TechnoLogic – 57. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in elliyedinci bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 7

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Teknoloji devi IBM, dünyadaki en hızlı bilgisayarlardan birini Kanada’da kuruyor.
Açık artırma sitesi eBay, içinde çok sayıda müşterinin banka bilgilerinin bulunduğu bilgisayarı yanlışlıkla sattı.
ABD’li teknoloji devi Apple, artan iPhone, talebini karşılamakta zorlanıyor.
Microsoft Türkiye Eğlence ve Cihazlar Yöneticisi Merthan Kaleli ile şirketin, oyun ve eğlence endüstrisindeki hedeflerini konuştuk.
Haftanın siteleri ‘MustangHobi’ ve ‘EkavArt’
FIFA 2009’la ilgili ilk görüntüler, TechnoLogic farkıyla ekranlarınızda!
Epson Stylus ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan çıkan ‘Tasarımdan Uygulamaya 3D Mantığı’ kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Teknoloji devi IBM, Kanada’da 500 milyon DVD kapasiteli ve saniyede 360 trilyon işlem yapabilen bir süper bilgisayar için kolları sıvadı. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

IBM’den yeni bir süper

IBM, dünyadaki en hızlı ve kapasitesi en yüksek bilgisayarlardan birini daha kuruyor.
IBM Kanada ve Toronto Üniversitesi’nin birlikte oluşturdukları konsorsiyumla kurulacak süper bilgisayar, online olarak 500 milyon DVD kapasiteli olacak ve saniyede 360 trilyon işlem yapabilecek.
IBM Kanada Sözcüsü Chris Pratt, kurulacak özelliklere sahip süper bilgisayardan dünyada sadece 20 tane bulunduğunu belirterek, sistemin tamamının 50 milyon Kanada Doları’na mal olacağını açıkladı.
Sistem, halen Kanada Meteoroloji İşleri’nin kullandığı ve ülkedeki en hızlı ve büyük bilgisayardan 30 kat daha hızlı ve kapasiteli olacak. Süper sistem, önümüzdeki yıl yazında tam olarak devreye girecek.
Süper bilgisayar, araştırma projeleri yürütenlere bilgi sağlamada, iklim değişikliklerini izleme ve ihtimal hesaplamalarında, uzay çalışmalarında ve uluslararası alanda yürütülen bilimsel çalışmaların veri ihtiyaçlarını karşılamada kullanılacak.
Yeni bilgisayar, IBM iData Plex sistemi kullanacak ve kendisine 4 bin sunucu bilgisayar bağlı olacak.

HABER 2

eBay müşterisini de sattı!

Dünyaca ünlü açık artırma sitesi eBay, İngiltere’de içinde çok sayıda müşterinin özel banka bilgilerinin bulunduğu bilgisayarı sattı. 
35 Sterlin’e satılan bilgisayarın hafızasında Royal Bank of Scotland ve Natwest bankalarında hesabı olan müşterilerin özel banka bilgileri ve kişisel bilgilerinin bulunduğu açıklandı.
Olayı doğrulayan bankalar, satılan bilgilerin içinde müşterilerin kredi kart başvuruları bilgileri ile kişilerin özel imzaları ve anne kızlık soyadlarının da bulunduğunu açıkladı.
Royal Bank of Scotland yetkilisi ise olayı ciddiye aldıklarını ve incelenmesi gereken acil bir konu olarak gördüklerini söyledi. Satılan bilgisayarda 1 milyon kişinin özel banka bilgilerinin olduğunu açıklayan yetkili, bilgileri tekrar temin edip güvenliğini sağlamak için her türlü incelemeyi başlatmış bulunduklarını kaydetti.
eBay yetkilisi ise olayla ilgili, “Bilgisayarı satın alan Chapman isimli kişinin bunları güvenli bir şekilde teslim etmesini bekliyoruz.” Açıklamasını yaptı.

HABER 3

Apple, iPhone yetiştiremiyor

ABD’li teknoloji devi Apple’ın cep telefonunda çığır açan ürünü iPhone’un satışlarında adeta patlama yaşanıyor.
Artan yoğun talebi karşılamakta zorlanan Apple, üretim kapasitesini atırmak için düğmeye bastı. Şirketin hedefi, 1 yılda 40 milyon iPhone 3G üretim rakamını yakalanak.
Piyasaya çıktığı ilk 3 günde 1 milyon iPhone satarak rekor kıran Apple?ın, yılsonuna kadar 13 milyon adet iPhone 3G satması, bu rakamın gelecek yılsonunda da 45 milyona ulaşması bekleniyor.
Uzmanlar, satışların Apple için bir ipucu olduğunu ve resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgilere göre şirketin siparişlere yetişebilmek için üretim kapasitesini artırma kararı aldığını kaydetti.
Apple, 3G’yi piyasaya sunduğunda yılsonuna kadar 10 milyon adet üretim yapmayı planlıyordu. Apple şu anda 22 farklı ülkede üretim yapıyor.
Şirketin planlanan sayıda iPhone 3G üretebilmesi için 20 ülkede daha üretim yapması ve yurt dışı yatırımlarını artırması gerekiyor.
Apple şu anda günde 150 bin adet iPhone 3G üretiyor. Apple?ın mevcut durumda yılda 39 milyon adet iPhone üretebileceği hesaplanıyor.
Tüm dünyada büyük ilgi gören iPhone 3G, Türkiye’de yılın son çeyreğinde satışa sunulacak. ABD’de 8 GB’lık versiyonu 199 dolar olan bu teknoloji harikasının Türkiye’deki satış fiyatı merakla bekleniyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Microsoft Türkiye Eğlence ve Cihazlar Yöneticisi Merthan Kaleli, şirketin, oyun ve eğlence endüstrisindeki hedeflerini TechnLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Microsoft, her ne kadar yazılım üreticisi olarak bilinse de oyun ve eğlence endüstrisinde de iddialı bir şirket. Microsoft Türkiye Eğlence ve Cihazlar Yöneticisi Merthan Kaleli ile şirketin bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

SİTELER ANONS

Haftanın sitelerinde, model araç tutkunlarına hitap eden MustangHobi ve Online Sanat Portalı var! İşte detaylar!

SİTE 1

Bu haftaki ilk sitemiz; model otomobil, uçak, helikopter ve tekne sevdalılarının vazgeçemeyeceği bir site olan Mustang Hobi.
Model araç tutkusuna kapılıp da, uzaktan kumandalı araçlarla yarışlara katılmanın zevki elbette vazgeçilmez!
Mustang Hobi, model araç tutkunlarına bu zevkli hobiyle ilgili ihtiyaç duydukları ürünleri temin eden ve bu alanda yardımcı olan bir site.
Model otomobil, uçak, helikopter, tekne satışı yapan ve bu alanda meraklılara eğitim de veren Mustang Hobi, hem internet hem de mağazalarıyla hizmet veriyor.
Model otomobil ya da uçak kulüplerine üye olarak, profesyonel pistlerde yarışmak da mümkün. Bunun için öncelikle, model araçlarla ilgili kendinizi geliştmeniz ve bir araç sahibi olmanız gerekiyor.
Mustang Hobi; model araçlara giriş yapmak istiyorsanız, size yardımcı olmaya hazır!
http://www.mustanghobi.com

SİTE 2

Bu haftaki ikinci sitemiz, ekavart.tv! İnci Aksoy yönetimindeki Eğitim Kültür Araştırma Vakfı tarafından kurulan site, Türkiye’nin ilk sanat televizyonu olma iddiasında.
İçinde yüzlerce sanat videosu bulunan siteye giren sanatseverler, istedikleri zaman, istedikleri videoyu izleme olanağına sahip oluyor.
Açıldığı ilk 5 günde 30 bin kişinin izlediği ekavart.tv’de Sergiler, Sanatçılar, Röportajlar, Müzeler ve Workshop kategorileri altında yüzlerce video yer alıyor.
İçeriğinin daha da zenginleşeceği belirtilen portalda, kısa bir süre sonra online yayına geçileceği bilgisini de şimdiden vermiş olalım.
Canlı yayınıyla geçmesiyle birlikte, Türkiye’nin ilk sanat TV’si olmayı hedefleyen ekavart.tv, doğru sunum yapıldığı takdirde sanatın geniş kitleler tarafından izlenebileceğini kanıtlamış durumda.
Sanatla ilgileniyor ya da yoğun iş temposu içinde sergileri gezmeye fırsat bulamıyorsanız, ekavart.tv, sanatı ekranınıza kadar getiriyor!
http://www.ekavart.tv

OYUN ANONS

Dünyaca ünlü futbol oyunu Fifa’nın 2009 sürümü yılsonuna doğru piyasaya çıkacak. Gelin şimdi oyunseverlerin merakla beklediği Fifa 2009’a birlikte göz atalım!

OYUN

Efsane futbol oyunu FIFA’nın yeni versiyonu FIFA 2009’la ilgili ilk görüntüler, TechnoLogic farkıyla ekranlarınızda!
Sonbaharda çıkması beklenen oyun, şimdiye kadar çıkmış en gerçekçi futbol oyunu olacak.
Görüntülerini izlediğiniz oyunda, gerçekçilik için her şey düşünülmüş. Örneğin futbolcuların ağırlıkları ve boyları, oynayışlarını, tepkilerini ve dolayısıyla oyunun kaderini etkileyecek.
Işıklandırma düzeni de maç içinde gerçek zamanlı olarak değişecek. Örneğin akşamüstü başlayan maç akşam bittiğinde ışıklar da ona göre değişecek, havanın karardığını görebişeceğiz
Yağmur ve karlı havalarda saha zemininin oyuncular için zorlaşması ve oynanışın da etkilenmesi, bir gerçekçilik unsuru olarak FIFA 2009’da yer alacak.
500 yeni hareketin bulunacağı oyunda, yapayzeka teknolojisi kullanılıyor. Electronic Arts, bu özelliği, ‘ultra gerçekçi’ bir oynanış olarak ifade ediyor.
Özellikle birebir pozisyonlarda gerçekçiliği daha iyi farkedeceğimiz oyuna kavuşmak için biraz beklememiz gerekiyor!
http://www.fifa09.ea.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Ali Çağatay Uyaran bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Epson Stylus DX9400F 161 Euro
HP PhotoSmart C7280 400 Dolar
Canon Pixma MX 310  143 Euro
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Üç boyutlu tasarıma sıfırdan başlamak ya da bu alanda kendisini isteyenler için yeni bir kitap yayınlandı. Pusula Yayıncılık’tan çıkan Tasarımdan Uygulamaya 3D Mantığı adlı kitap, üç boyutlı tasarımı anlamak isteyenler için!

KİTAP

Tasarımdan Uygulamaya 3D Mantığı
Çetin Tüker
Pusula Yayıncılık
336 Sayfa 32 YTL

Tasarımdan Uygulamaya 3D Mantığı, bilgisayar kitabından ziyade 3D tasarım kitabı olarak nitelendirilmesi gereken bir kitap.
Çünkü kitap, 3D tasarım programının nasıl kullanılacağını değil, 3D projelerin uygulamalı olarak nasıl gerçekleştirileceğini anlatıyor.
Tasarımdan Uygulamaya 3D Mantığı 3 kısımdan oluşuyor: Tasarım, Modelleme ve Işıklandırma. Tasarım kısmında; ilk fikrin ortaya çıkışı, bunun olgunlaştırılması ve eskiz çalışmaları ele alınıyor.
Modelleme kısmında; modelleme ve dokulamayla ilgili temel bilgiler, detaylar ve incelikler, tasarım bileşenlerinin teker teker oluşturulması, duvar, merdiven, kemer, tonoz, ferforje, sokak lambası, zemin, kapı ve süslemeler gibi yapı elemanlarının modellenmesi anlatılıyor.
Son kısım olan Işıklandırma’da ise; ışıklandırmayla ve kompozisyonla ilgili temel bilgiler veriliyor.
Bütün bunları okurken Çetin Tüker’in ödüllü 3D tasarımı Tonozlu Sokak’ın yapılışına şahit oluyor ve benzer bir çalışmayı yapmak için gereken bilgiye sahip oluyoruz.
Çetin Tüker Tonozlu Sokak ve Yalnız Sokak 3D tasarım çalışmalarıyla ve PUSU oyunundaki modelleriyle hem ülkemizde hem de yurt dışında tanınmış bir tasarımcı.
Bu kitapla onun tasarım dünyasına dalacak ve belki de usta bir tasarımcı olma yolunda bir adım daha atacaksınız.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir Cevap Yazın