Pazartesi, Ağustos 20

TechnoLogic – 66. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TVNET ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in altmışaltıncı bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12644 SEMBOL: 2960 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   6 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia’da kan kaybı durmuyor
Apple’ın, iPhone satışlarında yaşanan patlamanın etkisiyle yüzde 26 arttı
Microsoft’un baş yazılım mimarı Ray Ozzie, şirketin online platformu Azure’la ilgili detayları açıkladı
InfoNet Genel Müdürü Taner Özdeş, internet güvenliğinin püf noktalarını TechnoLogic’e anlattı
Haftanın siteleri Sıralıyoruz ve Birsorusor
İkinci Dünya Savaşı’nın en çetin bölümlerinin konu edildiği Brothers In Arms: Hell’s Highway’le ilgili detaylar TechnoLogic’te
Airties’ın yeni modem serisiyle ilgili detaylı bir inceleme
Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Mobil Programlama’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia’da kan kaybı durmuyor. iPhone’un popülerliği karşısında satışları azalan şirketin şimdi de kârlılık oranı düştü. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Nokia kan kaybediyor

Dünyaca ünlü cep telefonu üreticisi Nokia, Apple’ın iPhone adlı mobil iletişim cihazının tüm dünyada büyük ilgi görmesi sonucu, satış ve karlılık açısından büyük hüsran yaşıyor.
Şirketin açıkladığı üçüncü çeyrek rakamlarına göre, Nokia’nın karlılık oranı yılın üçüncü çeyreğinde üçtebir oranında düştü.
Eylül ayının 30’unda kapanan yılın üçüncü çeyreğinde karlılık oranında yaklaşık üçtebir düşüş yaşayan Nokia’nın karı böylece geçen yılki değer olan 1.56 milyar Euro’dan 1.09 milyar Euro’ya geriledi.
Nokia’nın yayınladığı rakamlara göre, Finli teknoloji devi sadece yılın üçüncü çeyreğinde 117.8 milyon adet mobil telefon satışı gerçekleştirdi.
Bu da Nokia’nın 310 milyon mobil telefonun yer aldığı telefon pazarının yüzde 38’ini elinde bulundurduğunu gösteriyor.
Geçtiğimiz ay Apple ve Google ile rekabete giren Nokia şimdi, Apple’ın iPhone’u ve Google’ın ilk dokunmatik ekranlı telefonu G1 ile başa çıkmak zorunda.

HABER 2

Apple’a iPhone dopingi

Amerika’nın önde gelen bilgisayar firmalarından Apple’ın, kendi mali yılına göre dördüncü çeyrekte karı yüzde 26 arttı. Bu artışta büyük oranda iPhone’un etkisi var.
Şirket tarafından yapılan açıklamada, 27 Eylül’de sona eren çeyrekte Apple’ın karı 1,14 milyar dolar oldu. Bu artış hisse başına 1,26 dolara karşılık geliyor.
Şirketin karı geçen yıl aynı dönemde 904 milyon dolardı.  Şirketin satışları ise aynı dönemde yüzde 27 artışla 6,22 milyar dolardan 7,9 milyar dolara çıktı.
Şirketin açıklamasına göre, Apple’ın karının artışında, dokunmatik ekranlı cep telefonu ‘iPhone’ satışlarının, akıllı telefon pazarının lideri durumundaki BlackBerry’i geçmesi önemli rol oynadı. 
Apple, son çeyrekte, üçüncü nesil iPhone’lardan 6,9 milyon adet sattı. BlackBerry akıllı telefon satışları ise 30 Ağustosta sona eren çeyrek itibariyle 6,1 milyon adet sattı.
Apple ayrıca, aynı çeyrekte 2,6 milyon adet Macintosh ve 11,1 milyon adet iPod sattı. Tüm mali yıl için Apple’ın karı yüzde 38 artışla 4,83 milyar dolar, gelirleri ise yüzde 35 yükselişle 32,5 milyar dolar oldu.

HABER 3

Microsoft’un bulutu Azure

Microsoft’un baş yazılım mimarı Ray Ozzie, Profesyonel Geliştiriciler Konferansı’nda şirketin online platformu Azure’la ilgili detayları açıkladı.
Windows Azure, her ne kadar Microsoft ‘servis platformu’ demeyi tercih etse de aslında online bir işletim sistemi.
Bilgisayara kurulu bir işletim sistemi yerine, Microsoft’un dünyanın çeşitli yerlerinde kurduğu veri merkezlerindeki sunucularda çalışacak bu online işletim sistemiyle, yeni bir döneme giriliyor.
Windows Azure, yazılımların online olarak veri merkezlerinden kullanılması ve verilerin de bu merkezlerde depolanması mantığına dayanıyor.
Bu sayede her yerden ve her cihazdan Microsoft yazılım ve hizmetlerini online olarak kullanmak mümkün olacak.
Windows’un online işletim sistemini adı olarak seçilen Azure, Farsça ‘gökmavisi’ anlamına geliyor. Yeni platformu, internet bulutu üzerinde çalışan bir servis olarak tanımlayan Microsoft, Azure ile mavi göklere bir gönderme yapıyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilgisayar ağlarında güvenlik kurumlar için hayati düzeyde önem taşıyor. Peki kurumlar, güvenlik alanında yeterli bilince sahip mi? InfoNet Genel Müdürü Taner Özdeş, internet güvenliğini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

İnternette güvenlik her şeyden önemli. Güvenliği sağlayamazsanız, internet, işinizi kolaylaştıran bir araç yerine adeta kâbusunuz olabilir. InfoNet Genel Müdürü Taner Özdeş’le internet güvenliğini konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

sirali.yor.uz, iş dallarına göre özelleştirilmiş web istatistik hizmeti vermeyi hedeflemiş bir Web 2.0 internet servisi.
Dream Venture tarafından fonlanan projede, internetteki web sitelerinin, Alexa servisiyle Google Rank servisinen sağlanan istatistiklerle sıralanması amaçlanıyor.
Gazeteler, haber siteleri, e-ticaret siteleri, açık arttırma siteleri, alışveriş rehberleri, bloglar, belediyeler, insan kaynakları gibi kategorilerde kimin hangi sırada olduğunu site üzerinden görebilirsiniz.
sirali.yor.uz, sadece siteleri sıralamakla kalmıyor. Sitelerin değeri ve popülerliği açısından önemli bir gösterge olan, hangi siteye kaç bağlantı verildiği ve sitenin açılma hızı da listeleniyor.
Yüzlerce internet sitesini kategorisel olarak sıralayan sistemden her kategorideki ilk 100 sitenin sıralaması ücretsiz olarak takip edebiliyor, detay analizlerine ulaşabiliyor.
sirali.yor.uz, sitelerinin internetteki popülerliği ve ziyaretçi trafiğindeki değişimleri takip ettirmek ve raporlatmak isteyen şirketlere de danışmanlık hizmeti veriyor.
http://sirali.yor.uz

SİTE 2

Bisorusor, insanların birbirlerine yardımcı oldukları sosyal paylaşım platformu. Aklınıza takılan bir sorunu hemen site üzerinden tüm üyelere sorabiliyor ve sizi tatmin edecek cevaplar alabiliyorsunuz.
Günlük hayatta, kafanınıza takılan bir soru hakkında internette yığınlarca bilgiye ulaşabildiğiniz gibi bu konu hakkında soru sorabileceğiniz gerçek bir insan size daha hızlı ve doyurucu bilgi verebilir.
Bisorusor, kurucularının ifadesiyle, bilginin seviyeli ve kaliteli paylaşıldığı yerlerden biri olmayı ve işe yarayacak bilgiyi bilmenin yanında paylaşan bir platform oluşturmayı hedefliyor.
Bu amaçla, bütün içerikler, editörler ve site topluluğu tarafından denetleniyor, site topluluğu tarafından oylanıyor, işe yarayan ve kaliteli cevaplar lanse ediliyor, gereksiz olanlar temizleniyor.
Oldukça yoğun bir emek isteyen editöryal çabanın sonucu olarak da, insanların beğendikleri, yararlı olduklarını düşündükleri, mutabık kaldıkları bilgiler siteye yayınlanıyor.
Sosyal bir topluluk olan Birsorusor, ilgi alanlarınıza ve merak ettiğiniz konulara göre yeni insanlarla tanışabileceğiniz, bildiklerinizi paylaşabileceğiniz yararlı bir platform.
http://bisorusor.com

OYUN ANONS

İkinci Dünya Savaşı’nın en çetin bölümlerinin konu edildiği Brothers In Arms: Hell’s Highway adlı oyun heyecanlı sahneleriyle adeta bizi içine çekiyor. Gelin şimdi savaşın bütün dehşetini bize yaşatan bu oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

İkinci Dünya Savaşı’nda 101. hava indirme bölüğünün başından geçen maceraları konu alan Brothers In Arms: Hell’s Highway, şiddet dozu en yüksek oyunlardan biri.
Şiddet ve aksiyon oyunlarından hoşlananların beğenisini kazanacağını umduğumuz oyunda, savaşın en sert bölümlerinden olan Market Garden operasyonunda Matt Baker?i yönetiyoruz.
Market Garden, 2. Dünya Savaşı’nda, 17 Eylül 1944’te, ABD ve İngiltere ortak güçlerinin Hollanda üzerinden Almanya’ya girmesini amaçlayan ancak nazilerin zaferiyle sonunlanan operasyonun adı.
Oyunda müttefik ordularına mensup askerler olarak nazilere karşı verilen savaşta, komuta ettiğimiz takımı yönetimimizde önceki versiyonlara göre değişikliklere gidilmiş.
Önceki versiyonlarda yönettiğimiz takımlar, ‘Saldırı’ ve ‘Destek’ olarak ikiye ayrılırken, şimdi ek olarak takımımızda bazuka, ağır makineli ve hava desteği görevlerini üstlenen askerler de yer alıyor.
Askerlerimizi istediğimiz yere yönlendirebildiğimiz, ihtiyaç duyarsak, elimize geçen bir makineli silahla kendimiz düşmana karşı kullanabileceğiz oyun, içerdiği aşırı şiddet nedeniyle, sadece yetişkinler için!
http://brothersinarmsgame.us.ubi.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Airties! Şimdi Airties Satış Mühendisi Ender Talaşçıkaran bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Airties Air 5020 Modem  58 Dolar
Airties Air 5450 Wireless Modem 199 Dolar
Airties Air 2410 Wireless Adaptör 105 Dolar
http://www.airties.com.tr

KİTAP ANONS

Mobil iletişimin hız kazandığı günümüzde, bu araçlar için uygulama geliştirmek de önem kazanıyor. Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Mobil Programlama’ adlı kitap, bu alana giriş yapmak isteyenler için.

KİTAP

Mobil Programlama
Kadir Çamoğlu – Çağdaş Davulcu
Pusula Yayıncılık
272 Sayfa, 25 YTL

Mobil cihaz kullanımının hızla yaygınlaştığı ve bilgisayarda yaptığımız tüm iş ve işlemlerin bu cihazlar üzerinden yapılabilmesini sağlayan çözümlerin arttığı günümüzde, mobil programcılığa olan ilgi de artıyor.
Mobil cihazlar için uygulama geliştirmek ve bu uygulamalarda katma değer sağlamak için, öncelikle mobil programlamanın mantığını kavramak zorundayız.
Pusula Yayıncılık’tan çıkan Mobil Programlama adlı kitap, mobil programlamanın temellerini öğrenmek için hazırlanmış oldukça kapsamlı bir kaynak.
Bu kitapla .Net Compact Framework ile güçlü ve verimli uygulamaları kolaylıkla geliştirebilir, SQL Server 2005 Everywhere sürümüyle mobil cihazlarda veri işlemenin derinliklerine dalabilirsiniz.
Akıllı aygıtlarla profesyonel uygulamalar geliştirmenin keyfini yaşayabileceğiniz kitapta, Program Geliştirme Arabirimi, XML ve DataSet ile Mobil Programlama, SQL Server 2005 Mobile Edition ve ADO.Net ile Veri Erişimi gibi bölümler yer alıyor.
Kadir Çamoğlu ve Çağdaş Davulcu’nun kaleminden oldukça akıcı bir anlatımla sunulan bu kitap, .NET Mobil Programlama için önemli bir kaynak.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini http://www.techno-logic.tv/ adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Yönetmen: Ensar Altay
Yönetmen Yardımcıları: Süleyman Civliz-Hatice Keltek
Kurgu: Kerem Mutluay
Kamera: Mustafa Duman-Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Airfel

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.