubu’nun gerçekleştirdiği uluslararası bir proje.
360TR Multimedya Grubu, Kudüs’teki üç dinin kutsal mekânını, ‘İnsanlığın Ortak Projesi: Kudüs’ adıyla 3 boyutlu panoramik fotoğraf teknolojisi ile internete taşıdı.
www.360tr.com/kudus adresinden gezilebilecek olan internet sitesinde, üç dinin kutsal mekânlarına ilişkin Türkçe, İngilizce, Almanca, Farsça, Arapça ve Rusça içerikler yer alıyor.
7 kişilik bir ekip tarafından yaklaşık 6 ayda tamamlanan ve saha çalışmalarını fotoğraf sanatçısı Aykut İnce’nin yürüttüğü projede, çekimler için İsrailli yetkililerden özel izin alındı.
Proje her üç semavi dinin kendilerini ifade ettikleri sembol mekânlar üzerinden hareketle tasarlandı ve ilk aşamada Ağlama Duvarı, Büyük Kabir Kilisesi ve Mescid-i Aksa seçildi.
‘İnsanlığın Ortak Projesi: Kudüs’ projesini, üç semavi dinin mekanlarınız sanal olarak dolaşmak ve bu mekanları daha yakından tanımak isteyenler için şiddetle tavsiye ediyoruz.
http://www.360tr.com/kudus

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Türk denizciliğinin haber alma noktası olan TurkSail. Site yöneticileri projelerini, denizlerde gezen ve yarışan herkesin buluşma noktası olarak tanımlıyor.
Denizlerdeki coşkuyu ve güvertedeki rüzgarın sesini yansıtma iddiasında olan TurkSail haber sitesi, denizcilerin ve deniz tutkunlarının uğrak yeri konumunda.
TurkSail sitesinde yelken ve denizcilik dünyasına yönelik son haberler, yeni tekneler, yarışlar ve marinalar hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor.
Ziyaretçiler siteden yelkencilik ve denizcilik ile ilgili gelişmeleri takip edebiliyor, site üyeleri ise haberlere yorum yazarak düşüncelerini birbirleriyle paylaşabiliyorlar.
Sitenin kurucusu gazeteci Serdar Bapoğlu, TurkSail projesini önceleri dergi olarak tasarlarken internette yayını ekonomik bulduğu için, bir web sitesine dönüştürmeye karar vermiş.
TurkSail, denizcilikle ilgilenenler ya da ilgilenmeyi düşünüp de kendilerini bilgilendirecek kaynak arayanlar için yararlı bir adres.
http://www.turksail.com

OYUN ANONS

Bu hafta şu ana kadar görebileceğimiz en vahşi oyunla karşınızdayız! Hemen uyarımızı yapalım ve MadWorld adlı bu oyunun küçüklere göre olmadığını belirtelim! Gelin şimdi MadWorld’de bizi nelerin beklediğine birlikte göz atalım!

OYUN

Nintendo Wii için piyasaya çıkan MadWorld, şiddet dozu oldukça abartılmış bir oyun. Oyunda başarılı olmak için, sanal da olsa katliamlara imza atmak zorundayız.
Vahşet sahneleri her ne kadar, siyah beyaz grafikler ve karikatür karakterlerle perdelenmeye çalışılmış olsa da, bu durum oyunun şiddet dozunu gizlemeye yetmiyor.
Oyunda yapay zeka tarafında kurgulanmış düşmanları öldürmek için farklı teknikler kullanmamız gerekiyor. Kullanabileceğimiz silahlar ve teknikler maalesef pek içi açıcı değil.
Düşmanlarınızı isterseniz yumrukla, isterseniz testereyke parçalara ayırarak öldürebilir, isterseniz sağa sola fırlatarak zarar vermeye çalışmayı deneyebilirsiniz.
Düşmanınızın kafasına tekerlek geçirmek, trafik levhasının sapını gözüne sokmak, üzerine varil üzerine fırlatmak gibi gerçek hayatta tavsiye etmeyeceğimiz şeyleri yapabilirsiniz.
Yapımcı şirket tarafından 17+ olarak etiketlendirilen MadWorld, gerçekle kurguyu ayırt edemeyecek kadar küçüklerden uzak tutulması gereken bir oyun!
http://www.sega.com/madworld

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Carousel TeknoSA!
Microsoft FHA 00014 215 TL
A4 Tech KX-2810 50 TL
Trust 15043 KB-2200 39 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, bugün dünyanın en büyük teknoloji önderlerinden biri. MediaCat Kitapları’ndan çıkan ‘Nasıl Steve Jobs Olunur?’ adlı kitap, bu teknoloji önderini yakından tanımak için.

KİTAP

Nasıl Steve Jobs Olunur?
Leander Kahney
MediaCat Kitapları
305 Sayfa, 17 TL

Ortaya koyduğu ürünlerle teknolojide yeni akımlar oluşturan ve adeta endüstriyi peşinden sürükleyen Apple’ın kurucusu Steve Jobs, tartışmasız dünyanın teknoloji önderlerinden biri.
Macintosh’la grafik arayüze sahip bilgisayarı kullanıcılarla buluşturan, ardından geliştirdiği ürünlerle adından söz ettiren Jobs, Fortune tarafından dünyanın en güçlü işadamı seçilmişti.
Bu teknoloji önderini yakından tanımak ve onun hayat hikayesinden dersler çıkarmak isteyenler için ‘Nasıl Steve Jobs Olunur?’ adlı kitap Türkiye’de Mediacat Kitapları’ndan çıktı.
Steve Jobs, ilgilerini, kişilik özelliklerini, takıntılarını, narsisizmini ve mükemmeliyetçiliğini ustalıkla kullanarak bunları kariyerinin özellikleri haline getiren biri olarak tanımlanıyor.
Wired dergisinin haber editörü Leander Kahney’nin kaleme aldığı ‘Nasıl Steve Jobs Olunur?’ adlı kitap, onun tüm kişilik özelliklerini iş felsefesine nasıl dönüştürdüğünü anlatıyor.
Belki bu kitap, okuyanları Steve Jobs yapmayacak ama, bugün kariyerinin zirvesinde olan bir teknoloji önderinin, geçmişte neyi nasıl yaptığını öğrenmek size güç katacak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

Bir Cevap Yazın