TechnoLogic – 71. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in yetmişbirinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   7 1

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Ünlü video paylaşım sitesi YouTube, tarihinin ilk canlı yayınını gerçekleştirdi
Krizden etkilenen İnternet devi Google, sözleşmeli çalışanlarının  işine son vermeye hazırlanıyor
Intel, performans kullanıcılarına yönelik en hızlı masaüstü işlemcisi Core i7’yi piyasaya sürdü
Western Digital Türkiye Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu, veri depolama çözümlerini TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri 30 dilde yayına başlayan trt.net.tr ve Europeana
PlayStation 3  platformunun önemli oyunlarından Resistance 2 ile ilgili detaylar TechnoLogic’te
Dizüstü bilgisayar almayı düşünenlere Teknosa Planet’ten üç farklı seçenek
Cinius Yayınları’ndan çıkan ‘Sanal Ortamda İtibar Yönetimi’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Türkiye’den erişimi yasak olan popüler video paylaşım sitesi YouTube, tarihinin ilk canlı yayınını gerçekleştirdi. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

YouTube canlı yayında

YouTube, tarihinin ilk canlı yayınını gerçekleştirdi. Türkiye’den halen erişime kapalı olan sitenin bu girişimi, internet medyasının geleceği açısından büyük önem taşıyor.
Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube, ilk canlı yayınını, 23 Kasım gecesi Türkiye saatiyle 03.00’te  ‘YouTube Live Stream’ adıyla yayına soktu.
Kullanıcılar tarafından yüklenen videolar ile beslenen çevrimiçi video paylaşım portalları arasında dünyada ilk olan yayın, YouTube’un canlı yayın kanalının açılışı niteliğindeydi.
Virgin America, Lionsgate, Guitar Hero ve Flip Video sponsorluğunda gerçekleştirilen yayında, müzik gruplarının görkemli şovları tüm dünyadan ilgiyle izlendi.
Canlı yayında YouTube ünlülerinden Katy Perry, Akon ve Fred ile Joe Satriani, Mythbusters, Soulja Boy gibi birçok ünlünün canlı performansı yer aldı.
İnternet medyasının geleceği açısından önemli bir girişim olarak kabul edilen Youtube’un canlı yayınları, www.youtube.com/live adresinden izlenebiliyor.

HABER 2

Kriz Google’ı da vurdu

Amerika’dan başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan kriz, bu ülkenin en önemli internet girişimlerinden olan Google’ı da etkiledi. Şirket istihdam politikasını gözden geçiriyor.
İnternet arama devi Google ilk etapta, yayınladığı bir duyuruyla sözleşmeli çalışanlarının sayısını ‘önemli ölçüde’ azaltacağını açıkladı.
Şimdiye kadar hiç kimseyi işten çıkarmayışı ile ünlü İnternet devi Google, sözleşmeli işçi statüsündeki çalışanının ‘önemli bir kısmının’ işine son vermeye hazırlanıyor.
Firma, kantin görevlileri, hizmetliler, programcılar ve kampüs otobüs şöförleri gibi işgücünü sağlayan sözleşmeli işçiler hakkında bir süredir karar aferesindeydi.
2006 yılının sonunda 11,000 kadrolu çalışana sahip olan Google, hızlı büyümenin de etkisiyle 2008 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda 20,123 çalışana ulaşmıştı.
Son verilere göre Google’ın 10,000 civarında sözleşmeli çalışanı bulunuyor. Sözleşmeli personeli halen şirketin toplam işgücünün üçte birini oluşturuyor.

HABER 3

Intel Core i7 piyasada

Intel, bilgisayarlarını oyun oynamak, video seyretmek ve müzik dinlemek için kullanan performans kullanıcılarına yönelik en hızlı masaüstü işlemcisi Core i7’yi piyasaya sürdü.
Core i7 işlemci, tüketilen gücü arttırmadan video ve oyun performanslarıyla internet ve rutin bilgisayar işlemlerinde başarım oranınını yüzde 40 oranında arttırıyor.
1066Mhz’lik DDR3 bellek desteğine sahip 45 nanometrelik yeni ürünler Intel’in Turbo Boost teknolojisiyle, harcanan gücü artırmaksızın performansı yükseltiyor.
Intel’in uzun süredir üzerinde çalıştığı Nehalem kod adlı yeni işlemci mimarisi, 2003’ten beri geliştiriliyor. İşlemcinin bellek kontrolörü, 45 nanometrelik üretim teknolojisi ile üretiliyor.
Core i7 masaüstü ailesinin ilk üç bireyi Core i7-920/940 ve 965XE, 8 megabaytlık önbelleğe sahip. Firma, Nehalem sunucu ve mobil Core i7 işlemcilerini daha sonra piyasaya sürecek.
Öte yandan Intel, yeni ürünüyle birlikte, Core 2 Quad ailesinin 65 nanometre üretim tekniğiyle üretilen Q6600 serisi işlemcilerinin satışını durduracağını açıkladı.

RÖPORTAJ PERFORE

Dijital ortamdaki verilerin artışı hem bireyleri hem de kurumları, verilerini güvenli bir şekilde saklamak için çözümler aramaya itiyor. Bu ihtiyaç da dünya genelinde veri depolama pazarını büyütüyor. Western Digital Türkiye Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu, veri depolama çözümlerini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

IDC verilerine göre, dünya genelindeki kişisel bilgisayarlarda yaklaşık 334 milyon GB fotoğraf, 3.1 milyar GB da video bulunuyor. Western Digital Türkiye Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu’yla veri yedeklemenin geleceğini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Bu hafta ilk adresimiz, tam 30 dilde yayına başlayarak, Türkiye’nin mesajı ve kültürünün dışa açılımında önemli bir adım atan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun web sitesi.
Türkiye’deki tüm yayınların, dünya ile entegrasyon için Türkçe’nin dışında öncelikle İngilizce sürümlere sahip olması şart. Bunun yanında ikinci dilde ise öncelikle Arapça’ya verilmeli.
Ülkemizdeki internet sitelerine İngilizce dışında Arapça yayını şiddetle tavsiye etmemizin en önemli nedeni, bizimle ilgili gelişmeleri İslam ülkelerine direkt olarak aktarabilecek olmamız.
Başka ülkelerde yaşayanların, Türkiye’deki siyasi ya da kültürel olayları, yabancı yayınlardan öğrenmek yerine, bizim bakış açımızla öğrenmelerini ancak bu şekilde sağlayabiliriz.
Bu konuda ilk adımı atan TRT’nin sitesinde 30 dilde haber yayınının yanı sıra, 30 dilde radyo da bulunuyor. Böylelikle Türkiye’yle ilgili gelişmeler dünyaya tarafımızdan verilmiş oluyor.
Türkiye’yle ilgili gelişmeleri bu 30 ülkede yaşayanların BBC ya da Amerika’nın Sesi yerine bizden öğrenebilecek olmalarının önemi burada anlatılamayacak kadar çok büyük.
www.trt.net.tr

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, Amerika’dan çıkan teknoloji devlerine karşı olan önyargısıyla bilinen Avrupa’da, Avrupa Birliği tarafından kurulan Europeana adlı dijital kütüphane.
Avrupa Komisyonu’nun yeni teknolojilerden sorumlu üyesi Viviane Reding’e göre, Europeana açıldığı ilk gün sadece öğleye kadar 10 milyon tık alarak büyük bir rekora imza attı.
Amerikan internet devi Google’ın dijital kitap projesine rakip olarak başlatılan Europeana adlı projenin web sitesi gördüğü aşırı ilgi üzerine açıldığı gün kilitlenince geçici olarak kapatıldı.
Rakip olarak gördükleri Google’ın gücünü algılamamaktan olmalı, sadece 3 web sunucusu üzerine kurulan proje haliyle fazla ayakta duramadı. Şimdi 3 ek sunucu kurulması gündemde.
AB’nin deneme amaçlı başlattığı prototip dijital kütüphanede, aralarında Dante’nin ‘İlahi Komedya’ gibi edebiyat eserlerinin yer aldığı 2 milyondan fazla eser var.
Amerikan internet devi Google’ın 2004 yılı sonunda kurmaya başladığı dünyanın en büyük dijital kitap projesinde ise 7 milyon eser bulunuyor. 
www.europeana.eu

OYUN ANONS

Rusya’dan ortaya çıkan bir virüsün etkilediği insanların oluşturduğu Chimera ırkı şimdi de Amerika’yı tehdit ediyor. Gelin şimdi büyük bir hayran kitlesini peşinden sürükleyen bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Resistance’ın ilk oyununda, 2. Dünya Savaşı’ndan önce, 1930?lu yılların başında Rusya’da ortaya çıkan bir virüs Avrupa’ya doğru yayılmaya başlamıştı.
İnsanların değişmesine ve Chimera adında yeni bir ırkın ortaya çıkmasına sebep olan virüsün etkisiyle yok olmaktan kurtulmak isteyen insanlar Büyük Britanya adasına konuşlanmıştı.
Ve oyunun tutkunları hatırlayacaktır, işler istenildiği gibi gitmiyor ve tüm kıta Chimera’nın kontrolü altına giriyor ve sadece kahramanımız Nathan Hale sağ kurtuluyordu.
Resistance 2 ise, tahmin edileceği üzere, ilk oyunun bittiği yerden başlıyor ve kahramanımız Nathan Hale, yeniden kontrol ettiğimiz kişi olarak karşımıza çıkıyor.
Bu kez Chimera çok daha güçlü bir şekilde son kalan tüm insanlığı yok etmek için Amerika kıtasına gelmiş, istilacılar, kıtanın hemen hemen her bölgesini kontrolü altına almıştır.
Şimdi oyunda bize düşen, Nathan olarak, Amerika’yı Chimera saldırısından kurtarmak için elimizdeki tüm silahları kullarak ölüm kalım savaşı vermek!
http://beta.myresistance.net

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Mecidiyeköy Profilo AVM’deki Teknosa Planet! Şimdi Teknosa Planet Uzman Satış Danışmanı Yalçın Karkın bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Acer AS5930G 1533 Dolar
Toshiba Qosmio F50-10B 2360 Dolar
HP HDX 9450 3920 Dolar
www.teknosa.com

KİTAP ANONS

Sosyal Medya nedir? İtibarı nasıl etkiler? Sanal ortamda itibar nasıl izlenir ve nasıl güçlendirilir? İtibarın zedelenmesi durumunda neler yapılabilir? Cinius Yayıncılık’tan çıkan ‘Sanal Ortamda İtibar Yönetimi’ adlı kitap, bu sorulara doğru cevaplar arayanlar için.

KİTAP

Sanal Ortamda İtibar Yönetimi
Gamze Er
Cinius Yayınları
176 Sayfa 16 YTL

Teknolojinin yaygınlaşması, kişiler ve kurumlar hakkındaki enformasyonun da hızlı bir şekilde internetten yaygınlaşmasını, kitlelere ulaşmasını mümkün hale getirdi.
Hem bireyler hem de şirketler, haklarındaki enformasyonun sakıncalı sonuçlar doğuracak hal alması ve onlara zarar verecek hale dönüşmesini de engellemek istiyor.
İşte tam bu noktada ‘sanal ortamda itibar yönetimi’ denilen bir kavram karşımıza çıkıyor. Cinius Yayınları’ından çıkan ve Gamze Er’in kaleme aldığı kitap bu alanda önemli bir eser.
İtibarı, değerli, yeri doldurulamaz, satın alınamayan, yaratılması zaman alan ve kolaylıkla zarar görebilen bir varlık olarak tanımlayan yazar, bu konuda önemli ipuçları veriyor.
Kitapta yazar, ‘Kurumsal itibar nedir?’, ‘İtibar nasıl geliştirilir?’, ‘Sanal ortamda neler itibarı etkiliyor?’, ‘Sosyal Medya nedir? İtibarı nasıl etkiler?’ gibi sorulara cevap veriyor.
Sanal ortamda itibarın nasıl izleneceği ve nasıl güçlendirileceği, itibarın zedelenmesi durumunda neler yapılabileceğini öğrenmek için bu kitabı mutlaka okumalısınız!

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TVNET 2008
Sponsor: Airfel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir