TechnoLogic – 85. Bölüm

Link: TechnoLogic 85

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c – 8 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

  • TTNet, bu yıl 40 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı IPTV projesinde test yayınlarına başladı.
  • Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün, ‘internet düşmanı’ ülkeler listesinde Türkiye’ye yer verilmedi.
  • Google, Voice adını verdiği yeni bir mobil hizmet başlatarak, Skype’a rakip oldu.
  • İnternet medyasında farklı bir oluşum olarak dikkat çeken MYK Medya’yı ve projelerini Serdar Kuzuloğlu TechnoLogic’e anlattı.
  • Haftanın siteleri, sadece çocuk kitaplarına yer veren kipitap.com ve Çin’de okuyan bir öğrencinin güncesi olan Çin Macerası!
  • Tom Clancy’s EndWar adlı oyunla ilgili detaylar TechnoLogic’te
  • TeknoSA Carousel mağazasından üç yeni dijital oyuncak!
  • Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Grafikerin El Kitabı’ kitap raflarında
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

TTNet, bu yıl 40 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı IPTV projesinde test yayınlarına başladı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize birlikte göz atalım!

HABER 1

IP TV’YE BÜYÜK YATIRIM

Türk Telekom’un internet şirketi TTNet, telefon hattı üzerinden dijital televizyon yayıncılığına imkân veren IP TV projesi kapsamında test yayınlarına bu ay başladı.
1 Eylül’den itibaren Türkiye pazarına sunulacak IP TV Projesi üç yılda 140 milyon dolar yatırım yapılması planlanıyor. Bu rakamın 40 milyon dolarlık kısmını bu yıl içinde kullanılacak.
TTNet’in bu yıl gerçekleştireceği bunun 40 milyon dolarlık IP TV yatırımı, Türkiye’ye bu alanda yapılmış en büyük yatırım olacak.
IPTV hizmeti sunulurken, televizyon kanalları, bir yayın merkezinde paketlere dönüştürülüyor ve geniş bant şebekeler üzerinden kullanıcılara iletiliyor.
Kullanıcılar bu hizmetten modem veya decoder kullanarak yararlanabiliyor. IPTV kullanıcılara geniş opsiyonlar sunuyor. Ücretli ya da ücretsiz video ve yayın içerikleri tercih edilebiliyor.
Geniş bir kütüphaneden istediği filmi seçme imkânına kavuşacak olan izleyici, kaçırdığı bir televizyon programını da IPTV üzerinden istediği zaman isteyebilecek.

HABER 2

İNTERNET DÜŞMANI DEĞİLİZ

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün, ‘internet düşmanı’ ülkeler listesinde Youtube başta olmak üzere pek çok siteye erişimin engellendiği Türkiye’ye yine yer verilmedi.
İnternetin sansürlendiği 12 ülke listesinde Suudi Arabistan, Myanmar, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam yer alıyor.
İnternette yazdıkları için mahkûm olan kişilerin sayısı Çin’de 49, Vietnam’da 7, İran’da 4 olarak belirlendi. Şu ana kadar internette fikir ifade eden 69 kişi mahkûm oldu.
Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, ‘internet düşmanları’nın dışında 10 ülkede durumun endişe verici olduğu ve bu ülkelerin gözlem altına alındığını açıkladı.
Bu ülkeler, Avustralya, Bahreyn, Belarus, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Malezya, Sri Lanka, Tayland ve Zimbabve olarak sıralandı.
Türkiye’nin bu listelerde yer almaması, dışarıdaki imajımız açısından sevindirici olmakla birlikte, bu ülkemizde internete erişimin önünde engeller bulunduğu gerçeğini değiştirmiyor.

HABER 3

GOOGLE, SKYPE’A RAKİP OLDU

İnternet şirketi Google, Voice adını verdiği yeni bir mobil hizmet başlatarak, Skype ve diğer büyük telefon şirketlerine rakip oldu.
Ucuz konuşma ve sesli mesajları e-postaya dönüştürme olanağı sağlayan Google, GrandCentral şirketinin ev, iş ve cep telefonları için tek bir numara hizmetini de sunmaya başladı.
Şirketten yapılan açıklamada, Google Voice’a telefonda sesli mesajı, e-mail veya SMS’e çevirebildiği ve mesajı cep telefonu ya da kullanıcının bilgisayarına gönderebildiği belirtildi.
Google, bu hizmetin tamamen otomatik bir program olduğunu belirterek, sistemin hata yapabileceği uyarısında da bulundu.
Şimdilik sadece Google tarafından Temmuz 2007’de satın alınan GrandCentral şirketinin kullanıcılarına açık olan sistem, gelecek haftalarda herkesin kullanımına sunulacak.
GrandCentral şirketi, istenen tüm telefonlar için tek bir numara kullanabilme fırsatı sunuyordu.

RÖPORTAJ PERFORE

Tüm ürün ve hizmetlerin internete taşınmasından, medya da nasibini alıyor. İnternet medyasında farklı bir oluşum olarak dikkat çeken MYK Medya’yı ve projelerini Serdar Kuzuloğlu TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

MYK Medya, internet yayıncılığı alanında birbiri ardına devreye soktuğu servislerle dikkat çeken yenilikçi bir şirket! Serdar Kuzuloğlu ile MYK Medya’yı ve gelecek planlarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

İnternette çok sayıda kitap sitesi var. Ancak sadece çocuklara hitap eden ve sadece çocuk kitaplarına yer veren ilk Türkçe mağaza olan kipitap.com, bu haftaki ilk sitemiz.
Kipitap.com, küçük kızları doğduktan sonra çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlayan bir anne-babanın tohumunu attığı ve sonra tohumun hızla filizlendiği bir proje.
Çocuk kitaplarına ilgi duyan anne-baba ve uzmanların ilgi ve desteğiyle kısa zamanda önemli bir yol kateden Kipitap.com, sektörde önemli bir boşluğu doldurmaya soyunmuş.
Sitenin kurucuları, misyonlarını, anne-babalara çocukları için doğru kitapları önermek, çocuklara okuma sevgisi ve elbette okuma zevki aşılamak olarak açıklıyor.
Kipitap.com’da uzmanların önerdiği, çocuklarla ilgili kitapları, konularına ve yaş gruplarına göre seçmek ve internet üzerinden online sipariş vermek mümkün.
Çocuk sahibi olanlar, çocuk bakımıyla uğraşanlar ve eğitmenlerin ihtiyaç duyduğu tüm kitapları bulabileceğiniz Kipitap.com kendi alanında tek site.
http://www.kipitap.com

SİTE 2

Geleceğin süper güç adayı olarak görünen ve dünya ekonomisinde büyük bir öneme sahip olan Çin, tüm dünyada olduğu gibi Türkler’in de dikkatini çekiyor.
Çin?in yükselen güç olması nedeniyle her geçen gün birçok kişi iş, eğitim ya da farklı amaçlar için soluğu bu ülkede alıyor. Çin Macerası, Çin’de okyan bir öğrencinin güncesi.
Shanghai’da yaşayan Gülhan Gülez tarafından kurulan Çin Macerası, merak edilen ülke Çin’le ilgili alışveriş, yaşam, gezi, eğlence, yeme-içme ve eğitim başlıkları altında bilgi veriyor.
Çin’in hiç kuşkusuz en önemli yanı, ucuz işgücü nedeniyle, dünyanın üretim üssü olması. Bu nedenle Çin, dünyanın ticari açısından da cazibe merkezi durumunda.
Çin Macerası, bu ülkeyle ticaret yapmayı düşünen girişimcileri bilgilendirmeyi de, konuları içerisine dahil etmiş durumda. Çin’de ticaretle ilgili bilgiler ticaret kategorisinde yer alıyor.
Eğer Çin’le ilgileniyorsanız, Çin Macerası favorilerinize mutlaka eklemeniz gereken bir site. Dilerseniz, e-posta listesine abone olarak, günlük gelişmeleri e-postayla da alabilirsiniz.
http://www.cinmacerasi.com

OYUN ANONS

Geçtiğimiz yıl, piyasaya çıkacağını duyurduğumuz Tom Clancy’s EndWar, nihayet oyunseverlerle buluştu. Gelin şimdi Tom Clancy’s EndWar adlı bu oyunda bizi nelerin beklediğine göz atalım!

OYUN

Kuzey Amerika’nın Maryland bölgesinde 12 Nisan 1947’de doğan Thomas Leo Clancy Jr., popüler adıyla Tom Clancy, İngiliz İstihbaratı MI6 adına çalıştığı yıllardaki deneyimlerini kitaplaştırdıktan sonra dünya çapında üne kavuştu.
Ard arda çıkan kitaplarla Tom Clancy adı o kadar popüler oldu ki, dünyanın en büyük oyun yapımcı şirketlerinden biri olan Ubisoft, Clancy isminin haklarını 61 yaşındaki Tom Clancy’den satın aldı.
Bilgisayar oyunları sektöründe isim yapan Tom Clancy’nin piyasaya çıkan son oyunu ise, ‘Tom Clancy’s EndWar’ adını taşıyor. Yapımcı şirket, ‘EndWar’ savaş üzerine şimdiye kadar yapılmış en iddialı strateji oyunu olarak lanse ediyor.
Oyunda 2020 yılında petrol krizinin patlak vermesiyle birlikte, Rusya, Avrupa ve Amerika gibi 3 büyük süper gücün birbirine girmesi konu ediliyor.
Oyunun özelliği sadece bu değil. ‘EndWar’, tümüyle sesle kontrol edilebilen ilk video oyunu olarak piyasaya sürülüyor. Sesle komut vererek, tüm askeri birliklerimizi yönetebilecek ve düşmanlarımızda savaşabileceğiz.
Yılın en iddialı yapımı olan EndWar, PC, PS3 ve X360 ile birlikte DS ve PSP platformlarında piyasaya çıkıyor.
http://www.endwargame.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, TeknoSA Carousel mağazası!
ZyXEL ADSL2+ N Router 299 TL
LinkSys Telekutu 137 TL
Airties RT-205 189 TL
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Grafik yazılımlarını etkin bir şekilde kullanmanızı kolaylaştıracak bir kitabı tavsiye ediyoruz bu hafta. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Grafikerin El Kitabı’, bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için.

KİTAP

Grafikerin El Kitabı
Mine Tuksal
Pusula Yayıncılık
256 Sayfa, 24 TL

Mine Tuksal’ın yurt dışında edindiği tecrübeleriyle şekillendirdiği grafikerlik hayatını, kitabın her kelimesinde hisssetirdiği sıradışı bir kitap Pusula Yayıncılık’tan çıktı.
Illustrator, InDesign ve PhotoShop programlarının temel alındığı kitapta, renk, tipografi, mizanpaj, görsel psikoloji, detaylı çizim araçları, boyama ve fırçalar konusunda bilgi veriliyor.
Şekillerin transformasyonları, yazı ve sembollerin kullanımının detaylıca ele alındığı kitap, grafikerlerin kendilerin geliştirmeleri ve yeni bir bakış açısı kazanmalarını sağlayacak bir eser.
Kitapta grafikerlerin daha profesyonel işler çıkartmak için dikkat etmek zorunda oldukları gölge, ton, aydınlık, rotüş teknikleri, maskeleme, kanallar ve filtreleme geniş yer tutuyor.
Yazar, grafiğin temel amacının imgelemek ve verilmek istenen mesajı iletmek olduğunu belirtiyor ve tasarımın mesajın iletilmesinin en önemli öğelerinden biri olduğunu vurguluyor.
Okuyucusuna, gerçek bir grafikerin bakış açısını kazandıracak kitap; proje örnekleri, InDesign’da sayfa kurulumu ve içerik hazırlamak gibi konularla pratiğinizi geliştirmeniz için.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Sibel Özen
Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Yavuz-Gençer Tatar
Kurgu: İbrahim Şahin
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2009

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir