TechnoLogic – 46. Bölüm

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede, TechnoLogic adlı televizyon programıyla TV Net ekranında.

Dede’in hazırlayıp sunduğu TechnoLogic’te, bilgisayar ve internet alanındaki yeni gelişmeler, teknoloji dünyasından yeniliklere yer veriliyor.

TechnoLogic’in kırkaltıncı bölümünü, Google Video’dan izlemek için buraya tıklayınız!

Görüş ve önerilerinizi mbdede@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

Not: TV Net, TÜRKSAT 2A uydusu ile İstanbul genelinde karasal yayın yapıyor. TV Net’in uydu parametleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 2A FREKANS: 11743 POLARİZASON: H (YATAY) SEMBOL ORANI: 2222 FEC: 3/4

TV Net, ayrıca DigiTurk 39., D-Smart 85. kanalda yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/canliyayin

————-

T e c h n o L o g i c   –   4 6

JENERİK

AÇILIŞ ANONSU

Ekranların teknoloji rehberi TechnoLogic’ten herkese merhaba. Bilgisayar ve internet alanındaki gelişmeler, teknoloji dünyasından yenilikler ve en son keşiflerle karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi, TechnoLogic bu hafta da dopdolu! Bakalım bu hafta TechnoLogic’te neler var!

İÇERİK ÖZETİ

Yüz dolarlık laptop projesinin yeni bilgisayarı çift ekranlı olacak
Üçüncü nesil iletişim özelliğine sahip iPhone piyasaya çıktı
IBM, dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirdi
Bilginet Bilişim Teknolojileri’nden Mehmet Erdemi, web çözümlerini TechnoLogic’e anlattı.
Haftanın siteleri Mekanist.net ve sozmuzik.com
Para hırsıyle savaşı anlatan Mercenaries 2 oyunuyla ilgili detaylar
Linksys antensiz modem ve ilginç dijital oyuncaklar!
Pusula Yayıncılık’tan  çıkan ‘Programcılık Mantığı’ kitap raflarında
Hepsi birazdan TechnoLogic’te!

HABER ANONS

Her çocuğu bir laptop projesi, yeni tasarladığı dokunmatik ve çift ekranlı bilgisayarla sürprize hazırlanıyor! Gelin şimdi bu haberin ayrıntılarına ve diğer haberlerimize göz atalım!

HABER 1

75 dolar ve çift ekranlı

“Her çocuğa bir Laptop” projesinde üretilen bilgisayarlar fiyat olarak yüz dolar hedefini tutturmasa da proje devam ediyor.
Projenin geliştiricileri şimdi de bu bilgisayarların yeni sürümünü piyasaya çıkarmak için hazırlık yapıyor.
Ortaya çıkan görüntülerden ilkine oranla daha gelişmiş olduğu anlaşılan XO-2 adlı yeni bilgisayarlar çift ekrana sahip. Ekranların ikisi aynı anda kullanıldığında dokunmatik işlevler yerine getiriyor.
Bilgisayarın bir ekranı monitör, diğeri ise dokunmatik klavye olarak da kullanılabiliyor. Yeni bilgisayarların iki ekranlı olması, öğrencilere oldukça geniş bir çalışma alanı sağlıyor.
Çift ekranlı çalışma özellikle resim yapmak ya da atlasa göz atmak gibi ihtiyaçlar için büyük kolaylık sağlıyor.
Yeni bilgisayarların ekranlarının, güneş ışığında bile rahatça görülebilen bir parlaklığa sahip olacağı gelen haberler arasında.
Başlangıçta Linux işletim sistemiyle gelen mini bilgisayarlar daha sonra kullanıcı talepleri doğrultusunda Windows XP ile satılmaya başlanmıştı.
Yeni bilgisayarın piyasaya çıkması için ne yazık ki 2010 yılına kadar beklememiz gerekecek. 2010?da 75 Dolar gibi çok düşük bir fiyata satılacağı öğrenilen bilgisayarın, o zaman hangi işletim sistemiyle geleceğini söylemek içinse şimdilik çok erken.

HABER 2

Yeni iPhone piyasada

Teknoloji dünyasında en çok beklenen ürünlerden olan üçüncü nesil iletişim özelliğine sahip iPhone, piyasaya çıktı.
3G iPhone’larda öne çıkan en yeni özellik olarak, GPS servisi dikkat çekiyor. Ayrıca yeni iPhone’larda, 3. parti uygulamaları çalıştırabilecek iPhone 2.0 yazılımı yüklü olacak.
ABD pazarında 3G iPhone’un 8 GB modeli 199, 16 GB modeli ise 299 dolara satışa sunuldu.
Kullanıcıların en çok merak göstereceği özelliğin ise bağımsız geliştiriciler tarafından aylar süren çalışmalar sonunda geliştirilen üçüncü parti uygulamaları olması bekleniyor.
Mart 2008’de kullanıcılara sunulan bu uygulamalar, ilk 95 gün içerisinde kullanıcılar tarafından internetten 250 bin kez indirilmişti.
Üçüncü parti uygulamaları üreticilerinden olan Sega, geliştirdiği uygulamayı ilk satışa sunan şirket oldu. Sega’nın geliştirdiği Super Monkey Ball, Apple mağazalarında ve internet adresinde 9,99 dolardan satışa sunuldu.
Yeni iPhoneler ayrıca internet bloglarına fotoğraf ve video eklemeyi daha kolaylaştıran uygulamalara sahip.
İşletim sistemi olarak Microsoft Exchange kullanan iPhone sahipleri de 3G iPhone’un elektronik postaları, adres defterleri ve takvimi kullanılmasına olanak sağlayan yeni özelliklerinden oldukça memnun.

HABER 3

Dünyanın en hızlı bilgisayarı

Amerikalı bilim adamları, saniyede 1000 trilyon işlem yapabilen, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını üretti. Yaklaşık 100 milyon dolara mal olan bilgisayar IBM şirketiyle Los Alamos Ulusal Labaratuvarı tarafından geliştirildi. Bilgisayar, nükleer silah çalışmaları için kullanılacak.
‘Roadrunner’ ismi verilen bilgisayar, ‘IBM’in dünyanın en iyi süper bilgisayarından bile 3 kat hızlı’ diye tanıttığı Blue Gene’i ikiye katladı.
Yüzlerce uzmanın 6 yıl boyunca çalışarak ürettiği ‘Roadrunner’ın bir günde yaptığı işi dünya üzerindeki tüm insanlar el bilgisayarlarıyla her gün 24 saat çalışarak ancak 46 yılda yapabiliyor.
Yaklaşık 6 bin metrekare yer kaplayan sistem 227 ton ağırlığında ve 91 kilometre uzunluğundaki fiberoptik kablolarla bağlanmış. 80 terabayt hafızaya sahip bilgisayar yaklaşık 7 bin çift çekirdekli çipten oluşturulmuş.
IBM mühendisleri, Roadrunner sayesinde gerçek nükleer denemelere gerek kalmayacağını, nükleer silahların bilgisayar simülasyonuyla test edilebileceğini belirtiyor.
IBM’in New York / Poughkeepsie’teki araştırma laboratuvarında tutulan Roadrunner, gelecek ay New Mexico’daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’na nakledilecek.

RÖPORTAJ PERFORE

Bilginet Bilişim Teknolojileri, Hemen Al adlı yazılım paketiyle, elektronik ticaret yapmak isteyenler için kolay hızlı çözümler sunuyor. Bilginet Bilişim Teknolojileri’nden Mehmet Erdemi, web çözümlerini TechnoLogic’e anlattı.

RÖPORTAJ

Bilginet Bilişim Teknolojileri, elektronik ticaret, kurumsal ya da kişisel site açmak isteyenlere pratik çözümler sunuyor. Bilginet Bilişim Teknolojileri’nden Mehmet Erdemi ile elektronik ticaret ve web paketi uygulamalarını konuştuk.

SİTELER ANONS

TechnoLogic’te bu hafta da işinize yarayacak birbirinden ilginç site önerilerimiz var. İşte detaylar!

SİTE 1

Mekanist.net, geliştiricileri tarafınan ‘Sosyal yaşamın paylaşım platformu’ olarak tanımlanan yeni bir site
13 farklı kategoride 4.000’e yakın mekan hakkında detaylı bilgi barındıran mekanist.net, tamamen kullanıcı tabanlı bir platform olma özelliği taşıyor.
Kullanıcılar, mekanist.net veritabanına diledikleri mekanları ekleyebiliyor ve diğer kullanıcıların eklediği mekanlara yorum yazabiliyorlar.
Böylece site ziyaretçileri, sisteme girilen yorumlar sayesinde mekanlar hakkında objektif bilgilere ulaşabiliyorlar. Mekanist.net aynı zamanda işletmeler için de pek çok yenilik sunuyor.
Aynı zevkleri paylaşanları bir araya getiren mekanist.net, birbirini tanımayan kişilere en uygun mekanı bulma konusunda deneyim ve görüşlerini objektif olarak birbirleriyle paylaşma imkanı sunuyor.
Kullanıcılar, mekanist.net sayesinde kuru temizlemeci veya çiçekçi gibi hizmetler hakkında önceden bilgi sahibi olarak kendilerine en uygun adresi seçebiliyorlar.
Bir işadamı, misafirini öğle yemeği için İtalyan mutfağının güçlü olduğu bir mekana götürmek istediğinde veya bir anne çocuğunu bırakmak için en uygun kreşi bulma konusunda mekanist.net’teki yorumlara bakarak hareket ediyor.
Mekanlar hakkında kullanıcıların yazdıkları yüzlerce yorum içeren mekanist.net, güçlü bir paylaşım merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.
http://www.mekanist.net

SİTE 2

Dilinize dolanan ve sizi alıp götüren bir şarkının sözlerini merak ettiğinizde, ne yaparsınız?
Eskiden şarkı sözü kitapları satın alarak merakımızı giderken, şimdi internet mucizesinden yararlanıyoruz!
www.sozmuzik.com, dinlediğiniz bir şarkının sözlerini bulmak istediğinizde, tercih edeceğiniz en doğru adres.
Binlerce şarkının sözünü kısa bir arama ile bulabildiğimiz site, şarkı sözlerinin yanı sıra, müzik konusunda bilgiler de veriyor.
Sitede, sanatçı biyografileri, etkinlik takvimi, yeni albümler, yeni klipler ve haberler gibi farklı kategoriler altında detaylı bilgiler yer alıyor.
Şarkı sözü ya da sanatçı biyografisi göndererek ziyaretçiler de katkıda bulunabiliyor. Bunun için siteye üye olmak gerekiyor.
sozmuzik.com?da Türkiye?nin gerektiğinden çok ciddiye aldığı Eurovision yarışması için de özel bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde Eurovision’la ilgili haber ve yorumları bulmak mümkün.
Müzikle amatör ya da profesyonel olarak ilgilenenler, dinlediği şarkıların sözlerini merak edenler, bu siteyi favorilerinize eklemeyi unutmayın!
http://www.sozmuzik.com

OYUN ANONS

Paralı askerlerin yaşadıklarına tanık olacağımız ve onların yerine geçip savaşacağımız bir oyun var sırada! Gerçekçi sahneleri ve kullanıcısını içine çeken bu muhteşem oyuna gelin yakından bakalım!

OYUN

Mercenaries 2, gözleri para hırsından dönmüş paralı askerlerin, kendilerine verilen kirli görevleri yerine getirmesini konu alan bir oyun.
İlk versiyona oranla yeni silahlarla desteklenen oyun bu çeşitli ülkelerde geçen maceraları bize yaşatmaya hazırlanıyor.
Mercenaries 2’de üç ana karakter öne çıkıyor. Bunlar takma adı ‘hayvan’ olan Matthias Nilsson, takma adı lider olan Chris Jacobs ve yine takma adı ‘çekici kadın’ olan Jeniffer Mui.
Toplam 18 ana görevin yer aldığı oyunda, gözüdönmüş karakterlerin yerine geçerek bize verilen görevleri yerine getireceğiz. Oyun tema olarak kötülüğe dayalı olunca, puan kazanmak için kötülük yapmamızın şart olduğunu hatırlatmaya gerek var mı bilmiyoruz!
Bolca aksiyon ve savaş sahnesinin yer aldığı oyunu grafiksel olarak, çeşitli silahların oluşturduğu dehşeti gerçekçi bir şekilde ekranlarımızda canlandıracak ölçüde başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz!
Girdiğimiz bölgeleri yakıp yıkmamız, oyundaki sanal düşmanlara dünyayı dar etmemiz üzerine kurulu oyundaki şiddet, bu oyunun küçükler için pek de uygun olmadığını hatırlatmamızı gerektiriyor.
PC, PS2, PS3 ve Xbox 360 platformlarında hazırlanmakta olan oyunun yakında çıkması bekleniyor.
http://www.mercs2.com

ÜRÜN ANONS

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji evrenindeki yolculuğumuz devam ediyor. Şimdiki durağımız, Bimeks Teknoport. Şimdi Bimeks Teknoport Satış Danışmanı Yücel Bıçaklar bize yeni ürünler hakkında bilgi verecek.

Linksys WAG160N Modem   231 YTL
LG Ultra Slim DVD-Writer   145 YTL
Everest K-7400G Kablosuz Klavye    72 YTL
http://www.bimeks.com.tr

KİTAP ANONS

Programcı olmak isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyenler için yazılmış bir kaynağı tavsiye ediyoruz bu hafta. Kerem Köseoğlu tarafından yazılan ve Pusula Yayınları’ndan çıkan Programcılık Mantığı adlı kitap, programlamaya derinlemesine girmek isteyenler için!

KİTAP

Programcılık Mantığı
Kerem Köseoğlu
Pusula Yayıncılık
434 Sayfa, 32 YTL.

Bilgisayar programcısı olmayı hedefleyen ve programlamanın mantığını anlamak isteyenler için yararlı bir kaynağı tavsiye ediyoruz bu hafta.
Kitapta, ‘Programcılık nedir?’, ‘Programcı olabilmek için neler gerekir?’, ‘Kimler programcı olabilir?’, ‘Programcılar ne yapar?’ gibi sorulara cevap veriliyor.
Bu sorulardan yola çıkarak, programcılığı masaya yatıran Programcılık Mantığı, programcı olmak isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyenler için yazılmış benzersiz bir kaynak.
Temel programlama öğelerinden, görsel programcılığa, programcılık terimlerinden nesne temelli programlamaya kadar, programcılık hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey bu kitapta yalın bir dille ve günlük hayattan örneklerle anlatılıyor.
Halen E-Business Çözümleri Yöneticisi olarak çalışan yazarın, 1997 yılından bu yana çeşitli dergilerde sayısız teknik makalesi yayınlandı.
Algoritma yapılarını, günlük hayattan örneklerden yola çıkarak anlatan, her uygulamanın dört ayrı dilde yazımını veren bu kitap, bu özellikleriyle Türkiye’de bir ilk. Kitap içindeki uygulamalar da kitapla birlikte verilen CD’de geliyor.
Böylece en çok kullanılan bu dört programlama dilini de bir arada görme ve kıyaslama imkânı da sunuyor.
Programcılığa nereden başlayacağını bilemeyenler, bu kitap tam sizin için.

KAPANIŞ ANONSU

Sanal âlemdeki rehberiniz TechnoLogic’ten şimdilik bu kadar.
TechnoLogic’in bugüne kadar yayınlanan bölümlerini www.techno-logic.tv adresinden izleyebilirsiniz.
Programımızla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine bekliyoruz.
Bilgisayar ve internet dünyasındaki yeni gelişmelerle, tekrar buluşmak üzere!

KAPANIŞ JENERİĞİ

Hazırlayan-Sunan: Melih Bayram Dede
Kurgu: Açelya Çakmak
Kamera: Harun Çiçek
Grafik: Mustafa Şen-Ulaş Işık
Sanat Yönetmeni: Muharrem Toğrul
TV NET 2008
Sponsor: Albil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir