TechnoLogic – 56. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in ellialtıncı bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   5 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Facebook ve benzeri sosyal paylaşım siteleri, şirket ağlarını siber saldırılara açık hale getiriyor
Wikipedia?nın kurucusu Jimmy Wales, Wikia Search’le Google’a rakip oldu
Dell, 19 saatlik rekor pil ömrüne sahip dizüstü bilgisayar geliştirdi
AirTies Teknoloji Direktörü ve kurucu ortağı Metin İsmail Taşkın’la IPTV teknolojilerini konuştuk.
Haftanın siteleri takasmerkezi ve ve soonga
Başına buyruk ve asi bir asker olan Marcus Fenix’i yönettiğimiz Gears of War, ikinci versiyonuyla geliyor!
Sonos Müzik Sistemi ve ilginç dijital oyuncaklar!
Arkadaş Yayıncılık’tan çıkan ‘Microsoft Office 2007’ye İlk Bakış’ kitap raflarında.
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin, şirketlerde yaygın kullanımı, güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

Sosyal ağlardaki tehlike

Şirket ağından Facebook ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine giren kullanıcıların sayısında büyük artış yaşanıyor. Güvenlik uzmanlara göre, bu siteleri ziyaret, şirket ağlarını siber saldırılara açık hale getiriyor.
ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’da 1600 kurumsal son kullanıcıyı kapsayan bir araştırmaya göre, 2007’de yüzde 15 olan sosyal paylaşım sitelerini ziyaret oranı, bu yıl yüzde 19’a çıktı.
Genellikle Web 2.0 teknolojilerine dayanan bu siteler, siber suçlular ve kötücül yazılım yazarlarının ana hedefi haline gelmiş durumda.
Kötü amaçlı yazılım üretenler, söz konusu sitelerin interaktif yönünü ve popülerliğini kullanarak kar amaçlı ve kötü niyetli saldırılar düzenliyor.
Son olarak, 2007 sonunda kurulan popüler bir sosyal paylaşım sitesindeki reklamların, kullanıcıların bilgisayarına zararlı dosya ve programlar yüklediği ortaya çıktı.
Bütün bu kütü niyetli çabaların amacı, kullanıcıların kimlik bilgilerini ve kişisel verileri çalmak. Sosyal paylaşım sitelerini kullanmak, günümüzde adeta bir zorunluluk. Ancak, dikkatli olmak şartıyla!

HABER 2

Wikipedia Google’a rakip

Siber âlemin ansiklopedisi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, Wikia Search adıyla kurduğu arama motoruyla, dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’a rakip oldu.
İnternetteki aramalarda genellikle, Google, Yahoo ve Microsoft servisleri kullanılıyor. İstatistiklere göre, ABD’deki internet aramalarının yüzde 90’ı bu 3 şirketin arama motoru üzerinden yapılıyor.
Tüm bilgi arama işlemlerinin üç arama motorunun tekelinde olması, bu motorlarda bulunmayan bilgilere erişilememesi ve bu bilgilerin yok sayılması anlamına geliyor. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, bu durumdan endişe duyduğunu söylüyor.
Wales’e göre, tüm mevcut arama motorları tescilli kara kutular ve sitelerin nasıl sıralandığını ve neler olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok.
Wales ayrıca “Wikia Search”ün yapısının, internet bağlantısı olan herkesin giriş yapabildiği ve düzenleyebildiği popüler online ansiklopedi sitesi olan Wikipedia’nın ilkelerine benzer olduğunu belirtiyor. 

HABER 3

Dizüstünde 19 saatlik şarj

Dünyanın ikinci büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan Dell, 19 saatlik rekor pil ömrüne sahip dizüstü bilgisayar geliştirdi.
İnce ve hafifliğiyle dikkat çeken Latitude serisi yeni bilgisayarların E6400 modeli 9 hücreli bataryası ile 10 saat pil ömrü sunuyor.
Ana bataryanın altında yer alan ve 9 saatlik ilave pil ömrü sağlayan ikinci batarya eklendiğinde ise bilgisayarın pil ömrü 19 saate çıkıyor.
Dell başkan yardımcısı Jeff Clarke, geliştirdikleri yeni teknolojiyle, bilgisayarın bileşenlerinin daha az güç sarfiyatı yapması için birçok bileşenin yeniden tasarlandığını söyledi.
Rekor batarya süresine, bilgisayarın güç ömrünü belirleyen en önemli etkenlerden olan ekranın tazeleme süresi gibi pek çok faktörün yeniden tasarlanmasıyla ulaşıldı.
İsteğe bağlı olarak Windows Vista ya da Windows XP işletim sistemleri yüklenebilen yeni seri ürünlerin fiyatları 1.139 dolardan başlıyor.

RÖPORTAJ PERFORE

Türkiye’de teknolojik donanımlar geliştiren nadir şirketlerden biri olan AirTies, şimdi de IPTV’ler için, setüstü kutularının üretimine başladı. AirTies Teknoloji Direktörü ve kurucu ortağı Metin İsmail Taşkın, IPTV’yle ilgili çözümleri TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

IPTV, internet üzerinden interaktif televizyon yayıncılığının yolunu açarak hem yayıncı hem de izleyici tarafında büyük bir devrim yarattı! AirTies Teknoloji Direktörü ve kurucu ortağı Metin İsmail Taşkın’la bu alanda geliştirdikleri teknolojileri konuştuk.

SİTELER ANONS

Haftanın sitelerinde, elinizden çıkarmak istediklerinizi takas yapabileceğiniz takasmerkezi ile, grup ve sanatçıların müziklerini dinleyiciyle paylaştığı Soonga var. İşte detaylar!

SİTE 1

Parasız ticaretin yeni adresi sloganı ile yayın hayatına başlayan TakasMerkezi.com, oluşturduğu yeni iş modeli ile üyelerin birbirleri ile yaptıkları alışverişlerde, parayı devreden çıkarmayı vaat ediyor.
Site, bunu yapmak için unutulmuş bir ticaret yöntemi olan takası, teknoloji ve internetin gücü ile harmanlıyor ve tüm sürecin bir merkez tarafından kontrol edildiği bir sistem oluşturuyor.
Kullanılmış ürünlerin satışında tercih edilen ikinci el veya açık arttırma sitelerinin tersine, TakasMerkezi.com’ da bireyler arasındaki alışverişte para kullanılmıyor.
Her üye için açılan bir cari hesapla, bir işlem gerçekleştiğinde, ürün bedeli kadar sanal para, alıcının hesabından satıcının hesabına geçiyor. Bu para sadece site içerisinden ürün almak için kullanılabiliyor.
Site üyeleri, herhangi bir ücret ödemeden istedikleri kadar ürünü, ister açık arttırma, ister sabit fiyatlı satış metodları ile siteye ekleyebiliyorlar.
TakasMerkezi.com, elinizdeki ihtiyacınız olmayan ürünleri vererek, yerine ihtiyacınız olanları almak için ideal bir adres!
http://www.takasmerkezi.com

SİTE 2

Soonga, grup ve sanatçıların kendi sayfalarını açtıkları, müziklerini, videolarını ve resimlerini yükledikleri, kısacası mevcut dinleyici ve potansiyel dinleyicilerine kendilerini duyurma imkânı buldukları bir platform.
Daha önce Soundirect adıyla faaliyet gösteren site, tamamen yenilenerek Soonga adını aldı ve şu anda Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere 3 dilde yayın yapıyor.
Bu dillere daha sonra, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce gibi farklı diller de eklenmesi planlanıyor.
Toplam 4 bölümden oluşan Soonga’da müzik dinleyebilir, kullanıcıları ve onların favori sanatçılarını inceleyebilir, videoları seyredebilir ve etkinlikleri takip edebilirsiniz.
Sanatçı üyeliğine sahip kişiler kendilerine ait müzikleri yayınlayarak, fanlarının bu müzikleri indirmesine olanak tanıyabilirler. Tüm üyeler özgürce kendi profillerini yaratabilir ve paylaşabilirler.
Diğer müzik servislerinin aksine Soonga’da sadece sisteme dâhil olan ve müzik gönderen sanatçıların şarkılarını dinlemeniz mümkün. Yepyeni bir müzik deneyimi yaşamak istiyorsanız, Soonga’yı görmelisiniz!
http://www.soonga.com

OYUN ANONS

Başına buyruk, asi, aynı zamanda da başarılı bir asker olan Marcus Fenix’i yönettiğimiz Gears of War, ikinci versiyonuyla geliyor! Gelin şimdi Gears of War 2 adlı oyuna birlikte göz atalım!

OYUN

Önce XBox 360 için piyasaya çıkan, ardından da PC sürümü yayınlanan Gears of War’un ikinci sürümü, birinci oyunun kaldığı yerden başlıyor.
Dünya benzeri Sera adlı gezegende geçen oyunda, insanlar barış içinde yaşarken, ansızın yeraltından Locust isimli yaratıklar ortaya çıkmasıyla büyük bir savaş başlıyordu.
Yaşanan acımasız savaşı her ne kadar insanlar kazansa da, Sera gezegeni yaşanmaz hale geliyordu.
Başına buyruk, asi ama başarılı bir asker olan Marcus Fenix’i oyunun yeni versiyonunda, Locust adlı yaratıklarla kozlarını paylaşmak için büyük bir mücadele içine giriyor.
Daha fazla şiddet kullanarak, Locust adlı yaratıkları ortadan kaldırma görevi, Marcus Fenix’i kontrol ettiğimiz için bize düşüyor.
Şiddet ve aksiyon içeren oyunları seviyorsanız, Gears of War’un ikinci sürümüne kavuşmak için bu yılın sonuna kadar beklemeniz gerekecek!
http://gearsofwar.xbox.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Adem Subaşı bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.
Sonos BU130 Müzik Sistemi   2222 Dolar
Hitachi PDV 302E DVD Player  219 Euro
Toshiba SD- 470E DVD Player  134 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Microsoft’un ofis yazılımları serisinin son versiyonu Office 2007, eski sürümlerle çalışanlar için keşfedilmeyi bekleyen birçok özellik içeriyor. Arkadaş Yayıncılık’tan çıkan Microsoft Office 2007’ye İlk Bakış adlı kitap, yeni ofise tam anlamıyla hâkim isteyenler için!

KİTAP

Microsoft Office 2007’ye İlk Bakış
Katherine Murray
Arkadaş Yayıncılık
224 Sayfa, 7.50 TL 
Microsoft Office 2007’ye İlk Bakış adlı b kitap, Microsoft Office 2007’deki büyük değişiklik ve zenginleştirmeleri hızla anlatmak ve bazı yeni özellikleri denemenizi sağlamak için tasarlanmış bir eser.
Bu kitapla Microsoft Office 2007’deki yeni ve geliştirilmiş özelliklerle bilgisayar kullanmanın ne kadar eğlenceli hale geldiğini ve kolaylaştığını göreceksiniz.
Office 2007’ye İlk Bakış, Microsoft Office 2007’deki çarpıcı değişiklikleri ve çok kullanışlı yenilikleri anlatıyor ve bunları günlük çalışmalarınıza nasıl uygulayabileceğinizi gösteriyor.
Kitap, sizi Microsoft Office 2007’nin tümüyle değişen görsel kullanıcı arayüzüyle tanıştırdıktan sonra, Office programlarının yeni sürümlerindeki en önemli değişiklik ve yeniliklere değiniyor.
Kitapla, Word 2007 ile profesyonel belgeler oluşturmak; Excel 2007 ile işleri kolaylaştırmak; PowerPoint 2007 ile dikkat çekici sunular hazırlamak; Publisher 2007 ile profesyonel ticari malzemeler üretmek gibi konular detaylı olarak anlatılıyor.
Microsoft Office 2007’ye İlk Bakış adlı kitap, yeni ofise tam anlamıyla hakim isteyenler için! 

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir