TechnoLogic – 5. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla ATR ekranında.

Dede’nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in beşinci bölümünü Google üzerinden izleyin!

5. Bölüm A5. Bölüm B

Görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapan ATR kanalı, yakında TV Net adını alıyor. Frekans bilgileri için bakınız: http://www.atr.com.tr

——————-

T e c h n o L o g i c  –  0 5

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba.

Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve keşiflerle karşınızdayız.

TechnoLogic başlıyor!

HABER 1

SKYPE, İNTERNETTE TELEVİZYON YAYINCILIĞINA BAŞLIYOR
 
İnternetin iletişim harikalarından Skype’ın kurucuları, başarılarını internet üzerinden televizyon yayınlarına taşımaya hazırlanıyor.

“Venedik Projesi” adı verilen girişimle, giderek artan online video talebinin karşılanması ve internet üzerinden telefon görüşmelerinin yapılmasına olanak tanıyan “internet televizyon protokolü”nün gerçek anlamda hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Şu anda 6 bin kişi tarafından denenmekte olan “Venedik Projesi”nin beta sürümü bir bilgisayar ekranında yüksek kalite, tam ekran video gösterme özelliğine sahip bulunuyor.

Kullanıcılar bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için geliştirilen yazılımı indirerek, menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyor.

Yazılımda, izleyenlerin, programı durdurması, ileri veya geri oynatması, video listeleri veya programla ilgili yorumlarını arkadaşlarıyla paylaşması gibi interaktif özellikler bulunuyor.

Skype kullanıcılarının ayrıca, aynı programı izleyen arkadaşlarıyla “chat” yapma olanağının da bulunduğu televizyon projesinde, YouTube veya diğer video paylaşım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içeriği profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından yüklenecek.

http://www.theveniceproject.com

HABER 2

TÜBİTAK SUNUCULARI PARDUS?A AŞIRI İLGİDEN ÇÖKTÜ

18 Aralık 2006 günü internetten yayımlanmaya başlayan Pardus 2007 işletim sistemi, başta Pardus sunucuları olmak üzere tüm Türkiye internetinde tıkanma ve sıkıntılara yol açtı.

Üniversiteler ile internet arasındaki tüm trafiğin geçtiği bu merkezin istatistiklerine göre Pardus 2007, ilk gününde Türkiye internet trafiğini ikiye katladı.

Pardus proje ekibinden alınan bilgilere göre işletim sisteminin yayımlanması ile birlikte yükselen trafik gün boyunca devam etti ve ancak ertesi gün sabaha karşı normale döndü.

Dün gün boyunca oluşan trafik için Pardus yetkilileri “Normal trafiğe ek olarak saniyede yaklaşık 300 Mbit’lik bir yük geldi. Pardus 2007 ilk gün sadece TÜBİTAK sunucularından yaklaşık 5.000 kez indirildi” yorumunu yaptılar.

Yetkililer konuyla ilgili soruları, “Geçen yıl yayımladığımız Pardus 1.0 sürümü 25.000 kez indirilmişti. Biz de hazırlıklarımızı bunun birkaç katına göre yapmıştık. Oysa 10 kattan fazla bir artış oldu. Taleplere yanıt verebilmek için çalışmalarımız sürüyor.” diyerek yanıtladılar.

Pardus 2007 sunucusu Türkiye’nin en hızlı internet bağlantısına sahip TÜBİTAK ULAKBİM merkezinde yer alıyor.

http://www.pardus.org.tr

HABER 3

ÖZGÜR YAZILIM VAKFI’NDAN VISTA KARŞITI KAMPANYA

Özgür Yazılım Vakfı, Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista’nın bireysel sürümünün piyasaya çıkmasına bir ay kala, anti-Vista kampanyası başlattı.

Açık kaynak kökenli yazılımları destekleyen Özgür Yazılım Vakfı, ?BadVista? adıyl açtığı web sitesinde, bilgisayar kullanıcıları ve kurumlara alternatif sistemlere yönelmeleri çağrısında bulunuyor.

Vista’nın mevcut bilgisayarların kapasitesini aşan donanım ihtiyacı, kullanıcıların, yeni ve daha güçü bilgisayarlar satın almasını zorunlu kılıyor.

Özgür Yazılım Vakfı, bilgisayar kullanıcılarına ceplerinden daha fazla para çıkmasına neden olacak Windows Vista kullanmak yerine, daha az kaynak tüketen açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanmayı öneriyor.

Microsoft’un işletim sistemine kullanım ve güvenlik alanlarındada eleştiriler getiren vakıf, Vista’yı alan kullanıcıların ihtiyaçları olmayan yazılımlara da para vermiş olacağını savunuyor.

RÖPORTAJ

İnternet, her ne kadar ?sanal âlem? olarak nitelendirilse de, internette, gerçek kişilerin oluşturduğu bir iletişim sözkonusu.

İnternetteki gerçek kişilerin oluşturduğu iletişim de ‘sanal cemaat’leri oluşturuyor.

İnternet toplulukları ve ‘sanal cemaat’ kavramını Pilli Network yöneticisi Hasan Yalçınkaya ile konuştuk.

SİTE 1

İşte size insanların sadık dostu köpeklere adanmış kapsamlı bir site.

Evcil köpek ırklarını tanıtan ve kendi alanında dünyadaki en iyi kaynaklardan biri olan bu sitede, köpek türleri, köpek ırkları, köpek cinsleri ve binlerce köpek fotoğrafı yer alıyor.

Siteye bağlı Petarkadas.com veritabanına kayıtlı 2317 köpeğe ilişkin veriler derlendiğinde, karşımıza Türkiye’deki evcil hayvan haritası çıkıyor.

Buna göre, Türkiye’de en çok evcil hayvanın yüzde 40 ile İstanbul’da olduğunu öğreniyoruz. En çok tercih edilen evcil köpek türü ise yüzde 17 ile Golden Retriever.

Çok gerekli bir bilgi mi bilinmez ama, ülkemizdeki evcil hayvanların yüzde 59.8?i erkek, yüzde 40.1’i ise dişiymiş.

Sitede, bizce en önemli bölüm ise, “doğru köpek seçim testi”.

Başınızı derde sokmayacak, çocuklarınıza dişlerini geçirmeyecek bir köpek de arıyor olabilirsiniz, bahçenize girenlere dişlerini sağlam geçirecek bir köpek de.

İşte bu test size, ihtiyacınız olan köpeği bulmanız için kılavuzluk yapıyor!

http://www.evcilkopekler.com

SİTE 2

Kendini ifade etme aracı olarak sınırsız özgürlük sunan internette, sağlıklı ve tarafsız Türkçe içerik bulmak maalesef zor.

Bunun için her şeyden önemlisi, doğru bilgi veren ve manipüle etmeyen sitelere ihtiyaç var.

Bu arayış sonucu ulaştığımız TürkçeBilgi.com, internette kendi dilimizde bilgi kaynaklarının artırılması amacıyla kurulmuş, alanında başarılı bir site.

Çeşitli konu ve kavramlar için, ansiklopedi ve sözlük dizini bulunan TürkçeBilgi.com’da, yetersiz kaldığını düşündüğümüz bilgilere ekler yaparak, içerik gelişimine katkıda bulunabiliyorsunuz.

Bunun için tek yapmanız gereken, üye olmak ve bildiklerinizi TürkçeBilgi.com üzerinden başkalarıyla paylaşmak!

Sitede, ansiklopedi ve sözlük bölümlerinin yanısıra, harita, video, resim, film, ödev, soru, haber ve kitap gibi alt bölümler de yer almakta.

http://www.turkcebilgi.com

ARA ANONS

TechnoLogic tüm hızıyla devam ediyor.

Şimdi kısa bir süre Ortaçağ’ın gizemli günlerine geri dönüyor ve göğüs göğüse, kılıç kılıça çarpışmanın dehşetini hissettiren bir oyuna göz atıyoruz.

OYUN: MEDIEVAL 2 TOTAL WAR

Nal sesleri, kılıç şakırtısına karışmak üzere… Tepelerden bu tarafa bir toz bulutu yaklaşmakta!

Ortaçağ bitmiş olsa da, oyun dünyasında hala yaşanmakta. Tüm şatafatıyla ve gizemiyle Medieval Total War, yepyeni grafiklerle karşımızda.

Oyun yine politik ve teknolojik açıdan sıra tabanlı ve meydan savaşları açısından ise gerçek zamanlı olarak oynanıyor.

Rome Total War’daki grafik motorunun daha da geliştirilmesi, bu başyapıtı iyice unutulmaz kılıyor.

Savaş meydanında askerlerin birbirinden farklı hareketleri ve animasyonları oldukça dikkat çekici.

Örneğin karşısındaki düşmanı öldüren asker, kılıcını cesetten çekerken bir yandan da sağına soluna bakınıp, kendini koruma çabasını sürdürüyor.

Bu gibi detayların çokluğu oyunu oynamayı bırakıp bizi izler halde ekran başına kilitleyecek gibi görünüyor.

Önceki oyunlardaki diplomasi eksikliği bu oyunda giderilerek; oyunun stratejik yanına iyice derinlik kazandırılmış. Kısacası yine ve yeniden ortaçağın gizemi bizi çağırıyor.

ÜRÜN TANITIMLARI

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor.

Şimdiki durağımız Hızlı Sistem.

Ürün Yöneticisi Tarkan Erdeviren bize ADSL modemler hakkında bilgi veriyor:

Zyxel ADSL2/2+ Wireless Modem – $114+KDV
Surecom ADSL2/2+ Wireless Modem –  $80+KDV
E-con ADSL2/2+ Wireless Modem – $75+KDV

KİTAP

Müşteri.com
Patricia B. SEYBOLD, Ronni T. MARSHAK
Epsilon Yayıncılık

Amacı, elektronik ticarette başarılı olmanızı ve internet üzerinden para kazanmanızı kolaylaştırmak olan müşteri.com adlı bu kitap, her şeyin müşteriyle başladığı düşüncesinden yola çıkıyor.

Epsilon Yayıncılık tarafından Ezgi Sungur’un çevirisiyle dilimize kazandırılarılan kitapta, National Semconductor, Hertz, Wells Fargo, American Airlines ve Amazon.com gibi başarılı organizasyonların stratejilerinden ve faaliyetlerinden örnekler veriliyor, doğru müşterileri hedeflemekten, müşteri sadakati yaratmaya ve elektronik strateji oluşturmaya kadar pek çok konuya değiniliyor.

müşteri.com elektronik ticaret için Web sitesi oluşturmayı düşünen, yeni teknolojileri en etkin şekilde kullanmak isteyen ve hepsinden önemlisi müşterilerin kendisiyle iş yapmasını kolaylaştırmayı önemseyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.

TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.

Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.

Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere! Hoşçakalın!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan ve Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu-Montaj: Ozan Ergül
Grafik: Osman Demir
Seslendirme: Tuğba Çakıroğlu
Kamera: Turgut Ural
Yönetmen: Dinçer Çağlarca

ATR – 2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir